ՍԴ որոշումը ցանկությունների հուշագիր չէ, այլ պարտադիր է բոլորի համար. Արամ Օրբելյան (տեսանյութ) 09/11/2019   11:09  |  Հարցազրույց
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումի հիման վրա ՍԴ որոշման, դրա կատարման ապահովմանը վերաբերող հարցերի շուրջ «Փաստինֆո»-ն զրուցել է երկրորդ նախագահի պաշտպանական խմբի անդամ, փաստաբան Արամ Օրբելյանի հետ:
– Պարոն Օրբելյան, Դատախազությունը հայտարարել է, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին կալանքից ազատելու համար բավարար հիմքեր չկան։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք։
- Այդտեղ երկրորդ կարծիքի հիմք չենք տեսնում: Դատախազությունը ՍԴ որոշման տեքստից՝ պատճառաբանական մասից, ինչ-որ հատվածներ առանձնացնելով՝ փորձել էր ցույց տալ, որ իրենք գնահատել են և, ըստ էության, մեղադրանք է առաջադրված պաշտոնեական կարգավիճակից չբխող գործողությունների համար։ Այնինչ՝ տեքստը ուղղակիորեն նախատեսում է, որ օրենսդրության բացի պատճառով չկա ընթացակարգ կառուցակարգ, որի միջոցով Սահմանադրությանը համահունչ հնարավոր կլիներ գնահատել՝ արդյո՞ք գործողությունները բխել են կարգավիճակից, թե ոչ։ Որպեսզի հիմա չստացվի, որ ինչ-որ պարագրաֆների վրա մենք ենք հղում անում, որոշ պարագրաֆների վրա Դատախազությունն է հղում անում` ամենակարևորը եզրափակիչ մասն է։ Եզրափակիչ մասում ուղղակիորեն նախատեսել է, որ Քրեական դատավարության օրենսգրքում առկա բացը հակասում է Սահմանադրության 27-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետին։ Դա այն կետն է, որը վերաբերում է կալանքին։ Այսինքն՝ ՍԴ-ն ուղղակիորեն նախատեսել է՝ անհատական դիմումի` Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումի վրա, որ 27-րդ հոդվածով նախատեսված իրավունքները խախտվել են։ Հետևաբար՝ ասել, որ հիմքեր չկա, գտնում ենք, որ այս դեպքում, ինչպես կես կատակ, կես լուրջ ասում են՝ տպիչը մինչև վերջ չի տպել, ես, որպեսզի կատակ չանեմ, ըստ էության այստեղ խնդիր եմ տեսնում՝ լրջագույն։ Դատախազությունը, Սահմանադրությամբ օժտված լինելով նաև որոշակի գործառույթներով օրինականության ապահովման, ունի առաջնային պարտականություն՝ իր կողմից անել գործողություններ, որպեսզի այդ խախտումը վերացվի և կալանքը րոպե առաջ դադարեցվի։ Դրա փոխարեն փորձ է արվում տալ ինչ-որ մեկնաբանում, պարզաբանում, որ համապատասխանաբար հիմքեր չկան։
- Համենայն դեպս՝ դատախազության նման դիրքորոշման, արձագանքի պայմաններում  ի՞նչ եք կարծում, դատաիրավական համակարգն այսօր պատրա՞ստ է քայլեր ձեռնարկել ՍԴ որոշումն ի կատար ածելու ուղղությամբ։
- ՍԴ որոշումը պարտադիր է բոլորի համար. պարտադիր է ՝ ՀՀ տարածքում՝ դատարանների, դատախազության, մասնավոր անձանց համար, այսինքն՝ ըստ էության համապարտադիր դատական ակտ է։ Դա ցանկությունների հուշագիր չէ, գիտական վերլուծություն չէ, դա դատական ակտ է, որով արձանագրվել է համապատասխան իրավունքի խախտում։ Այսինքն՝ օրենքի բացի հակասությունը Սահմանադրության հետ, այն օրենքի բացի, որը պետք է կիրառվի կամ կիրառվել է Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ։ Հիմա, եթե մենք դիտարկենք լրիվ աբստրակտ համատեքստում, այսինքն՝ մոռանանք մնացած ամեն ինչ և համատեքստից դուրս գայինք, աբստրակցիայի մեջ նայեինք, հայտարարությունը կարելի է դիտել դատավարական օպոնենտի հայտարարություն՝ մեկ բայց-ով։ Ինչպես նշեցի՝ Դատախազությունը Հայաստանում մաքուր դատավարական օպոնենտ չի, այն ունի նաև օրինականության ապահովման որոշակի գործառույթ եւ որոշակի մտահոգություններ առաջանում են։ Ամեն դեպքում դատական համակարգերի հետ կապված որոշակի լավատեսություն ունեմ։ Կարծում եմ, որ ՍԴ այս որոշումը դատարանը չի կարող չկատարել։  Բանավոր աշխատակազմից ունենք տեղեկատվություն, որ 12-ին պետք է քննվի, չնայած նորից մուտք ենք արել դիմումը՝ խնդրելով անհապաղ կատարել, որովհետև, ըստ էության, արդեն պարզ է, որ տեղի է ունենում անձի անձնական ազատության իրավունքի խախտում։
