Բաքվի ջարդերի 30-րդ տարելիցին նվիրված քննարկում Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում 01/21/2020   11:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հունվարի 20-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել Բաքվի հայ բնակչության զանգվածային ջարդերի 30-րդ տարելիցին նվիրված քննարկում, որին հիմնական բանախոսությամբ հանդես է եկել ամերիկահայ գրող, դասախոս, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու, Ուեստբրուք քաղաքի խորհրդի անդամ և Բաքվի ջարդերը վերապրած Աննա Աստվածատուրյան Թերքոթը:
Քննարկմանը մասնակցել են ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը, մշտական հանձնաժողովների և խմբակցությունների ղեկավարներ և պատասխանատուներ, պետական համակարգի ներկայացուցիչներ և Բաքվի ջարդերը վերապրածներ:
Բացելով քննարկումը՝ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն անդրադարձել է նախօրեին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում Բաքվի ջարդերի 30-րդ տարելիցին նվիրված Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի և Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հատուկ նիստին և հանձնաժողովի ընդունած հայտարարությանը՝ ընդգծելով դրա կարևորությունը՝ Բաքվի ջարդերի մասին ևս մեկ անգամ բարձրաձայնելու ու դրանք դատապարտելու առումով:
Հիմնական բանախոս Աննա Աստվածատուրյան Թերքոթը, խոսելով Բաքվի ջարդերի մասին, ներկայացրել է այն բոլոր խնդիրները, որոնց առնչվել ու առնչվում են փախստականներն առ այսօր:
«Իմ հարազատները ջարդերի արդյունքում ցրվել և այժմ ապրում են տարբեր երկրներում, և մենք միմյանց չենք ճանաչում: Դա է մեր դժբախտությունը: Ես ամենուր ինձ փախստական եմ զգում»,-ասել է Աննա Աստվածատուրյանը:
Բանախոսը նաև նշել է, որ, ցավոք սրտի, առ այսօր այդ հարցի նկատմամբ չի եղել պետական համապարփակ մոտեցում, և մի քանի օր առաջ ՀՀ-ում կայացած միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստը դրան ուղղված առաջին քայլն էր:
Թեմայի վերաբերյալ ելույթ է ունեցել նաև պրոֆեսոր Ալեքսանդր Մանասյանը, որը կարևորել է Բաքվի ջարդերի մասին տեղեկատվության հանրայնացման և առաջմղման եղանակների որոնումը ու կազմակերպումը: Խոսելով Բաքվի իրադարձությունների մասին՝ նա նշել է, որ հայերի պատմության ընթացքում թե զոհը և թե կատարողը միշտ նույնն է:
«Ցեղասպանությունն ազգային քաղաքականություն է»,-ընդգծել է Մանասյանը՝ խոսելով Ադրբեջանի վարած հակահայ քարոզչության մասին:
Մասնակիցները բանախոսներին են առաջադրել հարցեր և հանդես եկել ելույթներով:
Ամփոփելով հանդիպումը՝ Ազգային ժողովի նախագահը նշել է, որ և΄ Հայաստանում, և΄ Արցախում պետք է պատրաստել 88-90-կան թվականների դեպքերի վերաբերյալ փաթեթ, որը ամենաճիշտ հիմնավորումը կլինի, թե ինչու Արցախը չի կարող ինել Ադրբեջանի կազմում թե΄ սուվերենության և թե΄ իրավազորության առումով:

Анна Теркотт-Аствацатурян: Мои родные в результате погромов армян в Баку рассеялись по всему миру, и мы друг друга не знаем 01/21/2020   11:25  |  Лента новостей
20-го января в Национальном собрании Республики Арцах состоялось обсуждение, посвященное 30-ой годовщине массовых погромов армянского населения Баку, на котором с основным докладом выступила американская писательница армянского происхождения, лектор, кандидат юридических наук, член городского совета Уэстбрука и пережившая бакинские погромы Анна Аствацатурян Теркотт.
Как сообщает пресс-служба парламента Арцаха, в обсуждении приняли участие заместитель председателя НС Ваграм Балаян, руководители и ответственные лица постоянных комиссий и фракций, представители государственной системы и пережившие погромы в Баку.
Открывая обсуждение, председатель Национального собрания Ашот Гулян коснулся особого заседания Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между Национальным собранием Республики Арцах и Национальным собранием Республики Армения, посвященного 30-ой годовщине погромов в Баку, и принятого комиссией заявления, подчеркнув его важность с точки зрения осуждения погромов в Баку.
Основной докладчик Анна Аствацатурян Теркотт, говоря о погромах в Баку, рассказала о тех проблемах, с которыми сталкивались и сталкиваются беженцы по сей день.
"Мои родные в результате погромов рассеялись по всему миру, и мы друг друга не знаем. В этом заключается наша беда. Я повсюду чувствую себя беженкой", - сказала Анна Аствацатурян.
Она также отметила, что, к сожалению, до сих пор не было всеобъемлющего государственного подхода к этому вопросу, и состоявшееся несколько дней назад в Армении заседание Межпарламентской комиссии - первый шаг, направленный на это.
По теме выступил также профессор Александр Манасян, который отметил важность поиска и организации способов популяризации и продвижения информации о погромах в Баку. Говоря о событиях в Баку, он отметил, что в истории армян и жертва, и преступник всегда одни и те же.
"Геноцид - это национальная политика", - подчеркнул Александр Манасян, говоря об антиармянской пропаганде Азербайджана.
Участники задали докладчикам вопросы и выступили с речами.
Подводя итоги встречи, председатель НС отметил, что и в Армении, и в Арцахе необходимо подготовить пакет о событиях 88-90 гг., который станет самым верным обоснованием того, почему Арцах не может быть включен в состав Азербайджана как в плане суверенитета, так и в плане правомочности.
В завершение встречи присутствующие минутой молчания почтили память жертв погромов в Баку.
17:56 20/01/2018  |  Лента новостейПарламент НКР: Арцах будет последователен в привлечении к ответственности организаторов и исполнителей геноцида армян в Баку