Քաղաքական հրահանգներ ՀՔԾ-ն ոչ ստանում է, ոչ էլ ստանալու դեպքում կկատարի. Սասուն Խաչատրյան 10/21/2019   13:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Հատուկ քննչական ծառայությունը ղեկավարվում է միայն օրենքով եւ քաղաքական հրահանգներ ՀՔԾ-ն ոչ ստանում է, ոչ էլ ստանալու դեպքում կկատարի»,-այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանը՝ անդրադառնալով ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի դեմ քաղաքական հետապնդում իրականացնելու մասին հարցին։
Նշելով, որ Հրայր Թովմասյանը հայտարարում է իր նկատմամբ իրականացվող քաղաքական հետապնդման մասին, լրագրողը հարցրել էր՝ արդյո՞ք ՀՔԾ-ն ստանում է քաղաքական հրահանգներ ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի վերաբերյալ։
Հիշեցնենք, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանի կողմից Հրայր Թովմասյանի` ՍԴ դատավոր ընտրվելու գործընթացի վերաբերյալ ՀՀ գլխավոր դատախազին ներկայացված հաղորդման հիման վրա ՀՔԾ-ն քրեական գործ էր հարուցել։ Այնուհետ, ԱԱԾ քննիչները գործողություն էին իրականացրել Թովմասյանի հայրական տանը, ուսումնասիրել էին տան տանիքը։ Բացի այս, ԱԱԾ հարցաքննության էին հրավիրվել Թովմասյանի 75-ամյա հայրն ու 2 դուստրերը։
Հրայր Թովմասյանի դեմ քրեական գործը հարուցվեց այն բանից հետո, երբ ՍԴ-ն մերժեց վերջինիս լիազորությունները դադարեցնելու վերաբերյալ ԱԺ դիմումի քննությունը։
11:22 19/10/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԻնչու են Հրայր Թովմասյանի ընտանիքի անդամներին ծանուցագրեր ուղարկվել. պարզաբանում է ԱԱԾ-ն
18:07 18/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀրայր Թովմասյանի ավագ դստերը հարցրել են իրեն պատկանող մեքենայից, որը ապրիլյան պատերազմի օրերին աղջիկը նվիրաբերել է Արցախի ՊԲ-ին
16:09 18/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՍԴ դատավորները գիտակցում են, որ իշխանության ամբողջական ուզուրպացիայի ճանապարհ ընտրած իշխանությունը հերթով բոլոր ոլորտները պետք է վերցնի. Երվանդ Վարոսյան
14:22 18/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՍահմանադրական դատարանի դատավորները հանդես են եկել հայտարարությամբ. հետեւում են Հրայր Թովմասյանի ընտանիքի շուրջ տեղի ունեցող զարգացումներին

"Никаких политических директив Спецследственная служба не получает" – глава ССС о ситуации вокруг Грайра Товмасяна 10/21/2019   14:22  |  Лента новостей
Специальная следственная служба Армении руководствуется только законом, заявил начальник ССС Сасун Хачатрян, комментируя утверждения о преследовании председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна по политическим мотивам.
“ССС не только не получает политических директив, но и не станет их выполнять при получении таковых", - сказал Сасун Хачатрян в беседе с журналистами в понедельник, 21-го октября.
Напомним, на днях Специальная следственная служба возбудила уголовное дело об узурпации государственной власти.
Дело было заведено на основании представленного генеральному прокурору заявления депутата парламента Армении Армана Бабаджаняна касательно процесса избрания Грайра Товмасяна судьей КС.
За этим последовали следственные действия СНБ в доме отца Товмасяна, в частности следователи осмотрели кровлю. Кроме того, на допрос в СНБ были вызваны 75-летний отец и двое дочерей Товмасяна.
Уголовное дело против Грайра Товмасяна возбудили после того, как КС отказал в рассмотрении заявления НС о прекращении его полномочий.