Միքայել Մինասյանին առնչվող նոր քրեական գործ է հարուցվել 05/15/2020   17:16  |  Քրեական խրոնիկոն
03.05.2020թ.-ին մամուլում հրապարակված «ՀԻՆ ԷՐԻՎԱՆ ՀՈԼԴԻՆԳ» ՍՊԸ մասնակից Մանվել Տեր–Առաքելյանի ֆեյսբուքյան գրառման առթիվ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում նախապատրաստված նյութերով տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 16.11.2007թ.-ին Մ. Տեր-Առաքելյանին պատկանող ընկերությանը տրվել է համապատասխան շինարարության թույլտվություն՝ 2 տարվա ընթացքում վերակառուցել Օպերայի և բալետի ազգային թատրոնի այգու` Թումանյան փողոցին հարող 564 քմ տարածքում գործող «Օդեոն» բացօթյա սրճարանը՝ այն շահագործելու համար: Այս մասին հայտնում են Հատուկ քննչական ծառայությունից:
Հիշյալ ընկերությունը 2008թ.-ին նախաձեռնել է սրճարանի վերակառուցման աշխատանքները, սակայն 2007-2012թթ-ին ՀՀ վարչապետի ավագ օգնականի, այնուհետև՝ ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալի պաշտոնը զբաղեցրած պաշտոնատար անձը, դուրս գալով իր լիազորությունների շրջանակից, ընկերության մասնակից Մանվել Տեր–Առաքելյանից պահանջել է չվերակառուցել և չշահագործել սրճարանը` ընկերությանը փաստացի զրկելով վարձակալած տարածքն իր նշանակությամբ օգտագործելու օրինական իրավունքներից, որի հետևանքով ընկերությունը փաստացի դադարեցրել է գործունեությունը, զրկվել ձեռնարկատիրական գործունեությունը շարունակելու հնարավորությունից և 2007-2014թթ-ի ընթացքում կրել 1 938 798 136 ՀՀ դրամի վնաս:
Անզգուշությամբ ծանր հետևանքներ առաջացրած պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու վերը նշված դեպքի կապակցությամբ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 3-րդ մասով:
Քրեական գործն ուղարկվել է ՀՀ գլխավոր դատախազություն` ըստ քննչական ենթակայության հանձնելու համար:
17:40 13/05/2020  |  Քրեական խրոնիկոնՄ.Մինասյանի տեսանյութի հիման վրա ՀՔԾ-ն քրեական գործ է հարուցել
20:08 09/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԴուք կարող եք փնտրել մեղավորներ, բայց Նիկոլ Փաշինյանը ձեր բոլորի սխալների հավաքական խորհրդանիշն է. Միքայել Մինասյան
20:57 07/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԴե հիմա պատկերացրեք, թե ինչ իրավական կրկես է սպասվում այս գործով. Միքայել Մինասյանի փաստաբան
17:25 06/05/2020  |  Քրեական խրոնիկոնՀՔԾ-ն ստացել է Միքայել Մինասյանի տեսանյութի վերաբերյալ հրապարակումները
14:39 06/05/2020  |  ՄեկնաբանությունՑանկանում եմ, որ ցինիկ մեղադրանքի համար Մինասյանին կալանավորելու պատվեր իջեցնողին և այն կատարողներին կալանավորելու վերաբերյալ միջնորդությունը քննի Արտուշ Գաբրիելյանը. Միհրան Պողոսյան
14:21 06/05/2020  |  Դատական ռեպորտաժներԱռանց անակնկալների. Դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանը բավարարել է Մինասյանին կալանավորելու վերաբերյալ քննիչի միջնորդությունը
11:37 06/05/2020  |  ՄեկնաբանությունՄերժել եմ Նիկոլ Փաշինյանի առաջարկը, որովհետև նրան ու նրա կառավարությանը համարում եմ ժողովրդի դավաճաններ
11:19 06/05/2020  |  Դատական ռեպորտաժներՄիքայել Մինասյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ որոշումը կհրապարակվի այսօր

Микаелу Минасяну предъявили новое обвинение 05/15/2020   18:02  |  Криминальная хроника
Специальная следственная служба Армении предъявила новое обвинение бывшему послу Армении в Ватикане Микаелу Минасяну.
Как сообщает пресс-служба ССС, уголовное дело заведено по материалам, подготовленным  в связи с опубликованной 3 мая с.г. в СМИ записью участника ООО "Старый Эриван Холдинг" Манвела Тер-Аракеляна в соцсети Facebook о том, что 16 ноября 2007 года принадлежащей М. Тер-Аракеляну компании было выдано соответствующее разрешение на реконструкцию в течение двух лет открытого кафе "Одеон", действующего  на территории площадью 564 кв.м., прилегающей к улице Туманяна, к парку близ Театра оперы и балета в центре Еревана.
"В 2008 году упомянутая компания инициировала работы по реконструкции кафе, однако в 2007-2012 гг. старший помощник тогдашнего премьер-министра РА, а затем первый заместитель главы администрации президента РА, выйдя за рамки своих полномочий, потребовал от участника компании Манвела Тер-Аракеляна отказаться от реконструкции и эксплуатации кафе, лишив фактически компанию законного права на использование арендованной территории по его назначению. Отмечается, что вследствие этого компания фактически прекратила деятельность, лишилась возможности вести предпринимательскую деятельность и в течение 2007-2014 гг. понесла убытки в размере 1 938 798 136 драмов", - говорится в сообщении.
В связи с вышеуказанным случаем в Специальной следственной службе Армении возбуждено уголовное дело по части 3 статьи 309("Превышение полномочий, повлекшее по неосторожности тяжкие последствия"). Уголовное дело направлено в Генпрокуратуру РА для передачи его по подследственности.