Հիմնավորվել է նախկին վարչապետի մտերիմների կողմից հողամասերի ապօրինի յուրացման բազմաթիվ դեպքեր (տեսանյութ) 11/29/2019   13:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այս տարվա 11 ամիսների ընթացքում ՀՔԾ քննիչների վարույթում քննվել է 656 քրեական գործ,որից 536-ի ընթացքն արդեն իսկ լուծվել է։ Այս մասին ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանն ասել է այսօր ամփոփելով տարվա ընթացքում ՀՔԾ կատարած աշխատանքը։
Նրա հրապարակած տվյալների համաձայն՝ 115 անձի վերաբերյալ 71 քրեական գործ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան, նախապատրաստվել են 439 նյութեր, հարուցվել է 261 քրեական գործ, իսկ վարույթում գտնվող քրեական գործերով վերականգնվել է 4331935000 ՀՀ դրամ, մինչդեռ՝ ՀՔԾ գոյության 11 տարիների ընթացքում վերականգնված ամբողջ գումարը կազմել է 597698000 ՀՀ դրամ։ «Ծառայությունում քննված որոշ քրեական գործերով բացահայտվել են պետության կամ համայնքի սեփականությունը հանդիսացող հարյուրավոր հեկտարներ ընդհանուր մակերեսով հողամասերի ապօրինի օտարման դեպքեր»,- ասաց Խաչատրյանը՝ նշելով,որ համապատասխան միջնորդություններ են ուղարկվել ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու համար։
ՀՔԾ պետը նշեց, որ մամուլի հրապարակման հիման վրա քրեական գործի նախաքննության ընթացքում հաստատվել է Ծաղկաձորում 106 հկ անտառային ֆոնդի տարածքների ապօրինի յուրացման դեպքը, սակայն քրեական պատասխանատվության ենթարկելու վաղեմության ժամկետներն անցած լինելու հիմքով մեղավոր պաշտոնատար անձանց նկատմամբ քրեական հետապնդում չի իրականացվել, բայց նախաձեռնվել է այդ տարածքների վերադարձը պետությանը։ «Մեկ այլ քրեական գործով հիմնավորվել է նախկին վարչապետի մտերիմների կողմից հողամասեր ապօրինի յուրացնելու բազմաթիվ դեպքեր, որից միայն 7,5 հկ Դիլիջան համայնքում, 168 ՀԿ Արարատի մարզում»,- ասաց Խաչատրյանը՝ հավելելով, որ նախաձեռնվել է այդ տարածքների վերադարձը համայնքներին։ Նրա խոսքով՝ ծառայության վարույթում է գտնվում նաև «Հաղթանակ» զբոսայգու տարածքների ապօրինի յուրացման վերաբերյալ քրեական գործը, որի նախաքննությունը շարունակվում է։
13:16 26/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԿգործենք ըստ օրենքի. Սասուն Խաչատրյանը՝ Գևորգ Կոստանյանի նկատմամբ հետախուզում մասին (տեսանյութ)
18:35 30/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՈւզում եմ հավատալ ՀՔԾ պետի անկեղծությանը. Ռուբեն Մելիքյան
13:17 21/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՔաղաքական հրահանգներ ՀՔԾ-ն ոչ ստանում է, ոչ էլ ստանալու դեպքում կկատարի. Սասուն Խաչատրյան
09:36 13/09/2019  |  ՄամուլԻնչի հետ է կապված սորոսականներ-ոչ սորոսականներ նոր թափ հավաքող պայքարը. «Հրապարակ»

Глава ССС Армении сообщил о подтвержденных случаях незаконного присвоения земельных участков со стороны близких экс-премьера 11/29/2019 16:22 | Лента новостей
656 уголовных дел, находившихся в ведении следователей Специальной следственной службы(ССС), расследовано за 11 месяцев текущего года; ход 536 из них уже решен. Об этом в пятницу, 29-го ноября, заявил начальник Специальной следственной службы Армении Сасун Хачатрян, подводя итоги деятельности ведомства за уходящий год.
Согласно обнародованным им данным, 71 уголовное дело в отношении 115 лиц с обвинительным заключением направлены в суд.
“Подготовлено 439 материалов, возбуждено 261 уголовное дело, а сумма возмещенного ущерба по находящимся в производстве уголовным делам составила 4331935000 драмов. Между тем вся сумма возмещенного ущерба за 11 лет существования ССС составила 597698000”, - сообщил глава Хачатрян.
Он также проинформировал, что в рамках расследованных в ССС уголовных дел раскрыты случаи незаконного отчуждения земельных участков площадью в сотни гектаров, которые являются собственностью государства и общины. Хачатрян отметил, что в Генпрокуратуру направлены соответствующие ходатайства о возбуждении иска о защите государственных интересов.
Глава ССС указал, что в ходе предварительного расследования возбужденного на основании публикации в СМИ уголовного дела подтвержден случай незаконного присвоения территорий лесного фонда площадью 106 га в Цахкадзоре, однако уголовное преследование в отношении виновных должностных лиц не было осуществлено ввиду истечения срока давности привлечения к уголовной ответственности. При этом он отметил, что был инициирован возврат этих территорий государству.
“По еще одному уголовному делу подтверждены многочисленные случаи незаконного присвоения близким окружением бывшего премьер-министра земельных участков, 7,5 га из которых – только в общине Дилижан; еще 168 га – в Араратской области”, - сказал Хачатрян, добавив, что предприняты меры по их возврату общине.
По его словам, в производстве Службы ведется также расследование уголовного дела о незаконном присвоении земельных участков на территории парка Победы. Следствие по этому продолжается.