Դատարանը բավարարեց «Մարտի 1»-ի մայր գործով բոլոր նյութերը Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններին տրամադրելու որոշման դեմ բողոքը 02/06/2020   10:32  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Արմեն Դանիելյանի նախագահությամբ, բավարարեց «Մարտի 1»-ի մայր գործով բոլոր նյութերը ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններին տրամադրելու որոշման դեմ դատախազության ներկայացրած բողոքը՝ բեկանելով Առաջին ատյանի դատարանի որոշումը: Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը նախաքննության ընթացքում միջնորդություն է ներկայացրել, որով պահանջել է ներկայացնել «Մարտի 1»-ի մայր գործով բոլոր նյութերը, այլ ոչ թե՝ առանձնացված մասի նյութերը, ինչը քննիչ մերժել էր:
Փաստաբանը բողոք էր ներկայացրել դատարան եւ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Արման Հովհաննիսյանի նախագահությամբ, բավարարել էր Հովհաննես Խուդոյանի բողոքը՝ պարտավորեցնելով ՀՔԾ-ին Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններին տրամադրել «Մարտի 1»-ի մայր գործով բոլոր նյութերը։ Դատախազությունը բողոքարկել է դատարանի նշված որոշումը, որը մակագրվել է Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Արմեն Դանիելյանին:
Ա.Դանիելյանը համարվում է իշխանությունների կողմից ընդունելի դատավոր։ «Իշխանությունը ցանկանում է, որ մեր բոլոր դատավորները լինեն Արմեն Դանիելյանի և Աննա Դանիբեկյանի նման, իսկ ընդդիմադիրներն ուզում են, որ դատական իշխանությունը լինի Ալեքսանդր Ազարյանի և Դավիթ Գրիգորյանի նման», «Փաստինֆո»-ին տված հարցազրույցում հայտարարել էր ԲԴԽ նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանը։

Апелляционный суд удовлетворил жалобу против предоставления всех материалов дела “1 марта” адвокатам Кочаряна 02/06/2020 10:41 | Суд по делу второго президента РА
Апелляционный уголовный суд Армении под председательством судьи Армена Даниеляна удовлетворил жалобу Прокуратуры на решение суда первойинстанции о предоставлении адвокатам второго президента Армении Роберта Кочаряна всех материалов по основному делу о событиях 1 марта 2008 года.
Напомним, Армен Даниелян – это тот судья, который отменил решение судьи Давида Григоряна об освобождении Роберта Кочаряна под личное поручительство, постановив заключить под стражу экс-президента.
А. Даниелян считается приемлемым для власти судьей. “Власти хотят, чтобы все наши судьи походили на Армена Даниеляна и Анну Данибекян, а оппозиция желает, чтобы представители судебной власти были похожи на Александра Азаряна и Давида Григоряна”, - заявил ранее в интервью “ФактИнфо” председатель Высшего судебного совета Армении Рубен Вардазарян.