Կորոնավիրուսով վարակված 5 քաղաքացու միացված է արհեստական շնչառական սարք. Նրանց վիճակը ծայրահեղ ծանր է 04/02/2020   13:41  |  Կորոնավիրուս
Վարակված բուժաշխատողների թիվն ավելանում է և դա անխուսափելի է: Այս մասին ասուլիսին ասել է ԱՆ նախարար Արսեն Թորոսյանը՝ դժվարանալով նշել վարակված բժիշկների կոնկրետ թիվը։
«Հետաքրքիր և զավեշտալի դեպքեր կան, որ երբեմն բուժաշխատողները ոչ թե աշխատանքի վայրում են վարակված լինում՝ շփվելով պոտենցիալ վարակակիրներ հետ, այլ՝ իրենց կենցաղային շրջանակներում, որոնք պարզվում են և մեկուսացումներ են տեղի ունենում։ Սա մեր հիմնական խնդիրներից մեկն է։ Մենք պետք է պաշտպանենք բուժաշխատողներին՝ ապագայում նրանց իսկ կողմից ծառայությունների շարունակականությունն ապահովելու համար»,- նշեց նախարարը:
Վերջինիս փոխանցմամբ՝ ծայրահեղ ծանր վիճակում է 5 քաղաքացի, որոնք միացված են արհեստական շնչառության սարքավորման են միացված: Նրա փոխանցմամբ՝ չորսը տարեց քաղաքացիներ են, որոնք ունեն խրոնիկ հիվանդություններ և միայն մեկն է երիտասարդ, որի հիվանդությունների շրջանակը դեռ բացահայտվում է, որովհետև վերջինս ատիպիկ թոքաբորբ է տանում:
Թորոսյանի խոսքով՝ խրոնիկ հիվանդությունների հետ ուղիղ կապը բացատրելի է, քանի որ օրգանիզմը չի կարողանում պայքարել վիրուսի առաջացրած պաթոգեն օղակների դեմ, հատկապես՝ թոքերի խնդիրներ ունեցող քաղաքացիները, քանի որ վիրուսը խոցում է թոքերի ալվիոլները, որոնք իրականանում են թթվածնի փոխանակությունը և թոքաբորբի առաջացման պատճառով թթվածինը չի փոխանցվում արյուն, ինչի հետևանքով վրա է հասնում մահը:
15:31 01/04/2020  |  ԿորոնավիրուսԿորոնավիրուսի դեմ պայքարի համար նոր ստեղծվող առողջապահական ենթահամակարգը կարիք ունի բուժաշխատողների. Արսեն Թորոսյան
23:57 31/03/2020  |  ԿորոնավիրուսՄիայն «մենք» չենք կարող կոտրել այս տեմպը, դա պետք է անենք «մենք բոլորս». Արսեն Թորոսյան
12:28 30/03/2020  |  ԿորոնավիրուսՄոտ օրերին առողջացածների թիվը կավելանա. Շատերի 14-րդ օրը լրանում է. Արսեն Թորոսյանը

Пятеро пациентов с коронавирусом находятся в крайне тяжелом состоянии – глава Минздрава Армении 04/02/2020   14:23  |  Коронавирус
Число медработников, заразивших коронавирусом нового типа, растет, и это неизбежно, заявил министр здравоохранения Армении Арсен Торосян на пресс-конференции в четверг, 2 апреля. При этом он затруднился назвать точное число  инфицированных медиков.
“Есть интересные и курьезные случаи. Порой медработники заражаются не на работе при общении с пациентами, а  в быту. Круг контактов устанавливается, их помещают под карантин. Это одна из наших задач. Мы должны защитить медработников с тем, чтобы они могли обеспечить дальнейшее оказание медпомощи”, - отметил министр.
Глава Минздрава сообщил, что в крайне тяжелом состоянии находятся 5 граждан. Они подключены к аппарату искусственной вентиляции легких. По словам министра, четверо из них пожилого возраста,  один - молодой. “Круг его болезней уточняется, потому что последний переносит атипичную пневмонию”, - сказал министр.
По последним данным, в Армении подтверждено 663 случая заражения коронавирусом нового типа. По положению на данный момент, от коронавируса излечились 33 пациента. Четыре человека скончались.
13:53 02/04/2020  |  КоронавирусВ Армении среди заразивших коронавирусом есть беременные женщины - Торосян
13:24 02/04/2020  |  КоронавирусСемьям с детьми в Армении выплатят единовременное пособие: власти назвали условия получения