Պետք է քննիչ հանձնաժողով ստեղծել՝ ուսումնասիրելու ծխախոտի մաքսանենգության հարցը. քաղտեխնոլոգ 05/01/2020   15:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանի և «Ադեկվադ»-ի համահիմնադիր Արթուր Դանիելյանի միջեւ տեղի ունեցած միջադեպն իրենից առանձնապես ոչինչ չէր ներկայացնում, բայց դրանով շեղվեց մաքսանենգ ծխախոտի հետ կապված խնդրից։ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց քաղտեխնոլոգ Արմեն Բադալյանը։
«Կարծեք թե փորձ է արվում այդ հարցը ծածկել, այնինչ կան բազմաթիվ հարցեր, թե այդ ինչ ծխախոտ էր, ուր էր գնում, ում գրպանն էր այդ գումարները մտնելու, դա առաջին անգամ էր, թե ոչ, ինչպես է եղել, որ արտակարգ դրության ժամանակ Հայաստանից ինքնաթիռ է թռչել և մաքսանենգ ապրանք տարել այն դեպքում, երբ արտակարգ դրության պայմաններում ինքնաթիռը կարող է դուրս գալ, երբ վարչապետը դրա մասին առնվազն գիտի: Հետևաբար` նաև հարց է առաջանում արդյոք վարչապետն իմացել է, որ դա մաքսանենգ ծխախոտ է, թե նրան ստել են: Նաև պետք է հասկանալ, թե ինչո՞ւ սա հիմա եղավ և ինչի՞ մասին է վկայում, արդյո՞ք ռուսական իշխանություններն արդեն ուրիշ հարցեր են բարձրացնում»,-ասաց Արմեն Բադալյանը:
Հարցին արդյոք կարծում է սա հերթական ազդակն էր հայ-ռուսական հարաբերությունների հետ կապված, քաղտեխնոլոգը դրական պատասխան տվեց և հավելեց. «Սա շարունակական է լինելու այնքան ժամանակ, մինչև Հայաստանում վարչապետը չփոխվի: Հարցն արդեն այդպես է դրված»:
Վերջինս ընդգծեց այս հարցերը քննարկելու փոխարեն, բոլորը քննարկեցին Ալեն Սիմոնյանի և Արթուր Դանիելյանի միջադեպը, սակայն քաղտեխնոլոգը գտնում է, որ այստեղ իշխանություններին մեղադրել պետք չէ, քանի որ նրանց ձեռք է տալիս, որ այդ թեմաները փակվեն: Այստեղ ավելի շատ թերանում են ընդդիմադիր ուժերը. «Իշխանությանը ձեռք է տալիս և դա անում է, բայց խնդիրն այստեղ դա չէ, այլ այն, որ ընդդիմադիր և անկախ լրատվամիջոցները չպետք է այդ հարցերը փակեն: Վարչապետն ամեն օր լայվ է մտնում, որովհետև ինքն ամեն օր ինչ-որ մի նյութ պետք է տա: Ինքը որպես խմբագիր է աշխատում:
Չնայած վարչապետ է, բայց հոգեբանությամբ խմբագիր է մնացել. օրեկան մեկ նյութ լայվ է տալիս և բնական է, որ երբեք բացասական թեմաներով լայվ չի մտնում, որովհետև չի ուզում բացասական ինֆորմացիա հաղորդել: Բայց սա չի նշանակում, որ փորձագիտական և ընդդիմադիր ուժերը չպետք է իրենց դիրքորոշումը հայտնեն: Նրանք պարտավոր էին դրա մասին իրենց դիրքորոշումը հայտնել: Ծխախոտի հարցով ընդդիմադիր ուժերն անմիջապես խորհրդարանում պետք է հանձնաժողով ստեղծեն հարցը քննարկելու համար, որն այս պահի դրությամբ չկա, ինչն ընդդիմադիր ուժերի թերությունն է»,-հավելեց Արմեն Բադալյանը:
Հիշեցնենք՝ «Բոյլերնայա» Telegram-ալիքը հայտնել էր, որ ապրիլի 25-ին ԱԴԾ աշխատակիցները, մաքսային ծառայության հետ միասին, Կրասնոդարի օդանավակայանում կալանավորել են մաքսանենգային ծխախոտների խմբաքանակ։ Բռնագանձվել է 40 տոննա կամ 2700 տուփ տարբեր ապրանքանիշների ծխախոտ՝ հայկական ակցիզով, իսկ ինքնաթիռի չվերթը մեկնարկել է հենց Երեւանից։ Բեռի մոտավոր շուկայական արժեքը կազմում է ավելի քան 300 մլն ռուբլի։
Ինչպես հայտնում է «Բոյլերնայան», կալանավորված ինքնաթիռը, Հայաստանից Աֆղանստան էր թռչում՝ Կրասնոդարում եւ Դուշանբեում կանգառներով։
17:05 23/04/2020  |  ՔաղաքականՀայ-ռուսական հարաբերություններն անորոշ վիճակում են. Երբ կխոսի նիկոլ Փաշինյանը
20:02 20/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը նկատել է, որ իրեն լուրջ չեն վերաբերվում. Նա վարկանիշ ունի պողոսների մոտ, իսկ պողոսներից դուրս վարկանիշ չունի. Քաղտեխնոլոգ
20:48 02/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՎերջին 30 տարվա ընթացքում սահմանին կրակոցներն ավելացել են ու դեռ էլի կավելանան, քանի դեռ Արցախի հարցը լուծված չէ․ քաղտեխնոլոգ
