«Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» և «Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթի վերաբերյալ 04/01/2020   09:58  |  ԼՐԱՀՈՍ
Աշխարհում պանդեմիայի տեսքով մարդկությանը մարտահրավեր է նետված, և յուրաքանչյուր պետություն ձգտում է հնարավոր և անհրաժեշտ բոլոր միջոցները կյանքի կոչել՝ համաճարակի հետագա տարածումը սեղմ ժամկետներում կանխարգելելու և մարդկային բազմաթիվ կյանքեր փրկելու ուղղությամբ։
Արտակարգ դրության պայմաններում Սահմանադրությամբ ամրագրված մարդու առանձին հիմնարար ազատությունների և իրավունքների ժամանակավոր սահմանափակումը անխուսափելի է: Այն բխում է ինչպես հանրային շահից, այնպես էլ յուրաքանչյուրի բարձրագույն մարդկային իրավունքի՝ մարդու կյանքի և առողջության պահպանման անհրաժեշտությունից։
Հայաստանի Հանրապետության Կառավարությունը ստանձնել է անհրաժեշտ միջոցառումների նախաձեռնությունը և պատասխանատու է դրանց իրավաչափ իրականացման համար՝ ապավինելով յուրաքանչյուրիս ողջախոհությանը։
Այս բարդ իրավիճակում կարևոր է բոլորիս համախմբումը, աջակցությունը պատկան մարմիններին: Կառավարությունն իր կողմից պարտավոր է դրսևորելու բացառիկ հետևողականություն, որպեսզի նախատեսվող սահմանափակումները կյանքի կոչվեն՝ չհանգեցնելով Սահմանադրությամբ ամրագրված մարդու իրավունքների և ազատությունների անհարկի միջամտությանը։
Հանրապետության նախագահը ստորագրել է Ազգային Ժողովի կողմից ընդունված «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» և «Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքները։
Չնայած օրենքները նախատեսում են մարդու իրավունքների զգալի սահմանափակումներ, նախագահը ստորագրել է դրանք՝ հաշվի առնելով, որ այդ սահմանափակումները Կառավարության կողմից պետք է կիրառվեն որպես բացառիկ միջոցներ և բացառապես արտակարգ դրության ժամանակահատվածում:
Ուստի և օրենքների կիրառման գլխավոր նախապայմանը, և միակ նպատակը պետք է լինի մարդկային կյանքի փրկությունը և հանրային առողջության պահպանումը։
Անձնական տվյալների պաշտպանության, մասնավոր և ընտանեկան կյանքի անձեռնմխելիության, հաղորդակցության ազատության և գաղտնիության իրավունքների սահմանափակումները իրավասու մարմինների կողմից պետք է կիրառվեն միմիայն վերը նշված նպատակներն ապահովելու համար և ամենայն պատասխանատվությամբ։
13:06 31/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆնջի՛ր խաղաղությամբ, սիրելի Արիանա, ամո՛ւր եղիր, սիրելի Լևոն. Արմեն Սարգսյան
17:05 30/03/2020  |  ԿորոնավիրուսՀայաստանի համար ուսանելի Է Չինաստանի փորձը կորոնավիրուսի վարակի տարածումը կանխարգելելու և հիվանդության դեմ արդյունավետ պայքարելու գործում․ նախագահ Սարգսյանը նամակ է հղել ՉԺՀ նախագահ Սի Ծինփինին
14:49 30/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սարգսյանը Հայաստանում Հնդկաստանի դեսպանի հետ տեսակապով քննարկել է նոր կորոնավիրուսի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը
16:26 28/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի հետ
19:04 27/03/2020  |  ԿորոնավիրուսԻնչու՞ չեն կարող Հայաստանում ևս թոքերի պարզագույն արհեստական օդափոխիչներ ստեղծել. Նախագահ
17:09 27/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը ստորագրել է մի շարք օրենքներ
14:45 27/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Պահպանենք և պաշտպանենք բժշկին». նախագահ Արմեն Սարգսյանը հեռավար առաջադրանք է տվել պետական բժշկական և պոլիտեխնիկական համալսարանների մի խումբ ուսանողների
18:32 26/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանն ունի համապատասխան գիտահետազոտական պոտենցիալ՝ աերոտիեզերական ոլորտում համագործակցություն ծավալելու համար
16:33 26/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սարգսյանն ընդունել է ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանին

Президент Армении подписал законы об онлайн-контроле за контактами зараженных коронавирусом 04/01/2020   10:44  |  Коронавирус
Президент Армении Армен Саркисян подписал принятые парламентом поправки в законы "О правовом режиме чрезвычайного положения" и "Об электронных коммуникациях". Президент Армении также  выступил с заявлением в связи с угрозами, которые несет пандемия коронавируса человечеству. Об этом сообщает пресс-служба президента.
“Хотя законы предусматривают значительные ограничения прав человека, президент подписал их, учитывая, что данные ограничения должны применяться правительством в качестве исключительных мер и исключительно в период чрезвычайного положения.Телефонные разговоры не будут прослушиваться: глава Минюста Армении объяснил, чего нет в резонансном проекте"Поэтому главным предусловием применения закона и единственной целью должны быть спасение человеческих жизней и сохранение общественного здоровья. Следовательно, главным предусловием применения закона и единственной целью должны быть спасение человеческих жизней и поддержание общественного здоровья", - говорится в заявлении президента.
Он подчеркнул, что ограничения в части, касающейся защиты личных данных, неприкосновенности частной и семейной жизни, свободы коммуникаций и  прав на секретность должны применяться правомочными органами только с целью обеспечения вышеобозначенных  целей и со всей ответственностью.
"Человечеству брошен вызов в виде пандемии, и каждое государство стремится реализовать все возможные и необходимые меры для предотвращения эпидемии в сжатые сроки и спасения многочисленных человеческих жизней", - заявил Армении Саркисян в своем заявлении.
Как отметил президент Армении, в условиях чрезвычайного положения закрепленные Конституцией временные ограничения на основные свободы и права человека неизбежны.
“Это исходит как из общественного интереса, так и высшего человеческого права каждого - необходимости сохранения жизни и здоровья”, - заявил он.
По его словам, правительство Армении инициировало необходимые мероприятия и несет ответственность за их правомочное осуществление, уповая на здравомыслие каждого из нас.
"В этой сложной ситуации важна всеобщая консолидация, содействие компетентным органам. Правительство со своей стороны обязано проявить исключительную последовательность, чтобы претворить в жизнь предусматриваемые ограничения, не приведя к неуместному вмешательству в закрепленные Конституцией права и свободы человека", - указал президент.