- Պարոն Օրբելյան,  Դավիթ Գրիգորյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցվեց, մեղադրանք առաջադրվեց, ի՞նչ եք կարծում, նման պայմաններում դատավոր Աննա Դանիբեկյանը ի վիճակի կլինի՞ անաչառ և անկաշկանդ որոշում կայացնել։
- Մենք տեսնում ենք ճնշում դատարանների նկատմամբ։ Բոլորի մոտ, չգիտեմ ինչու, տպավորությունն այն է, որ ճնշումը դա դատավորին պետք է զանգեն, անհատապես վախեցնեն։ Նախ` սկսենք նրանից, որ դա ոնց որ թե տեղի է ունեցել  և գաղտնալսումներն էլ են դեռևս այս պահին անհետևանք են մնացել։ Բայց այդ գաղտնալսումներից մեկ քայլ հետ գալով՝ տեսնում ենք, որ ճնշումներն ունեն տարբեր դրսևորումներ։ Սկսած՝ հանրային պարսավանքից, հանրային վիրավորանքներից՝ կառավարության, ԱԺ տարբեր պատգամավորների կողմից , ավարտված՝ բարեփոխումային փաթեթներով և  ամենաապոգեյը հասավ դատարանների փակելու գործընթացը։ Դատարանը, իր վարույթում գտնվող գործով, որոշում է ընդունել, որ կարող է պատշաճ ապահովել Ռոբերտ Քոչարյանի պահվածքը անձնական երաշխավորության միջոցով, դրան գալիս է այնպիսի ռեակցիա, որ դատարանները փակենք, վիրահատական միջամտություն, որին հաջորդում է՝ կաբինետի խուզարկություն, նյութերը վերցնել, նյութերը չուղարկել Վերաքննիչից Առաջին ատյանի դատարան։ Այսինքն՝ պրոցես, որտեղ մենք տեսնում ենք ռեպրեսիվ գործընթացներ։ Դրանից հետո պնդել, որ Աննա Դանիբեկյանը անձամբ ճնշման տակ չի կամ ճնշման տակ է՝ սուտ կլինի։ Այստեղ ամենամեծ ռիսկն այն է, որ  ունենանք ինքնացենզուրա։ Այսինքն՝ պետք չի դատավորներին ո՛չ զանգել, ո՛չ ասել, իրենք կիմանան՝ դատախազությունն ինչ-որ ասեց, կառավարությունն ինչ-որ ասաց, պատգամավորները ինչ-որ ասացին, նման որոշում է պետք՝ ժողովրդահաճո՝ ոչ միշտ  ժողովրդահաճո՝ կառավարահաճո։ Այսինքն՝ սա շատ ռիսկային է։ Սա մարդու իրավունքների ապահովման տեսակետից ամենառիսկային կետերից մեկն է վերջին ժամանակների զարգացումների մեջ։
Զրուցեց՝ Իզաբել Սահակյանը
12:07 08/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՍԴ որոշումն ինքնին նոր հանգամանք է և պետք է հանգեցնի գործի վերաբացմանը. Արա Ղազարյան
11:24 08/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀապաղում տեղի ունեցավ եւ ստեղծվեց այս վիճակը. Վարուժան Ավետիսյանը՝ Քոչարյանի դիմումի գործով ՍԴ որոշման մասին
11:03 08/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԻրավական որոշակիության սուր դեֆիցիտի պայմաններում նորմերը պետք է մեկնաբանել հօգուտ մեղադրյալի. Ա.Ղամբարյանը` ՍԴ որոշման մասին
12:42 07/09/2019  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՉկա այսօր պետական մարմին, որը կարող է ասել, որ այս մեղսագրվող գործողությունների առումով Ռոբերտ Քոչարյանն անձեռնմխելի չէ. Հայկ Ալումյան
12:28 07/09/2019  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՌ․ Քոչարյանը չէր կարող կալանավորվել․ Արամ Վարդևանյան

Решение КС Армении по заявлению Кочаряна - не меморандум пожеланий, оно обязательно к исполнению - адвокат 09/11/2019   12:43  |  Интервью
Решение Конституционного суда Армении по заявлению второго президента Армении Роберта Кочаряна – не меморандум пожеланий, а оно обязательно к исполнению всеми, заявил адвокат экс-главы государства Арам Орбелян в интервью “Фактинфо”. Текст беседы приводим ниже:
-Г-н Орбелян, Прокуратура заявила, что достаточных оснований для освобождения второго президента Армении из-под стражи нет. Как вы прокомментируете это заявление?
