Չինաստանից կտարհանվի ևս մեկ ՀՀ քաղաքացի 02/04/2020   12:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կորոնավիրուսով պայմանավորված համաճարակային իրավիճակից ելնելով Չինաստանում ՀՀ դեսպանատան հետ կապ հաստատելու կոչին արձագանքել է ՀՀ շուրջ 600 քաղաքացի. ՉԺՀ տարածքում կարանտինի գոտում գտնվող ՀՀ քաղաքացիներից ևս մեկն առաջիկա օրերին կտարհանվի:
Այս մասին «Ազատություն» ռադիոկայանի հարցերին ի պատասխան հայտնել է ՀՀ ԱԳՆ Հյուսիսարևելյան Ասիայի երկրների բաժնի վարիչ Մնացական Սաֆարյանը: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Մնացական Սաֆարյանի հետ հարցուպատասխանը:
Հարց. Խնդրում եմ ասել, թե Չինաստանում ՀՀ դեսպանատանը Հայաստան տեղափոխվելու համար քանի՞ ՀՀ քաղաքացի է գրանցվել (կամ կա՞ն արդյոք այդպիսիք), և վերջին շրջանում քանի՞սն են տեղափոխվել Հայաստան։
Պատասխան. ՉԺՀ-ում ՀՀ դեսպանատան տարածած տեղեկատվությանը փետրվարի 3-ի դրությամբ արձագանքել են շուրջ 600 ՀՀ քաղաքացի, որոնց տվյալները գրանցվել են ՀՀ դեսպանության կողմից: Մեր քաղաքացիների կողմից բարձրացվել են տարաբնույթ հարցեր, որոնց դեսպանությունը պատասխանում է հնարավորինս սեղմ ժամկետներում՝ հասանելիության տարբեր միջոցներով: Բարձրացվող հարցերի թվում է նաև ՀՀ տեղափոխման հնարավորությունը:
Դեսպանություն նաև ՀՀ քաղաքացիների տրամադրում է ՉԺՀ իշխանություն կողմից պաշտոնապես շրջանառվող ծանուցումները, որոնք վերաբերում են ՉԺՀ-ում բնակվող օտարերկրացիներին: ՉԺՀ տարածքում կարանտինի գոտում գտնվող 11 ՀՀ քաղաքացիներից մեկն արդեն իսկ տարհանվել է ՉԺՀ տարածքից: Առաջիկա մեկ-երկու օրերի ընթացքում կտարհանվի տարհանվելու ցանկություն հայտնած ևս մեկ ՀՀ քաղաքացի: Կարանտինի գոտում գտնվող մնացած ՀՀ քաղաքացիները հրաժարվել են տարհանվելու հնարավորությունից:
Նշենք, որ տարհանումը իրականացվում է կամավոր սկզբունքով: Ներկա փուլում կարանտինի շրջանից դուրս գտնվող անձանց տարհանում չի իրականացվում:
ՉԺՀ-ում ՀՀ դեսպանություն և ՀՀ ԱԳՆ-ն ներկայումս ամբողջացնում են այն հարցերի շրջանակը, որը վերաբերվում է ՀՀ այն քաղաքացիներին, որոնք ցանկություն ունեն տեղափոխվելու Հայաստան, սակայն, առերեսվում են վերջին օրերին ի հայտ եկող տրանսպորտային և այլ խնդիրների հետ կապված դժվարությունների: Այս խնդիրների շուտափույթ լուծումները ներկայումս քննարկվում է ՀՀ տարբեր գերատեսչությունների հետ համակարգմամբ:
ՀՀ ԱԳՆ տվյալների համաձայն՝ ՉԺՀ տարածքից վերջին տասը օրերին ընթացքում Հայաստան են վերադարձել շուրջ 200 ՀՀ քաղաքացիներ:
Հարց. Արդյո՞ք դեսպանատունը տեղեկություն ունի՞՝ Չինաստանում բնակվող հայերի շրջանում վարակվածներ կան, թե ոչ։
Պատասխան. Այս պահի դրությամբ ՀՀ քաղաքացիների շրջանում վարակվածների մասին ՉԺՀ-ում ՀՀ դեսպանությունը տեղեկատվություն չի ստացել:
Փետրվարի 2-ին Ղազախստանի հետ համագործակցության արդյունքում Չինաստանի Ուհան քաղաքում գտնվող և տարհանման ցանկություն հայտնած ՀՀ քաղաքացի Սուսաննա Աղաջանյանը տարհանվել է և տեղափոխվել Ղազախստան: ՀՀ դեսպանությունը մշտական կապի մեջ է մեր քաղաքացու հետ և քայլեր են ձեռնարկվում վերջինիս հնարավորինս շուտ Հայրենիք վերադարձնելու ուղղությամբ:Ղազախստանի կառավարության պաշտոնական կայքում տեղադրված հաղորդագրության համաձայն՝ Չինաստանից Ղազախստան տեղափոխված անձինք 14 օր գտնվելու են կարանտինում:
18:13 03/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԿորոնավիրուսի ախտորոշման լաբորատոր թեստով առաջին հետազոտության արդյունքում վիրուս չի հայտնաբերվել
10:28 03/02/2020  |  ՄեկնաբանությունԿորոնավիրուսի ախտորոշման լաբորատոր թեստերն արդեն Հայաստանում են
10:43 31/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱՀԿ-ն կորոնավիրուսի պատճառով միջազգային նշանակության արտակարգ իրավիճակ է հայտարարել
18:59 29/01/2020  |  ՄեկնաբանությունԱռողջապահության նախարարությունը հերքում է տեղեկությունը, թե վերակենդանացման բաժանմունքում 2 չինացի է գտնվում՝ կորոնավիրուսի առկայության կասկածանքով
12:48 29/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանում մեկուսացվել է երկու չինացի
