Հայաստանի գործատուների միությանը անհանգստություն է հայտնել Ucom ընկերության և ղեկավարության շուրջ կատարվող իրադարձությունների մասով 05/18/2020   14:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի գործատուների հանրապետական միությանը, որը գործում է Հայաստանում 2007 թվականից և ներկայացնում է Հայաստանի խոշոր ընկերությունների 20 տոկոսից ավելին, իր անհանգստությունն է հայտնել Հայաստանի պետական ու իրավապահ մարմինների գործողության արդյունքում տնտեսության համար առաջացող ռիսկերի մասին։ Միության պաշտոնական հայտարարությունում, մասնավորապես, ասված է.
«ՀԳՀՄ-ն մնալով հավատարիմ իր առաքելությանը՝ «Խթանել բիզնես միջավայրի շարունակական բարելավումը, պաշտպանել բիզնես համայնքի և գործատուների շահերը՝ ուղղորդելու դեպի տնտեսական աճ և բարեկեցություն», իր անհանգստությունն է հայտնում հակակոռուպցիոն գործառույթների շրջանակում ՀՀ Սահմանադրության պահանջների կատարումից որոշակիորեն շեղվելու ռիսկերի վերաբերյալ: Այն է՝ ՀՀ պետական իշխանությունը իրականացվում է օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանությունների բաժանման ու հավասարակշռման սկզբունքի հիման վրա, որի ապահովումը մշտապես պետք է ուղեկցվի ցանկացած գործողությամբ»:
Հայտարարության մեջ նշված է, որ ՀՀ տնտեսությունը դեռևս օժտված չէ մեծ թվով հաջողված ձեռնարկատիրության օրինակներով և կարևոր է ձեռնարկությունների հիմնադիր անձերի պատմությունը չնույնականացնել ձեռնարկության համբավի և գործունեության հետ՝ լայն թվով շահառուների չվնասելու համար։
«Ucom ընկերությունն ունի լայն ճանաչում և հայտնի է որպես բարձր արդյունավետության կազմակերպություն և այդ առումով պետք է հոգ տարվի, որպեսզի նրա ամենօրյա ձեռնարկատիրական գործունեությունը և վարկանիշը չվնասվեն»,- ասված է հայտարությունում:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 28 -ին Ucom ընկերության կառավարման խորհրդի նախագահ Գուրգեն Խաչատրյանը հայտարարել էր, որ պետական բարձրաստիճան պաշտոնյաների մակարդակով պահանջ է դրվել օտարել Ucom-ը։ Հայտարարությանը հետևեց քրեական հետապնդումը Գուրգեն Խաչատրյանի հանդեպ, ինչպես նաև միտումնավոր ընկերությանը վնաս հասնելու փորձեր կատարվեցին, ինչպես, օրինակ՝ մայիսի 13-ին անհայտ անձանց կողմից Ucom-ի բջջային ցանցը շարքից հանելու գործողությունները։
16:11 13/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍUcom-ի նորանշանակ տնօրենի փաստաբանը բողոքարկել է ԱԱԾ գործողությունները
13:24 13/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱնհայտ անձինք շարքից դուրս են հանել Ucom-ի բջջային կայանն Արմավիրում
08:43 08/05/2020  |  ՄամուլԽաչատրյանները մեսիջ են ուղարկել. «Դուք ի՞նչ է, մեզ լրիվ հիմարի տեղ եք դրե՞լ»․ «Իրատես»
13:30 04/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍUcom-ի նորանշանակ տնօրենի փաստաբանը կբողոքարկի խուզարկության ժամանակ ԱԱԾ քննիչի գործողությունները

Союз работодателей Армении выразил обеспокоенность событиями, происходящими вокруг компании Ucom и ее руководства 05/18/2020   14:49  |  Лента новостей
Республиканский Союз работодателей Армении, действующий с 2007 года и представляющий более 20% крупных предприятий Армении, выразил обеспокоенность рисками для экономики, вызванными в результате действий государственных и правоохранительных органов Армении.
В официальном заявлении Союза, в частности, говорится:
«Республиканский Союз работодателей Армении, верный своей миссии -«Способствовать непрерывному совершенствованию бизнес-среды, защищать интересы бизнес-сообщества и работодателей, с целью достижения экономического роста и благосостояния» - выражает обеспокоенность по поводу риска определенного уклонения от выполнения требований Конституции РА в рамках антикоррупционных функций. А именно, государственная власть в РА осуществляется на основе принципа разделения законодательной, исполнительной и судебной властей, а также посредством сдержек и противовесов, соблюдение которых должно постоянно сопровождать любые действия».
В заявлении говорится, что в экономике РА пока нет большого количества примеров успешного предпринимательства, и важно, чтобы биографии учредителей предприятий не ассоциировались с репутацией и деятельностью предприятия, дабы не навредить большому количеству бенефициаров.
«Компания Ucom пользуется широким признанием и известностью как высокоэффективная организация, и в этом смысле следует позаботиться, чтобы ее ежедневная предпринимательская деятельность и рейтинг не пострадали», - говорится в заявлении.
В распространенном вместе с заявлением сообщении содержится также напоминание о том, что 28 апреля председатель совета управляющих компании Ucom Гурген Хачатрян заявил о том, что на уровне высокопоставленных государственных деятелей ему было предъявлено требование об отчуждении Ucom-а. За заявлением последовало уголовное преследование Гургена Хачатряна, а также были предприняты предумышленные попытки нанести ущерб компании, например, действия неизвестных лиц с целью вывести из строя сеть сотовой связи компании Ucom 13 мая.
19:51 06/05/2020  |  Лента новостейАрмяно-французская торгово-промышленная палата выразила свое беспокойство по поводу скандального заявления пресс-секретаря премьера Армении