Արա Բաբլոյանի և Արսեն Բաբայանի գործը մակագրվել է Հարություն Մանուկյանին 03/06/2020   10:18  |  Քրեական խրոնիկոն
«Փաստինֆո»-ի փոխանցմամբ ԱԺ նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանի և ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանի գործը երեկ՝ մարտի 5-ին, մակագրվել է Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Հարություն Մանուկյանին։ Նիստի օր դեռևս նշանակված չէ։
Հարություն Մանուկյանը նախքան Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր նշանակվելը` 2013-2014թթ. աշխատել է ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանում՝ որպես դատարանի նախագահի խորհրդական, այնուհետև 2015-2018թթ. աշխատել է ՀՀ դատական դեպարտամենտի դատական պրակտիկայի ամփոփման և վիճակագրության վարչության դատական պրակտիկայի ամփոփման բաժնում՝ որպես մասնագետ, ապա՝ ավագ մասնագետ։ Դատավորի վարկանիշն այս տարի 15 է։
Ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ն տեղեկացրել էր՝ մարտի 3-ին դատախազությունը հաստատել էր Արա Բաբլոյանի և Արսեն Բաբայանի գործով մեղադրական եզրակացությունը և ուղարկել էր դատարան։
«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում Արա Բաբլոյանի պաշտպան Արամ Վարդևանյանը նշել էր՝ կանխատեսելի էր դատախազության այս քայլը. «300-րդ հոդվածով չհաստատելու վերջին ցուցումից հետո արդեն կանխատեսելի էր։ Ենթադրվում էր, որ մյուսը կլինի մեղադրական եզրակացությունը հաստատելը»,-նշել էր Արամ Վարդևանյանը։
Նշենք, որ Դատախազությունը երկու անգամ չի հաստատել Արա Բաբլոյանի և Արսեն Բաբայանի գործով մեղադրական եզրակացությունը և հետ էր ուղարկել ՀՔԾ։ Փետրվարի 24-ին հայտնի դարձավ, որ ՀՔԾ-ն փոփոխել է Արա Բաբլոյանի և Արսեն Բաբայանի մեղադրանքները։
Արա Բաբլոյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասերով, իսկ Արսեն Բաբայանին` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասերով: Վարույթն իրականացնող մարմինը նրանց վերաբերյալ քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցները բավարար է համարել` գործով մեղադրական եզրակացություն կազմելու և գործը դատարան ուղարկելու համար, որի մասին հայտնվել է մեղադրյալներին ու նրանց պաշտպաններին, և գործի նյութերը տրամադրվել են նրանց` ծանոթանալու համար։

Стало известно имя судьи, который рассмотрит дело Баблояна и Бабаяна 03/06/2020   11:18  |  Криминальная хроника
Как стало известно “ФактИнфо”, дело в отношении бывшего спикера Национального Собрания Армении Ары Баблояна и экс-заместителя главы аппарата НС Арсена Бабаяна поступило на рассмотрение к судье суда общей юрисдикции Еревана Арутюну Манукяну. Дата первого судебного заседания пока не назначена.
В 2013-214 до назначения судьей суда общей юрисдикции Еревана Арутюн Манукян работал в Апелляционном уголовном суде в качестве советника председателя суда, а в 2015-2018гг. – в Судебном департаменте в качестве специалиста, а затем старшего специалиста одного из отделов. Рейтинг судьи в этом году составил 15.
Ранее “Фактинфо” сообщило, 3 марта Прокуратура утвердила обвинительное заключение по делу в отношении Ары Баблояна и С Арсена Бабаяна.
В беседе с “ФактИнфо” адвокат экс-спикера НС Арам Вардеванян назвал прогнозруемым этот шаг Прокуратуры. “После указания не утверждать его по статье 300, было прогнозируемо. Предполагается, что за этим последует утверждение обвинительного заключения”, - сказал Вардеванян.
Напомним, Прокуратура дважды отказывалась утверждать обвинительное заключение по делу в отношении Баблояна и Бабаяна и возвращала дело обратно в Специальную следственную службу. 24 февраля стало известно, что ССС изменила им обвинения.
Орган, осуществляющий производство посчитал добытые доказательства достаточными для составления обвинительного заключения и направил дело в суд, о чем были поставлены в известность обвиняемые и их адвокаты. Им предоставлены материалы дела для ознакомления.