Հայտնի է` երբ կվերսկսվի Քոչարյանի և մյուսների գործով դատավարությունը 09/03/2019   15:00  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով առաջին դատական նիստը նշանակվել է սեպտեմբերի 12-ին` ժ. 13.00-ին։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ գործով մեղադրյալ Արմեն Գևորգյանի պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանից։
Հիշեցնենք, որ գործը Աննա Դանիբեկյանին էր մակագրվել օգոստոսի 19-ին։ Հաջորդ օրը` օգոստոսի 20-ին, դատավորը այն ընդունել էր վարույթ։
Գործով մեղադրյալի կարգավիճակում են ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, ՀՀ ԶՈՒ նախկին գլխավոր շտաբի պետ, ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը, ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը և ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանը։ Յուրի Խաչատուրովը և Սեյրան Օհանյանը մեղադրվում են սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ, Ռոբերտ Քոչարյանը՝ ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելու և առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու, իսկ Արմեն Գևորգյանը՝ ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելուն օժանդակելու, առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու և հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքն օրինականացնելու մեջ: Այս գործով կալանքի տակ է միայն Ռոբերտ Քոչարյանը։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, նախկինում քրեական գործը գտնվում էր դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի վարույթում, որը մայիսի 18-ի որոշմամբ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր ընտրել անձնական երաշխավորությունը։ Այդ միջնորդությամբ դատարանում հանդես էին եկել Արցախի գործող եւ նախկին նախագահները։ Մայիսի 20-ին դատավոր Գրիգորյանը որոշում էր կայացրել նաեւ քրեական գործի վարույթը կասեցնելու եւ ՍԴ դիմելու մասին։
Սրանից հետո պարզ դարձավ, որ Դատախազությունը քրեական գործ է հարուցել մեկ այլ գործով պաշտոնեական կեղծիք կատարելու հատկանիշներով, որով, ավելի վաղ՝ 2018 թվականի փետրվարին, կայացվել էր քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին որոշում։ Դատավորի աշխատասենյակում խուզարկությունից եւ առգրավումներից հետո՝ հուլիսի 26-ին, ԲԴԽ միջնորդություն ներկայացվեց դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին՝ երեք դրվագով։ Բարձրագույն դատական խորհուրդը հուլիսի 27-ին երկու դրվագով բավարարել է, իսկ մեկով՝ մերժել։ Օրենքի ուժով կասեցվեցին դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի լիազորությունները, եւ նրան մեղադրանք առաջադրվեց։
16:19 02/09/2019  |  Դատական ռեպորտաժներՎերաքննիչը մերժել է Ռոբերտ Քոչարյանների անմեղության կանխավարկածի գործով դատախազության բողոքը
17:01 28/08/2019  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՍԴ-ն աշխատակարգային որոշմամբ հետաձգել է Ռ․Քոչարյանի դիմումի քննության վաղվա նիստը
12:27 18/08/2019  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՕգանովսկու դեմ ցուցմունք է տվել հետախուզման մեջ գտնվող Կամոն (լուսանկարներ)

Стало известно, когда возобновится суд по делу Кочаряна и трех бывших высокопоставленных чиновников 09/03/2019   15:11  |  Суд по делу второго президента РА
Первое заседание суда по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и трех бывших высокопоставленных чиновников состоится 12 сентября. Об этом "ФактИнфо" сообщил Эрик Алексанян - адвокат проходящего по делу обвиняемым бывшего вице-премьера Армении Армена Геворкяна.
Начало заседания суда назначено на 13:00.
Напомним, дело было завизировано на имя судьи Анны Данибекян 19-го августа. На следующий день, 20 августа, судья приняла дело к производству.
Обвиняемыми по делу проходят второй президент Армении Роберт Кочарян, экс-начальник Генштаба ВС РА, бывший генеральный секретарь ОДКБ Юрий Хачатуров, экс-министр обороны РА Сейран Оганян и бывший вице-премьер РА Армен Геворкян. Юрий Хачатуров и Сейран Оганян обвиняются в свержении конституционного строя, Роберт Кочарян – в свержении конституционного строя и получении взятки в особо крупных размерах, а Армен Геворкян – в пособничестве в свержении конституционного строя, получении взятки в особо крупном размере и легализации доходов, полученных незаконным путем. В рамках данного дела под стражей находится только Роберт Кочарян.
Как уже сообщало агентство, ранее уголовное дело находилось в производстве судьи Давида Григоряна, который 18-го мая постановил изменить второму президенту Армении Роберту Кочаряну меру пресечения с заключения под стражу на  личное поручительство. С соответствующим ходатайством в суде выступили действующий и бывший президенты Арцаха. А 20-го мая судья Григорян принял решение приостановить производство по уголовному делу и обратиться в Конституционный суд.
После этого стало известно, что Прокуратура возбудила уголовное дело по признакам совершения служебного подлога по другому делу, по которому ранее, в феврале 2018 года, было принято решение об отказе в возбуждении уголовного дела. После производства обыска и выемки в кабинете судьи, 26-ого июля в Высший судебный совет(ВСС) поступило ходатайство о даче согласия на уголовное преследование Давида Григоряна по трем эпизодам. ВСС Армении 27-ого июля удовлетворил по двум эпизодам ходатайство Прокуратуры, а по третьему – отклонил. Полномочия судьи Давида Григоряна в силу закона были приостановлены. Ему было предъявлено обвинение.