Երբ դատարանը որոշում կընդունի իմ հարցով, բոլորս կիմանանք՝ ինչ մակարդակում է գտնվում արդարադատությունը. Արա Բաբլոյան 02/25/2020   14:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Չեմ կարող ասել, թե գործի որ մասն է շինծու, որ մասը՝ ոչ, բայց այն մասը, որ Սերժ Սարգսյանին ներգրավել են այս գործի մեջ, ես գտնում եմ, որ այո, քաղաքական ենթատեքստ ունի։ Ես շատ լավ ճանաչում եմ Սարգսյանին եւ գիտեմ, որ նա չի կարող միջամտել եւ տալ ինչ-որ ցուցում, որ այս կամ այն ընկերությունը շահի»,-լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ի պաշտպանություն ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի բողոքի ակցիայի մասնակցող ՀՀ ԱԺ նախկին փոխնախագահ Արա Բաբլոյանը։
«Դուք նոր ասացիք, որ ՀՔԾ-ն ասում է, ես էլ ձեզ կարող եմ ասել, որ ՀՔԾ-ն ասում է, որ Արա Բաբլոյանը հանցագործություն է թույլ տվել Հրայր Թովմասյանի ընտրության հարցում»,-նշեց Բաբլոյանը՝ արձագանքելով լրագրողի դիտարկմանը, որը հիշեցնում էր Սերժ Սարգսյանին առաջադրված մեղադրանքը։
Նա ասաց, դատավարությունից հետո գործի 5 հատորներին կծանոթացնի լրագրողներին եւ նրանք կտեսնեն, որ որեւէ բառ չկա, որի հիման վրա հնարավոր կլինի ասել, թե Բաբլոյանը սխալ է արել. «Ես չգիտեմ , թե ՀՔԾ-ն ինչի վրա է հիմնվել»
Արա Բաբլոյանը ասաց, թերահավատ է արդարադատության իրականացման հարցում, նա նկատեց, որ գործ է հարուցվում մի նպատակով, որ ամեն գնով ազատվեն Հրայր Թովմասյանից եւ մեղադրում են ցանկացած մարդու՝ առանց որեւէ հիմքի։
«Երբ դատարանը որոշում կընդունի իմ հարցով, մենք բոլորս կիմանանք՝ ինչ մակարդակում է գտնվում արդարադատությունը»,-հայտարարեց Արա Բաբլոյանը՝ մանրամասներ ներկայացնելով իր դեմ հարուցված քրեական գործից։
Նա նաեւ շեշտեց, որ երկրի վարչապետը իրեն թույլ է տալիս Հանրային հեռուստաընկերության եթերում 3 անգամ նշել, որ Արա Բաբլոյանը , լինելով ԱԺ նախագահ, իրեն թույլ է տվել ապօրինություն։
Բաբլոյանը նաեւ նշեց, որ տվյալ քվեարկությանը մասնակցած բոլոր պատգամավորները հավասար պատասխանատվություն ունեն, որքան ինքը, որը նրանցից յուրաքանչյուրին հավասար պատգամավոր է եղել։
Հիշեցնենք, որ Երեւանի դատարանի Նոր Նորքի նստավայրում 15։00-ին կմեկնարկի ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գործով դատավարությունը, իսկ մինչեւ դատական նիստի մեկնարկը դատարանի շենքի առջեւ ընթանում է ի սատարումն 3-րդ նախագահի բողոքի ակցիան։
15:15 10/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԴատախազությունը երկրորդ անգամ չհաստատեց Արա Բաբլոյանի գործով մեղադրական եզրակացությունը

Ара Баблоян пообещал ознакомить журналистов с пятью томами дела в отношении него 02/25/2020   15:29  |  Судебный репортаж
Бывший спикер парламента Армении Ара Баблоян указал на политический подтекст в уголовном деле в отношении третьего президента РА Сержа Саргсяна.
“Я хорошо знаю Саргсяна и знаю, что он не может вмешиваться и давать указания в пользу той или иной компании”, - сказал Баблоян в беседе с журналистами у здания суда в Ереване, где проходит акция протеста в поддержку третьего президента.
Баблоян также коснулся дела в отношении него, в частности, заявления Специальной следственной службы, что Ара Баблоян допустил преступление в ходе избрания Грайра Товмасяна председателем КС.
Экс-спикер пообещал после процесса ознакомить журналистов с пятью томами дела, чтобы они воочию убедились в том, что там нет ни слова, на основании которого можно было бы утверждать, что Баблоян совершил ошибку.
“Я не знаю, на чем основывалась ССС”, - сказал он. Баблоян отметил, что скептически  настроен в вопросе осуществления правосудия. По его словам, дело возбуждают с одной целью, чтобы любой ценой избавиться от Грайра Товмасяна и обвиняют людей без каких-либо оснований.
“Когда суд примет решение по моему вопросу, тогда все мы узнаем, на каком уровне находится правосудие”, заявил Баблоян.
Он также указал, что премьер-министр страны позволяет себе в эфире Общественного телевидения трижды подчеркнуть, что Ара Баблоян, будучи спикером НС, допустил беззаконие.
Баблоян также отметил, что все участвовавшие в данном голосовании депутаты несут ту же ответственность, что и он.
Напомним, сегодня днем в суде общей юрисдикции Еревана начнется судебный процесс по делу третьего президента Армении Сержа Саргсяна. Перед зданием суда проходит акция в поддержку Сержа Саргсяна.