20:31 27/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԼրագրող -վարչապետը հասկանում է, որ կորոնավիրուսի հետ կապված սկզբնական անհամարժեք վերաբերմունքի պատճառով իր վարկանիշն անկում է ապրելու. քաղտեխնոլոգ
17:33 27/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՌուսաստանի համար երկրորդական չէ, թե ով է Արցախի նախագահը. արտահոսքը հնարավոր է ազդի ընտրությունների արդյունքների վրա
20:20 02/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ոչ»-ի «թաղումը» ՝ Էջմիածնում. քաղտեխնոլոգը չի կարծում , որ սեւ փիարը կարող է ազդեցիկ լինել
21:33 22/02/2020  |  ՔաղաքականՇատ թույլ է «Այո»-ի մոտիվացիան, որը պետք է ստիպի 850 հազար մարդու գնալ ընտրատեղամաս «Ոչ»-ը գրագետ աշխատելու դեպքում ունի հաղթելու հնարավորություն. Բադալյան
21:53 21/02/2020  |  ՔաղաքականԵթե ՌԴ-ից հզոր ենք, ու «ատչյոտ» ենք պահանջում ԵԽ-ից, ողջունում ենք. Արմեն Բադալյան (տեսանյութ)

Политтехнолог заявил о необходимости создания следственной комиссии для изучения истории с контрафактными сигаретами 05/01/2020   16:33  |  Лента новостей
Инцидент с участием вице-спикера парламента Армении Алена Симоняна и соучредителя движения “Адеквад” Артура Даниелян ничего особенного из себя не представлял, но этот случай отвлек внимание от истории с контрафактными сигаретами. Такое мнение в беседе с “ФактИнфо” выразил политтехнолог Армен Бадалян.
“Казалось бы, предпринимается попытка замять этот вопрос. Между тем возникло множество вопросов. В частности, что эта за сигареты были? В чьих карманах должны были осесть деньги? Происходит ли это впервые или нет? Как получилось, что во время действия режима чрезвычайного положения из Армении вылетает самолет и вывозит контрафактный товар в том случае, когда в условиях режима ЧП самолет может вылететь, когда премьер по крайней мере об этом знает? Следовательно, возникает также вопрос: знал ли премьер о том, что это контрабандные сигареты или ему лгали? Также надо понять, почему это происходит сейчас и о чем свидетельствует – действительно ли российские власти поднимают уже другие вопросы?” - сказал Армен Бадалян.
На вопрос о том, считает ли он это очередным месседжем, связанным с армяно-российскими отношениями, политтехнолог ответил положительно и добавил: “Это будет продолжаться до тех пор, пока в Армении не сменится премьер-министр. Вопрос уже поставлен таким образом”.
По словам Бадаляна, несмотря на то, что Пашинян – премьер, он в душе он остался редактором.
”Ежедневно выходит в лайф и, естественно, никогда не выходит в прямой эфир по негативным темам, потому что не хочет делиться негативной информацией. Но это не означает, что экспертные и оппозиционные силы должны воздерживаться от озвучивания своей позиции. Они были обязаны высказать об этом свою позицию. Оппозиционные силы по табачной теме должны были немедленно создать комиссию для рассмотрения этого вопроса, которой к этому моменту нет, что является просчетом оппозиции”, - заявил Бадалян.
Ранее Telegram-канал "Бойлерная" со ссылкой на собственные источники сообщил, что 25 апреля сотрудники ФСБ совместно с таможенной службой задержали партию контрафактных сигарет в аэропорту Краснодара.
"В субботу, 25 апреля, в Краснодаре ФСБ, совместно с таможней и погранслужбой, задержали борт МЧС, на котором транзитом провозили 40 тонн сигарет. Всего было обнаружено 2700 коробов сигарет различных брендов с армянскими акцизными марками. По данным пограничников рейс направлялся из Еревана в Афганистан, с остановками в Краснодаре и Душанбе", – писал Telegram-канал.