«Խոսքեր չեմ գտնում ասելու․․․ Եղբայր, Ընկեր, Հայ․․․ Մա՛րդ․․․
1978 թ. ավարտել է Երևանի Միսաք Մանուշյանի անվան թիվ 48 դպրոցը։ Սկսած 1975 թվականից ճամփորդել է Հայկական ԽՍՀ տարածքով բնությունը ուսումնասիրելու նպատակով, իսկ 1978 թվականից սկսած լուսանկարում, չափում և նկարագրում է հայկական հուշարձանները ամբողջ Պատմական Հայաստանի տարածքով։
Երեք տասնամյակի ընթացքում հետազոտում և ցուցակագրում է Պատմական Հայաստանի հայ ճարտարապետության հազարավոր նմուշներ։
Կարապետյանը հայտնի է որպես հարևան պետություններում հայկական հուշարձանների նկատմամբ վերաբերմունքի քննադատ։ Նա կարծում է, որ Թուրքիայի, Ադրբեջանի, Վրաստանի իշխանությունները նպատակաուղղված կերպով իրականացնում են հայկական հուշարձանների ոչնչացման քաղաքականություն։ Իր փաստերը 2007 թ. ներկայացրել է ԱՄՆ կոնգրեսին և 2008 թ. Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանին։
Հեղինակել է բազմաթիվ արժեքավոր գրքեր և աշխատություններ՝ պատմական Հայաստանի  հուշարձանների մասին պատմական տվյալները ներկայացնելով ոչ միայն հայ, այլ նաեւ միջազգային հանրությանը։

Ушел из жизни известный знаток армянской архитектуры Самвел Карапетян 02/27/2020   18:00  |  Лента новостей
Известный памятниковед, историк, руководитель ереванского офиса Фонда изучения армянской архитектуры  Самвел Карапетян скончался на 59 году жизни. Об этом сообщил на странице в соцсети Facebook историк Ваге Лоренц.
"Слов не нахожу. Брат, Друг, Армянин…Человек. Очень, очень тяжелая утрата для науки, нации, человечества….Самый светлый, самый честный, самый беспристрастный из тех, кого я знаю…", - написал он.
Самвел Карапетян родился 30 июля 1961 года. В 1978 г. окончил 48-ю ереванскую школу имени Мисака Манушяна.
С 1975 г. Самвел Карапетян путешествовал по стране с целью изучения природы, а начиная с 1978 г. фотографировал, проводил обмеры и описывал армянские памятники на всей территории исторической Армении. На протяжении трех десятилетий Самвел Карапетян занимался изучением и составлением списка тысяч памятников армянской архитектуры исторической Армении.
Карапетян известен как критик отношения к армянским памятникам в соседних государствах. Он считал, что власти Турции, Азербайджана, Грузии проводят целенаправленную политику по уничтожению армянских памятников. Свои факты в 2007 году он представил Конгрессу США, а в 2008 году – ЕСПЧ.