Արտաշատի Թիվ 5 դպրոցում տեղի ունեցած սննդային թունավորման հետևանքով տուժել է 24 անձ. ՔԿ նոր մանրամասներ է հայտնում 10/15/2019   17:46  |  Քրեական խրոնիկոն
Արտաշատի Թիվ 5 դպրոցում տեղի ունեցած սննդային թունավորման հետևանքով տուժածների թիվը հասել է 24-ի։ Այս մասին Ֆեյսբուքյան էջում գրել է ՔԿ դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Նաիրա Հարությունյանը։
«ՀՀ ՔԿ Արարատի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ Արտաշատի թիվ 5 դպրոցում աշակերտների սննդային թունավորման դեպքի առթիվ:
2019թ. հոկտեմբերի 15-ին հիվանդանոցից ահազանգ է ստացվել այն մասին, որ «Սննդային թունավորում» ախտորոշմամբ բուժօգնության են տեղափոխվել Արտաշատի թիվ 5 դպրոցի աշակերտներ:
Փաստի առթիվ Արարատի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 279-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով:
Նախնական տվյալներով՝ երեխաները սննդային թունավորում ստացել են դպրոցի բուֆետում վաճառվող սննդից:
Նախաքննության ընթացքում ձեռնարկված քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է դպրոցի բուֆետին սննդամթերք մատակարարած կազմակերպությունը, որտեղ կատարվել է զննություն, վերցվել են նմուշներ:
Նմուշառումներ են կատարվել նաև դպրոցի բուֆետից և այսօր առաքված սննդամթերքից:
Դեպքի վայրում և հիվանդանոցում աշխատում են Արարատի մարզային քննչական վարչության քննիչները:
Այս պահի դրությամբ, քրեական գործի տվյալներով, թունավորումից տուժել է 24 անձ:
Պարզվում է տուժածների ամբողջական շրջանակը:
Միջոցներ են ձեռնարկվում՝ դեպքի հանգամանքների օբյեկտիվ, լրիվ և բազմակողմանի քննությունն ապահովելու ուղղությամբ:
15:36 15/10/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԱրտաշատի թիվ 5 դպրոցում տեղի ունեցած սննդային թունավորման դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել
14:28 08/10/2018  |  Արտակարգ պատահարներԹունավորում երշիկից
14:13 14/06/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԱրմավիրի մարզում արձանագրված զանգվածային թունավորման գործով ստացվել են լաբորատոր փորձաքննության արդյունքները
12:00 02/04/2018  |  Արտակարգ պատահարներՂրղզստանում 150 մարդ Է թունավորվել հարսանիքում
15:08 15/01/2018  |  Արտակարգ պատահարներՏոնական օրերին ալկոհոլից թունավորման դեպքերն ավելացել են
14:16 28/12/2017  |  Արտակարգ պատահարներԹունավորվել են տնային պայմաններում պատրաստված ծիրանի հյութից
15:34 15/12/2017  |  Արտակարգ պատահարներԹունավորվել են պահածոյացված մսից
10:27 30/09/2017  |  ՄամուլՄայրն ու երկու երեխաները ծայրահեղ ծանր վիճակում տեղափոխվել են հիվանդանոց. «Հայկական ժամանակ»
18:55 13/11/2015  |  Քրեական խրոնիկոնՕգոստոսի 1-ին ռեստորանում հարսանեկան խնջույքի մասնակիցների թունավորման պատճառը եղել են աղցանները

СК Армении обнародовал новые данные по инциденту с отравлением школьников Арташате 10/15/2019   18:11  |  Криминальная хроника
Число пострадавших от пищевого отравления в школе №5 города Арташата достигло 24 человек. Об этом сообщила начальник отдела информации и общественных связей департамента Следственного комитета Армении Наира Арутюнян на своей странице в соцсети Facebook. Устанавливается весь круг пострадавших.
По данному факту следственным управлением по Араратской области возбуждено уголовное дело по пункту 2  части 2 статьи 279 (“Выпуск или продажа товаров, выполнение работ или оказание услуг, не отвечающих требованиям безопасности, причинившие по неосторожности вред здоровью двух или более лиц”) УК Армении.
15-го октября с.г. из больницы поступила информация о том, что к ним диагнозом "пищевое отравление" госпитализированы учащиеся школы №5 города Арташата.
По предварительным данным, дети отравились едой, продающейся в школьном буфете.
В результате предпринятых следственных действий установлена поставившая продукты питания школьному буфету организация, где был произведен осмотр, взяты пробы.
Взяты также пробы поставленных сегодня продуктов питания, а также пробы из школьного буфета. На месте происшествия и в больнице работают следователи следственного управления по Араратской области.
"Предпринимаются меры, направленные на обеспечение объективного, полного и разностороннего расследования", - сообщили в СК. В ведомстве пообещали проинформировать о результатах  расследования.