«Ոչ»-ի քարոզչական խումբ ձևավորելու համար իրավաբանները կդիմեն ԿԸՀ 02/17/2020   13:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Ոչ»-ի քարոզչական խումբ ձևավորելու համար մի խումբ իրավաբաններ և իրավապաշտպաններ վաղը կդիմեն Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց իրավապաշտպան, «Իրավական ուղի» ՀԿ ղեկավար Ռուբեն Մելիքյանը՝ նշելով, որ այս պահին անհրաժեշտ փաստաթղթերը հավաքելու գործընթացում են։
Հարցին, թե արդյո՞ք քարոզչություն կիրականացվի նաև մարզերում, Մելիքյանն ասաց, որ այս պահին դա արդիական չէ, բայց հայտարարությամբ ներկայացված դրույթներն ուժի մեջ են։
Ռուբեն Մելիքյանի խոսքով՝ իրենց հայտարարությունը և հանրային հայտը վերաբերում է հարթակ հանդիսանալուն, այլ ոչ թե՝ քարոզչություն իրականացնելուն։
«Մենք քարոզչական այս հարթակը դիտարկելու ենք որպես հարթակ այն քաղաքական ուժերի համար, որոնք ասելիք ունեն այս հակասահմանադրական հանրաքվեի կապակցությամբ։ Եթե նախաձեռնող խմբի անդամները հրապարակային դիմեն նաև օրենքով սահմանված ձևաչափերում հանդես գալու համար, ապա բացառապես իրավական տիրույթում, այլ ոչ թե՝ քաղաքական»,- նշեց Ռուբեն Մելիքյանը։
Ինչպես հայտնի է՝ ապրիլի 5-ին տեղի է ունենալու սահմանադրական հանրաքվե, որին ներկայացված փոփոխությունների փաթեթով առաջարկվում է դադարեցնել Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի և դատարանի 6 անդամների պաշտոնավարումը:
Նախագծի հեղինակ՝ իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունն արդեն ձևավորել է «Այո»-ի շտաբը, որը ղեկավարում է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը:
Պատգամավորների կողմից «Ոչ»-ի շտաբ ձևավորելու ժամկետը լրանում է փետրվարի 17-ին. մինչ այս պահը խորհրդարանական ուժերից որևէ մեկը «Ոչ»-ի շտաբ ձևավորելու մասին չի հայտարարել:
Ինչպես հայտնի է՝ Խորհրդարանական «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության քաղաքական խորհուրդը որոշել է, որ կուսակցությունը չի մասնակցելու Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի գործընթացին, իսկ մյուս ընդդիմադիր խմբակցությունը՝ «Լուսավոր Հայաստան»-ը ևս հայտարարել է, որ «Ոչ»-ի քարոզչություն չի սկսի։
Գործող օրենսդրության համաձայն՝ Սահմանված ժամկետում քարոզչության կողմ չգրանցվելու դեպքում «ՈՉ» քարոզչության կողմ կարող է ձեւավորել առնվազն 50 քաղաքացիներից բաղկացած խումբը: Քաղաքացիների կողմից «Ոչ» քարոզչության կողմ գրանցելու գրություն (դիմում) Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով կարող է ներկայացվել 2020 թվականի փետրվարի 18-ից:
Ռուբեն Մելիքյանը փետրվարի 13-ին հայտարարել էր, որ թեեւ համոզված են, որ հանրաքվեն հակասահմանադրական է, այդուհանդերձ այն կայանալու է, ուստի մի խումբ իրավաբաններով ու իրավապաշտպաններով որոշել են ձեւավորել «Ոչ»-ի շտաբ։
«ժողովրդավարության ու իրավունքի գերակայության արժեքները պաշտպանելու հրամայականից՝ իրավաբանական համայնքի շրջանակում սկսում ենք խորհրդակցություններ՝ օրենքով սահմանված կարգով «ՈՉ» քարոզչական կողմ քաղաքացիական նախաձեռնությամբ ձևավորելու օրակարգով։
Նախաձեռնության նպատակներն են՝
1) ՀՀ քաղաքացիներին հնարավորություն տալ հավասարության հիմունքներով հասու լինելու ինչպես «Այո», այնպես էլ «Այո»-ն բացառող մյուս տարբերակները հիմնավորող փաստարկներին։
2) ՀՀ քաղաքացիներին և միջազգային հանրությանը հնարավորություն տալ ունենալու վստահություն, որ քվեարկության արդյունքները եղել են վերահսկելի և բողոքարկելի։
Այսպիսով, մեր նպատակն է ստանձնել «Ոչ» կարծիքների «հանրային պաշտպանությունը»՝ ի շահ Հայաստանի Հանրապետության և մեր քաղաքացիների»,- նշել էր Ռ.Մելիքյանը։
14:34 13/02/2020  |  ՄեկնաբանությունԻրավաբանական համայնքի շրջանակում սկսում ենք խորհրդակցություններ քաղաքացիական նախաձեռնությամբ «ՈՉ» քարոզչական կողմ ձևավորելու օրակարգով. Ռուբեն Մելիքյան