-  Я не вижу здесь оснований для двух мнений. Прокуратура, вырвав какие-то отрывки из текста, из мотивировочной части, попыталась показать, что они оценили и, по сути дела, обвинение предъявлено за совершение действий, не вытекающих из должностного статуса. Между тем из текста напрямую следует, что из-за бреши в законодательстве нет процедуры, механизма, посредством которых можно было в соответствии с Конституцией оценить, вытекали ли действия из статуса или нет. Самой важной является заключительная часть. В заключительной части непосредственно предусмотрено, что существующая в Уголовно-процессуальном кодексе брешь противоречит пункту 4 части 1 статьи 27 Конституции. Это - пункт, который касается заключения под стражу, то есть КС напрямую на основании индивидуального заявления, на основании заявления Роберта Кочаряна усмотрел, что предусмотренные статьей 27 права нарушены…Прокуратура, будучи наделенной по Конституции и определенными функциями по обеспечению законности, обязана в первую очередь принять со своей стороны  меры по устранению этого нарушения и скорейшей отмене меры пресечения в виде заключения под стражу. Вместо этого, предпринимается попытка выступить с комментариями и пояснениями, что соответственно нет оснований.
- Как вы полагаете,  в условиях подобной позиции и отклика Прокуратуры, система Прокуратуры сегодня готова предпринять шаги, направленные на приведение решения КС в исполнение?
- Решение КС обязательно к исполнению на территории Республики Армении всеми – судами, прокуратурой, частными лицами, то есть, по сути дела, является общеобязательным для исполнения судебным актом. Это – не меморандум пожеланий, не научный анализ, а судебный акт, которым констатировано нарушение соответствующего права, то есть противоречие закона Конституции из-за бреши в законодательстве, той бреши, которая должна быть применена или была применена в отношении Роберта Кочаряна. Если мы теперь будем рассматривать в совершенно абстрактном контексте, то есть забудем обо всем остальном, заявление можно расценивать как заявление процессуального оппонента при одном “но”. Как я уже отметил, Прокуратура в Армении не является  процессуальным оппонентом в чистом виде, она также наделена определенной функцией по обеспечению законности, и возникает некая обеспокоенность. В любом случае я оптимистично настроен к судебной системе. Полагаю, что суд не может не привести в исполнение данное решение КС. От аппарата есть устная информация о том, что 12-го числа планируется рассмотрение. Хотя мы вновь подали заявление с просьбой привести его в исполнение, поскольку, по сути дела, уже ясно, что имеет место нарушение права человека на личную свободу.
-  Г-н Орбелян, в отношении Давида Григоряна было начато уголовное преследование, ему предъявили обвинение. Как вы считаете, в сложившихся условиях судья Анна Данибекян в состоянии вынести беспристрастное и непринужденное решение?
- Мы видим давление на суды. У всех, не знаю почему, складывается впечатление, что давление на суды подразумевает звонки и месседжи лично судьям. В первую очередь, начнем с того, что это, казалось бы, уже имело место быть, и история с прослушкой к этому моменту осталась без последствий. Давление проявляется по-разному: начиная с публичных упреков и оскорблений, со стороны правительства, депутатов НС, заканчивая различными пакетами реформ, апогеем которого стало блокирование зданий судов. Суд по находящемуся в его производстве делу вынес решение, согласно которому может обеспечить надлежащее поведение Роберта Кочаряна посредством личного поручительства. Реакцией на это стало блокирование зданий судов, хирургическое вмешательство, за которым последовал обыск кабинета, изъятие материалов, неотправка материалов из Апелляционного суда в суд первой инстанции, то есть воспоследовал процесс, в котором мы усматриваем репрессивные методы. После всего этого утверждать, что судья Анна Данибекян лично не находится под давлением, было бы неверно…