Վահագն Հարությունյանը ձերբակակվել է Ռուսաստանում 03/15/2020   14:39  |  Քրեական խրոնիկոն
«Մարտի 1»֊ի գործով քննող քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանը ձերբակալվել է ՌԴ֊ում և առաջիկայում կքննարկվի նրա արտահանձնման գործընթացի հարցը։ Այս մասին «Փաստինֆո»֊ին հայտնեցին Դատախազությունից։
Հիշեցնենք, որ Վահագն Հարությունյանը որպես մեղադրյալ է ներգրավվել ՀՀ ՔՕ 38-349 հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (ապացույցներ կեղծելուն հանցակցելը, որը կատարվել է ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործությունների վերաբերյալ գործերով), 308–րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետեւանքներ) եւ 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորություններն անցնելը, որը զուգորդվել է բռնություն, զենք կամ հատուկ միջոցներ գործադրելով):
Հայաստանում նրա նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել 2018թվականի հոկտեմբերին, սակայն խափանման միջոց ընտրված չէ. դատարանը մերժել է նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու մասին ՀՔԾ քննիչի միջնորդությունը:
14:09 03/06/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԴատարանը մերժեց Վահագն Հարությունյանին կալանավորելու միջնորդությունը. պաշտպան

В России задержали экс-главу следственной группы по делу "1 марта" Ваагна Арутюняна 03/15/2020 14:58 | Криминальная хроника
Бывший глава следственной группы по делу о событиях 1 марта 2008 года Ваагн Арутюнян задержан в РФ; в ближайшее время будет рассмотрен вопрос о его экстрадиции. Об этом “Фактинфо” сообщили в Прокуратуре Армении.
Напомним, Ваагну Арутюняну предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 38-349 (“Соучастие в фальсификации доказательств”), части 2 статьи 308("Злоупотребление должностными полномочиями, повлекшие по неосторожности тяжкие последствия"), части 2 статьи 309("Превышение должностных полномочий, е, соединенное с применением насилия, оружия или специальных средств") Уголовного кодекса РА.
В октябре 2018 года в Армении Ваагна Арутюняна объявили в розыск, однако суд отклонил ходатайство следователя Специальной следственной службы о его аресте. Избранной в отношении него меры пресечения нет.