Դատախազությունը երկրորդ անգամ չհաստատեց Արա Բաբլոյանի գործով մեղադրական եզրակացությունը 02/10/2020   15:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Դատախազությունը կրկին չի հաստատել ԱԺ նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանի գործով մեղադրական եզրակացությունը և ուղարկել է լրացուցիչ քննության։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ Գլխավոր դատախազության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից։
«Նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը կայացրել է ըստ մեղադրանքի՝ Արա Բ.-ի՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով, Արսեն. Բ.-ի՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-300-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով մեղադրական եզրակացությունը չհաստատելու և լրացուցիչ քննություն կատարելու համար քրեական գործը քննիչին վերադարձնելու մասին որոշում՝ նկատի ունենալով, որ ճիշտ չեն որակվել մեղադրյալների կատարած արարքները»,-հայտնում են դատախազությունից։
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ ձեռք բերված փաստական տվյալներն առերևույթ վկայում են այն մասին, որ պաշտոնատար անձինք, պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով չարաշահելով իրենց լիազորությունները, մինչև 2015թ. փոփոխություններով Սահմանադրության 7-րդ գլխի ուժի մեջ մտնելը իրենց կուսակցության ներկայացուցիչ Հրայր Թովմասյանին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահի պաշտոնում նշանակելու և այդ պաշտոնում մինչև 65 տարեկան պաշտոնավարելու հնարավորությունն ապահովելու, այդ գործընթացը բնականոն ընթացակարգով իրականացնելու պատրանք ստեղծելու խմբային շահերից ելնելով, առերևույթ կատարելով պաշտոնեական կեղծիքներ, ղեկավարվելով տվյալ պահին ակնհայտ չգործող օրենսդրական կարգավորումներով, ընդունել են գործող Սահմանադրական դատարանի նախագահի հրաժարականը, ներկայացրել են ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահի պաշտոնում Հրայր Թովմասյանի թեկնածությունը և 2018թ. մարտի 21-ի հերթական նիստում վերջինս նշանակվել է ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահի պաշտոնում: Դրա հետևանքով էական վնաս է պատճառվել ՀՀ սահմանադրական դատարանի օրինական շահերին:
Արդյունքում կատարված արարքը ծանր հետևանքներ է առաջացրել ՀՀ օրինական շահերի համար՝ հանգեցնելով սահմանադրի՝ ՀՀ քաղաքացիների կամաարտահայտության չիրագործման: Վերջինս արտահայտվել է նրանում, որ 2015թ. Սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի արդյունքում ՀՀ քաղաքացիները ձևավորել են քվեարկության դրված նախագծի տեքստի 166-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված կարգով՝ Սահմանադրական դատարանի դատավորների կողմից, իրենց կազմից, առանց վերընտրվելու իրավունքով 6 տարի ժամկետով Սահմանադրական դատարանի նախագահ ընտրելու ընթացակարգով, Սահմանադրական դատարան ունենալու կամարտահայտություն՝ ունենալով այդ կարգավորմամբ ուժի մեջ մտնելուց հետո դրա իրագործման լեգիտիմ ակնկալիք, ինչն արհեստականորեն խոչընդոտվել, չի իրագործվել վերը նշված արարքի հետևանքով։
«Այսինքն քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռքբերված ապացույցների բավարար համակցությամբ Արա Բ.-ի արարքը առերևույթ համապատասխանում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործությունների, իսկ Արսեն Բաբայանի արարքը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործությունների հատկանիշներին: Հետևաբար դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազը ընդունած՝ լրացուցիչ քննություն կատարելու համար գործը քննիչին վերադարձնելու մասին որոշմամբ անհրաժեշտ է համարել լրացուցիչ նախաքննության ընթացքում քրեադատավարական օրենքով սահմանված կարգով փոփոխել մեղադրյալներին առաջադրված մեղադրանքը և նրանց առաջադրել նոր մեղադրանքներ»,-հավելում են դատախազությունից։
12:24 05/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԳլխավոր դատախազությունը ստացել է Արա Բաբլոյանի գործը. Քրեական հետապնդումը դադարեցնելու միջնորդությունը մերժվել է առանց հիմնավորման
21:38 31/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱրա Բաբլոյանի գործով կրկին նախաքննության ավարտ է հայտարարվել
20:23 31/01/2020  |  ՀարցազրույցԱրա Բաբլոյանը այսօր երեկոյան ՀՔԾ է հրավիրվել. Ո՞րն է Արա Բաբլոյանի մեղքը, որ եղել է ԱԺ նախագահ, որը հանդուրժողականությո՞ւն է մտցրել
13:12 17/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԽափանման միջոցն ինքնանպատակ չէ. Պաշտպանն Արա Բաբլոյանի խափանման միջոցի հարցը բողոքարկել է դատախազություն

Прокуратура вновь не утвердила обвинительное заключение по делу экс-спикера парламента Армении 02/10/2020   15:29  |  Лента новостей
Прокуратура Армении во второй раз не утвердила обвинительное заключение по делу бывшего спикера Национального Собрания Армении Ара Баблояна. Об этом “ФактИнфо” сообщили в отделе по связям с общественностью Генеральной прокуратуры Армении.
