Ազգային ժողովի պատգամավորին բռնության սպառնալիքներ տված անձը դատախազի ցուցումով ձերբակալվել է 05/13/2020   10:36  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ազգային ժողովի պատգամավոր Նիկոլայ Բաղդասարյանի հաղորդման հիման վրա ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչությունում նախապատրաստված նյութերով պարզվել է, որ «Հայկական արժեքների պաշտպանության կամք» հասարակական նախաձեռնության անդամ Արթուր Ալեքսանյանը նախաձեռնության այլ անդամների հետ ակցիա է իրականացրել «Սեռական շահագործումից և սեռական բնույթի բռնություններից երեխաների պաշտպանության մասին» ԵԽ կոնվենցիայի վավերացման դեմ, որի ընթացքում, հանդիպելով ՀՀ ազգային ժողովի պատգամավոր Նիկոլայ Բաղդասարյանին նրանից պահանջել է դեմ քվեարկել կոնվենցիայի վավերացմանը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ դատախազությունից։
Ազգային ժողովի նիստի ավարտից հետո, Արթուր Ալեքսանյանը Երևան քաղաքի Բաղրամյան պողոտայում հետապնդել է իշխանության ներկայացուցիչ հանդիսացող` ՀՀ ազգային ժողովի պատգամավոր Նիկոլայ Բաղդասարյանին, և պարզելով, որ վերջինս կողմ է քվեարկել կոնվենցիայի վավերացմանը, տվել է սեռական բնույթի հայհոյանքներ և սպառնացել հաշվեհարդար տեսնել նրա հետ:
Իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ, կապված նրա կողմից իր ծառայողական պարտականությունները կատարելու հետ, բռնություն գործադրելու սպառնալիք տալու դեպքի առթիվ ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության Արաբկիրի բաժնում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Դատախազի ցուցումով Արթուր Ալեքսանյանը ձերբակալվել է:
20:16 12/05/2020  |  ՄեկնաբանությունՔպակա՜ն, իշխանակա՜ն՝ մեր հայ կանայք…
13:45 12/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ-ն «Լուսավոր Հայաստան»-ի օրենսդրական նախաձեռնությունները կքննարկի երկու ամիս հետո
11:20 12/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ-ն ընդունեց երեկ քննարկած օրինագծերը
09:45 12/05/2020  |  ՄամուլԱԺ-ի ուղարկած համակարգիչների մեջ չաշխատող սարքեր են եղել․ բնակիչներն ահազանգում են․ «Ժողովուրդ»
09:26 12/05/2020  |  ՄամուլՈ՞վ է ավելի «լավ տղա». Հայհոյանքը՝ որպես քաղաքական թիվ մեկ օրակարգ․«Իրատես»
12:33 11/05/2020  |  Քրեական խրոնիկոնԱԺ ծեծկռտուքի տեսանյութն ու ԶԼՄ-ների հրապարակումները դատախազությունն ուղարկել է ՀՔԾ
11:37 11/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱռաջարկվում է հեշտացնել քաղաքացիների կողմից օրինագիծ նախաձեռնելու ճանապարհը
18:01 08/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ-ն քննարկում է զինվորական ծառայության հետ պատճառական կապի պատճառով մահացած զինծառայողների հարազատներին անվճար իրավաբանական օգնություն տրամադրելու հարցը

Участник акции протеста против Лансаротской конвенции задержан за угрозы в адрес депутата парламента Армении 05/13/2020   10:57  |  Лента новостей
По материалам, подготовленным в управлении Полиции РА по Еревану на основании заявления депутата Национального собрания Армении Николая Багдасаряна, выяснилось, что член общественной инициативы по защите армянских ценностей “Воля” Артур Алексанян вместе с остальными членами движения проводил акцию против ратификации конвенции Совета Европы “О защите детей от сексуальной эксплуатации и сексуального насилия”(Лансаротская конвенция), в ходе которой он, встретив депутата НС Николая Багдасаряна, потребовал от него проголосовать против ратификации конвенции. Об этом сообщает пресс-служба Генпрокуратуры Армении.
После завершения заседания парламента, Артур Алексанян на проспекте Баграмяна в Ереване встретился с представителем власти, депутатом НС Николаем Багдасаряном и, узнав о том, что последний проголосовал за ратификацию конвенции, стал нецензурно выражаться в адрес парламентария и грозился расправиться с ним.
По факту угроз применения насилия в отношении представителя власти, связанных с исполнением им своих служебных обязанностей, в арабкирском отделе управления Полиции РА по Еревану возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 316 УК РА. По указанию прокурора Артур Алексанян задержан.