Ցանկացած ոք, ով հանրային տիրույթում, հրապարակային դաշտում քննադատում է իշխանություններին կարող է հետապնդվել. Սաթիկ Սեյրանյան 10/22/2019   11:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ինձ այլևս չեն զարմացնում իշխանությունների գործողությունները, որովհետև ամեն ինչ տեղավորվում է նույն տրամաբանության շղթայի մեջ։ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում այս կարծիքն արտահայտեց Հայաստանի ժուռնալիստների միության նախագահ Սաթիկ Սեյրանյանը՝ անդրադառնալով ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանի ձերբակալությանը։ Նշենք, որ վերջինս ձերբակալվել է ՀՀ ՔՕ 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցավոր արարք կատարելու կասկածանքով, ինչը մի շարք իրավապաշտպաններ գնահատում են որպես խոսքի ազատությունը ճնշելու փորձ։
Խնդիրն այն է, որ նշված հոդվածի վրա տարածվում է 2018 թվականի հոկտեմբերին հայտարարված համաներումը։ «Հայաստանի Հանրապետությունում որևէ անձ չի կարող ազատությունից զրկվել, այդ թվում՝ ձերբակալվել կամ կալանավորել, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված այն արարքների համար, որոնք կատարվել են մինչև 2018 թվականի հոկտեմբերի 21-ը համաձայն՝ «Էրեբունի-երևանի հիմնադրման 2800-ամյակի և Հայաստանի առաջին հանրապետության անկախության հռչակման 100-ամյակի կապակցությամբ քրեական գործերով համաներում հայտարարելու մասին» օրենքի»,- հայտարարել է սահմանադրական իրավունքի մասնագետ Գոհար Մելոյանը։
Սաթիկ Սեյրանյանը նկատեց՝ քիչ ծանոթ է Արսեն Բաբայանի գործունեությանը և անձնապես շատ չի շփվել նրա հետ, սակայն անհեթեթ է համարում նրան վերագրվող կասկածը. «Վերանանք անձից, ուղղակի ներկայացվող մեկնաբանությունը, թե Արսեն Բաբայանը ճնշում է գործադրել Գագիկ Հարությունյանի վրա, որպեսզի նա հրաժարական տա, դրանից անհեթեթ բան ես չեմ պատկերացնում։ Հաշվի առնելով Գագիկ Հարությունյանն ի պաշտոնե ով էր, մարդ, ով բոլոր ղեկավարների օրոք մի շարք կարևորագույն և բարձր պաշտոններ է զբաղեցրել։ Արսեն Բաբայան չէ, ով ուզում էր լիներ, ինչպե՞ս կարող էր ճնշում գործադրել։ Սրանից անհեթեթ մեկնաբանություն կամ մեղադրանք ես չեմ պատկերացնում»,-նշեց Սաթիկ Սեյրանյանը։
Ժուռնալիստների միության նախագահի կարծիքով այս ձերբակալությունը դատապարտելի է այն տեսանկյունից, որ ցանկացած ոք, ով սոցիալական ցանցի կամ հանրային տիրույթում, հրապարակային դաշտում որևէ բազմակարծություն է ցուցաբերում կամ քննադատում իշխանություններին, կարող է հետապնդվել. «Այդ իմաստով դատապարտելի է, ավելին՝ այս շղթան անընդհատ շարունակվելու է։ Հասարակությունը պետք է կարողանա հակազդել սրան։ Մենք տեսնում ենք, որ իշխանությունը գնում է ամեն կերպ իր ձեռքն ավելի մեծ վերահսկողություն վերցնելու ուղղությամբ։ Հասարակությունը պետք է հասկանա, որ հարցն առանձին անձինք չեն, հարցն այն է, որ սա տարածվելու է բոլորի վրա»,-ասաց Սաթիկ Սեյրանյանը՝ հույս հայտնելով, որ Գագիկ Հարությունյանը մի օր պատկերավոր կներկայացնի՝ արդյոք իր նկատմամբ կարող էր Արսեն Բաբայանը կամ որևէ այլ մեկը նման ճնշում գործադրել։
22:03 21/10/2019  |  Մեկնաբանություն«Դիմում եմ բոլոր իրավապաշտպաններին և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին աջակցել Արսեն Բաբայանի իրավունքների պաշտպանությանը». Գոհար Մելոյան
13:17 21/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՔաղաքական հրահանգներ ՀՔԾ-ն ոչ ստանում է, ոչ էլ ստանալու դեպքում կկատարի. Սասուն Խաչատրյան
10:52 21/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի ժուռնալիստների միությունը դատապարտում է Ֆրանսիայում հայկական խմբագրության վրա հարձակումը

Глава Союза журналистов Армении: любой человек, публично критикующий власть, может попасть под преследование 10/22/2019   12:10  |  Лента новостей
Главу Союза журналистов Армении Сатик Сейранян больше не удивляют действия властей, поскольку они, как указала она, вписываются в ту же логическую цепочку. Такое мнение Сейранян выразила в беседе с корреспондентом “ФактИнфо”, комментируя задержание бывшего заместителя руководителя аппарата Национального Собрания РА Арсена Бабаяна.
Накануне Специальная следственная служба сообщила о задержании Арсена Бабаяна по подозрению в совершении преступного деяния, предусмотренного частью 1 статьи 314(Служебный подлог) УК Армении. Многие правозащитники расценили случившееся как попытка подавить свободу слова.
Дело в том, что указанная статья подпадает под объявленную в октябре 2018 года амнистию.
“Никто не может быть задержан или заключен под стражу из-за действий, предусмотренных частью 1 статьи 314 (“Служебный подлог”) УК Армении, совершенных до 21-го октября 2018 года, при наличии закона "Об объявлении амнистии по уголовным делам в связи с 2800-летием основания Эребуни-Еревана и 100-летием провозглашения независимости Первой Республики Армения". И этого не могут не знать правоохранительные органы Армении”, - заявила специалист конституционного права Гоар Мелоян.
Сатик Сейранян отметила, что мало знакома с деятельностью Арсена Бабаяна и лично с ним много не общалась, однако считает нелепым подозрение в приписываемом ему деянии. ”Абстрагируемся от персоналий. Просто представляемый комментарий о том, что Арсен Бабаян оказал давление на Гагика Арутюняна, чтобы тот подал в отставку, - ничего более абсурдного я не представляю, учитывая то, кем был Гагик Арутюнян по должности, - человек, который при всех руководителях занимал важные и высокие посты”, - отметила Сатик Сейранян.
По мнению главы Союза журналистов, это задержание достойно осуждения с той точки зрения, что любой человек, который в социальной сети или на публичных площадках приветствует плюрализм мнений или критикует власти, может попасть под преследование.
“В этом смысле это достойно осуждения. Более того, эта цепочка будет непрерывно растягиваться. Общество должно суметь  противодействовать этому. Мы видим, что власть всячески пытается взять в свои руки контроль. Общество должно понять, что дело не в отдельных личностях, а в том, что это коснется всех”, - считает Сатик Сейранян. Она выразила надежду на то, что Гагик Арутюнян однажды фигурально представит, действительно ли на него мог таким образом оказать давление Арсен Бабаян или кто-либо еще.