12:20 29/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԿորոնավիրուսով մահացու դեպքերն արձանագրվում են այն անձանց շրջանում, որոնք ունեն ուղեկցող հիվանդություններ. Լիանա Թորոսյան
12:05 29/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԿորոնավիրուսի 4537 հաստատված դեպք է գրանցվել, որից 106-ը մահվան ելքով. Լենա Նանուշյան

Еще один гражданин Армении будет эвакуирован из Китая 02/04/2020   12:20  |  Лента новостей
Около 600 граждан Армении ответили на призыв связаться с посольством Армении в Китае в связи с вызванной коронавирусом эпидемией. Еще один гражданин Республики Армения, находящийся в зоне карантина, будет в ближайшие дни эвакуирован. Об этом, как сообщает "Арменпресс", заявил начальник управления стран Северо-Восточной Азии Министерства иностранных дел Республики Армения Мнацакан Сафарян, отвечая на вопросы Радио Свобода.
Ниже приводит беседу агентства с Мнацаканом Сафаряном.
- Скажите, пожалуйста, сколько граждан Армении зарегистрировались (или есть ли такие)  в посольстве Армении в Китае для переезда в Армению и сколько человек за последнее время переехали в Армению?
-  По состоянию на 3 февраля около 600 граждан Армении откликнулись на информацию, распространенную посольством Республики Армения в Китае, данные которых были зарегистрированы посольством Республики Армения. Наши граждане подняли множество вопросов, и посольство в кратчайшие сроки ответило на них. Среди поднятых вопросов также возможность переезда в Армению.
Посольство также предоставляет гражданам РА официально распространенные Китаем уведомления, касающиеся проживающих в Китае иностранцев. Один из 11 граждан Армении, находящихся в карантинной зоне КНР, уже был эвакуирован с территории КНР. Еще один гражданин Армении, изъявивший желание выехать, будет эвакуирован в течение ближайших нескольких дней. Остальные граждане Армении в карантинной зоне отказались от возможности эвакуации.
Эвакуация производится на добровольной основе. В настоящее время не ведется эвакуация людей за пределы зоны карантина.
Посольство Республики Армения в КНР и Министерство иностранных дел Республики Армения в настоящее время решают ряд вопросов, касающихся граждан РА, которые хотят переехать в Армению, но в последние дни сталкиваются с трудностями в сфере транспорта и при решении других вопросов. Скорейшее решение этих проблем в настоящее время обсуждаются в координации с различными армянскими ведомствами.
По данным МИД РА, более 200 граждан РА вернулись в Армению за последние десять дней.
- Располагает ли посольствоа какой-либо информацией о наличии инфицированных среди армян, проживающих в Китае?
- Посольство Республики Армения в Китайской Республике не получало какой-либо информации о зараженных среди граждан РА.
По итогам сотрудничества с Казахстаном 2 февраля гражданка Армении Сусанна Агаджанян, наившаяся в китайском Ухане и пожелавшая эвакуироваться, была доставлена в Казахстан. Посольство Армении находится на постоянной связи с нашим гражданином. Предпринимаются шаги для его скорейшего возвращения на родину.
09:28 04/02/2020  |  Международные новости64 человека умерли за сутки от коронавируса в провинции Хубэй
12:56 03/02/2020  |  Из жизниВ Китае зараженная коронавирусом женщина родила здорового ребенка
10:42 03/02/2020  |  Информационная платформаКоронавирусы не живут долго вне организма: ВОЗ заявила, что посылки из Китая безопасны
09:21 03/02/2020  |  ЗдоровьеЧисло жертв коронавируса в Китае превысило 360 человек
09:15 03/02/2020  |  ЗдоровьеАрмения получила тесты для диагностики уханьского коронавируса
18:14 31/01/2020  |  Информационная платформаАрмения временно приостанавливает безвизовый режим с Китаем из-за коронавируса