31 января во второй раз было объявлено о завершении предварительного следствия по делу Баблояна.
“Прокурор, осуществляющий надзор за законностью предварительного , согласно выдвинутому Аре Б. обвинением по части 1 статьи 300  и части 1 статьи 314 УК РА, а Арсену Б. – по части 1 статьи 38-300 и части 1 статьи 314 УК РА, вынес решение не утверждать обвинительное заключение и возвращении дела следователю для производства дополнительного расследования с учетом неправильной квалификации совершенных обвиняемыми деяний” , - сообщили в Прокуратуре.
В частности, в ведомстве указали, что добытые следствием данные, предположительно, свидетельствуют о том, что должностные лица, злоупотребив своими полномочиями, до вступления главы 7 Конституции с поправками от 2015 года для назначения представителя своей партии Грайра Товмасяна на должность председателя Конституционного суда и обеспечения ему возможности занимать этот пост до 65 лет, исходя из группового интереса к созданию иллюзии проведения этого процесса в соответствии с обычной процедурой, предположительно, совершили служебный подлог, руководствуясь положениями очевидно не действующего на тот момент законодательства, приняли отставку действующего главы КС, представили кандидатуру Грайра Товмасяна на пост председателя КС, и на очередном заседании от 21 марта 2018 года назначили последнего на пост председателя Конституционного суда. Вследствие этого законным интересам Конституционного суда РА был нанесен значительный ущерб.
В результате, как отметили в надзорном ведомстве, совершенное деяние повлекло за собой тяжкие последствия для законных интересов и привело к неисполнению волеизъявления граждан. Последнее выражалось в том, что по результатам референдума по поправкам в Конституцию от 2015 года граждане Армении высказались за формирование Конституционного суда  в порядке, предусмотренном вынесенным  на голосование текстом части 2 статьи 166 Основного закона, в частности в соответствии с процедурой, согласно которой председатель Конституционного суда избирается из состава судей КС  сроком на 6 лет без права на переизбрание.
"По совокупности добытых следствием доказательств деяние Ары Б., предположительно, соответствует признакам преступлений, предусмотренных частью 2 статьи 308("Злоупотребление должостными полномочиями, повлекшие по неосторожности тяжкие последствия") и частью 1 статьи 314("Служебный подлог") Уголовного кодекса РА , а деяние Арсена Бабаяна  - признакам преступлений, предусмотренных частью 2 статьи 38-30(Соучастие в злоупотреблении должостными полномочиями, повлекшем по неосторожности тяжкие последствия") и частью 1 статьи 314("Служебный подлог") Уголовного кодекса РА. Следовательно, прокурор, осуществляющий процессуальный надзор,  решением о возвращении дела следователю для производства дополнительного расследования в порядке, установленным Уголовно-процессуальным кодексом РА, счел необходимым изменить предъявленное обвиняемым обвинение  и предъявить им новые обвинения”, - добавили в Прокуратуре.