Առանց ՍԴ եզրակացության՝ Սահմանադրության մեջ փոփոխությունների նախագիծը չի կարող դրվել հանրաքվեի. Ամրամ Մակինյան 02/06/2020   14:57  |  Մեկնաբանություն
Դադարեցրեք այս իրավական խեղկատակությունը։ Այն ամբողջությամբ հակասում է թե Սահմանադրությանը, թե «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 86-րդ հոդվածին։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է փաստաբան Ամրամ Մակինյանը։
«Հարգելիներս, խնդրում եմ նայեք «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 86-րդ հոդվածը։ Դրա համաձայն՝ սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծն Ազգային ժողովում քննարկվում է երկու ընթերցմամբ։ Առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց (անհրաժեշտ է 88 կողմ ձայն) և Սահմանադրական դատարանի դրական եզրակացությունը ստանալուց հետո միայն Ազգային ժողովը կարող է քննարկել նշված նախագիծն ընդունելու/հանրաքվեի նշանակելու հարցը։ Քանի դեռ սահմանադրական փոփոխության նախագիծը չի ընդունվել առաջին ընթերցմամբ և չի ստացել սահմանադրական դատարանի դրական եզրակացությունը, այն չի կարող դրվել հանրաքվեի։
Դադարեցրեք այս իրավական խեղկատակությունը։
Այն ամբողջությամբ հակասում է թե Սահմանադրությանը, թե «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 86-րդ հոդվածին»,- գրել է Ամրամ Մակինյանը։
17:04 05/02/2020  |  ՄեկնաբանությունԵրբևէ որևէ դասագրքում կարդացել կամ տեսե՞լ եք Ազգային ժողովի կողմից սահմանադրական կարգի տապալման նման առերևույթ օրինակ . Ամրամ Մակինյանը՝ «Իմ քայլը»-ի նախագծի մասին
18:50 04/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀայրապետյանի մեքենաները ոստիկանությունը մեզ չի տրամադրում և այն ոչ իրավաչափ ձևով պահվում է ոստիկանությունում. Մակինյան

Проект поправок в Конституцию Армении не может быть вынесен на референдум без заключения КС - юрист 02/06/2020   15:10  |  Комментарий
Проект поправок в Конституцию Армении не может быть вынесен на референдум без заключения Конституционного суда. Об этом заявил адвокат Амрам Макинян.
“Прекратите эту правовую комедию. Она полностью противоречит как Конституции, так и статье 86 конституционного закона “Регламент Национального Собрания”, - написал Макинян на своей странице в соцсети Facebook.
Он призвал вновь ознакомиться со статьей 86 конституционного закона “Регламент НС”.
"В соответствии с ней проект изменений выносится на рассмотрение в Национальном Собрании в двух чтениях. Только после принятия в первом чтении(требуется 88 голосов) и получения положительного заключения Конституционного суда, Национальное Собрание может рассмотреть вопрос о принятии данного проекта или назначении референдума по нему. Поскольку проект поправок в Конституцию пока не принят в первом чтении и не получил положительного заключения Конституционного суда, он не может быть вынесен на референдум", - пояснил юрист.