16:52 28/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՍրանից ավելի մեծ ֆաշիզմ դժվար է պատկերացնել. Ռուբեն Մելիքյան
10:25 24/01/2020  |  ՄեկնաբանությունՇատ կուզեի տեսնել խուզարկությունը թույլատրող դատական ակտը. Ռուբեն Մելիքյան
15:37 11/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՉեմ բացառում իշխանությունների կողմից ցանկացած գործողություն. Ռուբեն Մելիքյանը՝ դատավորներին վաղ կենսաթոշակի ուղարկելու մասին
13:14 07/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ընտրությունները դիտարկելու համար «Իրազեկ քաղաքացիների միավորմանն» ու «Թրանսփարենսի ինթերնեյշնլին» բյուջետային աջակցության տրամադրման մեջ կա վատնման հանցակազմ. «Իրավական ուղի» ՀԿ
15:00 28/12/2019  |  ՄեկնաբանությունԱկնհայտորեն առկա են քրեական գործ հարուցելու հիմքեր. Ռուբեն Մելիքյանը՝ Նիկոլ Փաշինյանի գրառման մասին
10:45 27/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք ունեցանք ավելի լայն կտրվածքով ՍԴ-ի նկատմամբ ճնշումների մի ամբողջ շղթա. Ռուբեն Մելիքյան

Агитационный шаб “НЕТ” в преддверии конституционного референдума сформирует группа юристов 02/17/2020   13:45  |  Лента новостей
Группа юристов и правозащитников для формирования агитационного штаба “НЕТ” в преддверии референдума по поправкам в Конституцию Армении обратится в Центральную избирательную комиссию. Об этом в беседе с корреспондентом "ФактИнфо" заявил соучредитель общественной организации “Правовой путь” Рубен Меликян. Он указал, что они в данный момент заняты сбором необходимых для подачи заявки документов.
В ответ на вопрос о том, планируют ли они проводить агиткампания и в областях, Меликян заявил, что в данный момент это не столь актуально, однако представленные в заявлении тезисы остаются в силе.Юрист Рубен Меликян сообщил о начале консультаций для формирования агитационного фронта "НЕТ"“Мы будет рассматривать эту платформу для проведения агиткампании как площадку для тех политических сил, которым есть, что предпринять в связи с данным антиконституционным референдумом. Если члены инициативной группы также публично обратятся для выступления в рамках установленных законом форматов, то только в правой плоскости, но не в политической”, - отметил Рубен Меликян.
Агиткампания перед референдумом по поправкам в Конституцию Республики Армения стартует 17 февраля и завершится 3 апреля.
Президент Армении Армен Саркисян подписал указ о назначении референдума по поправкам в Конституцию на 5-е апреля.
Штаб сторонников поправок в Основной закон возглавит председатель правления партии "Гражданский договор", министр территориального управления и инфраструктур Армении Сурен Папикян. Срок формирования депутатами штаба противников истекает сегодня, 17 февраля.
Парламентские фракции “Процветающая Армения” и “Просвещенная Армения” заявили о своем решении не участвовать в референдуме. Ранее фракция “Просвещенная Армения” проголосовала против решения НС о проведении референдума. Глава фракции Эдмон Марукян призвал и другие политсилы воздержаться от формирования штаба противников. Заявлений о формировании штаба "НЕТ" не последовало и от внепарламентских сил.
Республиканская партия Армении заявила, что никоим образом не будет участвовать в агиткампании, назвав референдум антиконституционным, а АРФ “Дашнакцутюн” призвала бойкотировать его.
В случае, если в установленный срок агитационный фронт “НЕТ” не будет зарегистрирован, то его сможет сформировать группа граждан в составе как минимум 50 человек. Подать соответствующую заявку в Центральную избирательную комиссию группа граждан может с 18-го февраля 2020 года.