Կորոնավիրուսից բուժվել է 28 քաղաքացի. Արսեն Թորոսյան 03/27/2020   12:46  |  Կորոնավիրուս
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանն այսօր ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ասել է, որ մոտ 40 մեկուսացված քաղաքացիներ «դուրս են գրվել», քանի որ թեստերը բացասական են եղել։ Նախարարը տեղեկացրել է նաև, որ այսօր կրկնակի բացասական թեստի պատասխան ունեցող 10 անձինք նույնպես դուրս են գրվելու հիվանդանոցից։
«Փաստացի կարող ենք ասել, որ ունենք ևս 10 բուժված քաղաքացի։ Գումարելով նախկինում բուժված 18 քաղաքացիների թվին, կարող ենք ասել, որ կա 28 բուժված քաղաքացի»,-ասաց Թորոսյանը։
Նա հայտնեց, որ քաղաքացիներից մեկի վիճակը շարունակում է մնալ ծայրահեղ ծանր, նրա մոտ չկա ո՛չ վատթարացում, ո՛չ լավացում։
«Ունենք մեկ ծանր վիճակում գտնվող քաղաքացի, իսկ մյուսների կյանքին այս պահին վտանգ չի սպառնում։ Կան առանց ախտանշաններ կամ էլ թեթև ընթացքով բազմաթիվ հիվանդներ, որոնք պարզապես մեկուսացման մեջ են հիվանդանոցներում կամ հյուրանոցներում»,-ասաց նախարարը։
Թորոսյանը հաստատեց տեղեկությունը, որ 2 ամսական երեխա է վարակվել, որի մայրն ունեցել է կորոնավիրուսով վարակվածություն․ «Երեկ երբ լրագրողներն ինձ հարց էին տալիս, ինձ դեռ չէին հասցրել զեկուցել այդ դեպքի մասին։ Երեխան ախտանշաններ չունի, մայրիկն է 2 օր ջերմել, սակայն այս պահին ախտանշաններ չունի։ Երկուսն էլ հիվանդանոցում են՝ բժիշկների հսկողության տակ»։
Ամփոփելով խոսքը՝ Թորոսյանն ասաց, որ այս պահին կորոնավիրուսով վարակվածության 329 դեպք կա, 28 մարդ բուժվել է։

В Армении от коронавируса вылечилось еще 10 человек, состояние одного пациента – крайне тяжелое - Торосян 03/27/2020   13:00  |  Коронавирус
В Армении от коронавируса нового типа излечились еще 10 человек, общее число выздоровевших увеличилось до 28, сообщил министр здравоохранения Армении Арсен Торосян в пятницу в ходе прямого эфира со своей страницы в Facebook.
По имеющимся у Торосяна данным, накануне 40 граждан, помещенных под карантин, прошли повторное тестирование, которое не выявило у них коронавируса. Они вернулись домой.
Министр сообщил, что состояние одного пациента продолжает оставаться крайне тяжелым.
“Каких-либо подвижек в состоянии его здоровья нет, ни ухудшения, ни улучшения. Жизни остальных в данный момент ничего не угрожает", - сказал Торосян.
Глава Минздрава Армении подтвердил информацию об инфицировании двухмесячного ребенка и его матери.
“Ребенок чувствует себя хорошо. Мать на протяжении двух дней температурила, но в данных момент симптомов нет.Они под наблюдением врачей. Делается все возможное для их скорейшего выздоровления", - рассказал Торосян.
Министр еще раз уточнил, что в Армении, по последним данным, подтверждено 329 случаев заражения COVID-19, 28 человек выздоровели, один пациент скончался.