Հայտնի է Ռոբերտ Քոչարյանն ընդդեմ Նիկոլ Փաշինյանի գործով առաջին դատական նիստի օրը 05/21/2020   13:43  |  Դատական ռեպորտաժներ
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ընդդեմ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գործով նախնական դատական նիստը նշանակվել է հունիսի 23-ին՝ ժամը 14։00-ին։ Դատական տեղեկատվական համակարգից տեղեկանում ենք, որ դատավոր Տիգրան Գրիգորյանը դատական նիստի օր նշանակելու մասին որոշում կայացրել է մայիսի 14-ին, նույն օրը ծանուցագիր է ուղարկվել կողմերին։
«Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ տեղեկացրել է, որ Ռոբերտ Քոչարյանը նոր հայցադիմում է ներկայացրել ընդդեմ Նիկոլ Փաշինյանի՝ զրպարտության համար:
Հայցի պատճառը քարոզարշավի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարություններն են առ այն, որ 2,4 մլրդ դոլարով պետք է ավելանա պաշտպանության բյուջեն, որից 1,2 մլրդը պետք է վերադարձվի թալանված գումարը և այդ հայտարարության ժամանակ հնչել է Ռոբերտ Քոչարյանի անունը:
Փաստաբան Հայկ Ալումյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասել էր , որ խախտվել է Ռոբերտ Քոչարյանի անմեղության կանխավարկածը:Նշենք, որ այս անգամ ներկայացվել է նաև փոխհատուցման պահանջ՝ 2 մլն դրամի չափով:

Стала известна дата первого заседания суда по иску Кочаряна против Пашиняна 05/21/2020 15:04 | Судебный репортаж
Предварительное судебное заседание по иску второго президента Армении Роберта Кочаряна против премьер-министра РА Никола Пашиняна назначено на 14:00 23 июня.
Как стало известно из сообщения на портале судебной информационной системы, решение о назначении слушаний судья Тигран Григорян принял 14 мая. В тот же день сторонам направили уведомление.
Как сообщило ранее “ФактИнфо”, Роберт Кочарян подал против премьер-министра Армении Никола Пашиняна новый иск за клевету.
Причиной подачи иска стало заявление Никола Пашиняна в ходе агиткампании, в частности, о том, что бюджет министерства обороны должен увеличиться на 2,4 млрд. долларов, из которых 1,2 млрд. – это награбленная сумма, которая должна быть возвращена. И в ходе этого заявления также прозвучало имя Роберта Кочаряна.
Ранее в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” адвокат Айк Алумян заявил о нарушении презумпции невиновности Роберта Кочаряна. Отметим, что на сей раз представлено также требование о компенсации в размере 2 млн. драмов.