Մանվել Գրիգորյանի գործով փորձագետը չներկայացրեց անհրաժեշտ փաստաթղթերը. նիստը հետաձգվեց 07/23/2019   15:12  |  Դատական ռեպորտաժներ
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանում դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ շարունակվում է  Մանվել Գրիգորյանի եւ նրա կնոջ՝ Նազիկ Ամիրյանի գործով դատական նիստը։
Հիշեցնենք, որ այդ ընդմիջվել էր, որպեսզի պաշտպանական կողմի առաջարկած փորձագետ Լուսինե Մամիկոնյանը դատարանին տրամադրի իր աշխատանքային փորձը հավաստող փաստաթուղթ։ Սակայն ընդմիջումից հետո նա չի ներկայացել դատական նիստին. պաշտպան Լեւոն Բաղդասարյանի խոսքով՝ եղել են տեխնիկական խնդիրներ։
Նախագահող դատավորը հայտնեց, որ այս պարագայում նրան չեն կարող ներգրավել հանձնաժողովի կազմում. «Պաշտպանական կողմի նշած մյուս երեք փորձագետներին եւս չենք կարող այս պահին ներգրավել, որովհետեւ նրանք դատարան չեն ներկայացել եւ չեն նախազգուշացվել»,-ասաց նա։
Դատավորը հայտնեց, որ դատարան է ստացվել  Առողջապահության նախարարության դատաբժշկական գիտափորձնական կենտրոնի դատաբժշկական փորձաքննության բաժնի վարիչ Հարությունյանի գրությունը, որով նա հայտնում է, որ նշանակված փորձաքննության կատարման նպատակով ընտրված կազմով հուլիսի 25-ին ժ. 12։00-ին այց են կատարելու Մանվել Գրիգորյանին։ Դատավորը տեղեկացրեց, որ պատրաստվում է պատասխան ուղարկել Դատապարտյալների հիվանդանոց եւ «Նաիրի» բկ, որպեսզի ապահովվի նշված անձանց մուտքը եւ հետազոտությունը։
Հաջորդ նիստին կքննարկվի մյուս փորձագետներին ներգրավելու հարցը։
Պաշտպան Լեւոն Բաղդասարյանը դատարան ներկայացրեց գործում առկա բոլոր բժշկական թղթերը՝ շեշտելով, որ արդարացված չէ Մանվել Գրիգորյանին պահել կալանքի տակ՝ սպասելով փորձաքննության եզրակացությանը։ Դատարանը որոշեց ներկայացված փաստաթղթերն ուղարկել հանձնաժողովին։
Հաջորդ նիստը տեղի կունենա հուլիսի 30-ին՝ ժ. 13։00-ին։ Հավելենք, որ դրանից հետո նախագահող դատավորը գտնվելու է արձակուրդում, ինչից հետո նիստ է նշանակվելու արդեն օգոստոսի 20-ին։
12:41 23/07/2019  |  Դատական ռեպորտաժներՄանվել Գրիգորյանի գործով դատարան է ժամանել փորձագետ․ Գրիգորյանը նիստին ներկա չէ
13:03 16/07/2019  |  Դատական ռեպորտաժներՄանվել Գրիգորյանի գործով դատական նիստը դարձյալ հետաձգվեց․ նա չէր բերվել դատարան
14:02 09/07/2019  |  Դատական ռեպորտաժներՄանվել Գրիգորյանի կալանավորումը փոխելու մասին պաշտպանների միջնորդությունը դարձյալ մերժվեց
13:20 09/07/2019  |  Դատական ռեպորտաժներՊաշտպանական կողմը չարաշահում է միջնորդություն ներկայացնելու իրավունքը․ Մանվել Գրիգորյանի գործով դատախազ
12:25 09/07/2019  |  Դատական ռեպորտաժներՄեկնարկեց Մանվել Գրիգորյանի եւ նրա կնոջ գործով դատական նիստը․ Գրիգորյանը նիստին ներկա չէ
10:47 03/07/2019  |  ՄամուլՄանվել Գրիգորյանին բանտում պահելը իշխանության հիվանդության ախտորոշումն է. «Հրապարակ»
16:29 02/07/2019  |  Դատական ռեպորտաժներՄանվել Գրիգորյայնի նկատմամբ դատաբժշկական նոր փորձաքննություն կանցկացվի. դատարանը բավարարեց դատախազների միջնորդությունը
14:34 02/07/2019  |  Դատական ռեպորտաժներՄանվել Գրիգորյանը կմնա կալանավորված․ դատարանը մերժեց միջնորդությունը

Эксперт по делу Манвела Григоряна не предъявила необходимых документов: слушания отложены 07/23/2019   15:38  |  Судебный репортаж
В суде общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Мнацакана Мартиросяна продолжаются слушания по делу бывшего депутата парламента Армении, экс-председателя Союза добровольцев “Еркрапа” Манвела Григоряна и его супруги Назик Амирян, передает корреспондент “ФактИнфо”.
Напомним, ранее суд прервал заседание, чтобы дать предложенному стороной защиты эксперту Лусине Мамиконян время на предъявление документа, удостоверяющего ее трудовой опыт. Однако после перерыва она не явилась на заседание суда. По словам адвоката Левона Багдасаряна, возникли технические неполадки.
Судья заявил, что в сложившихся условиях не может привлечь ее к участию в экспертизе в составе комиссии.
“Троих других указанных стороной защиты экспертов тоже не могут привлечь на данном этапе, поскольку они не явились в суд и не были предупреждены”, - сказал он.
Судья также заявил, что суд получил письмо заведующего отделением судебно-медицинской экспертизы Научно-практического центра судебно-медицинской экспертизы министерства здравоохранения Армении Арутюняна, в котором он сообщил, что  комиссия в избранном составе с целью проведения назначенной экспертизы 25-го июля в 12:00 навестит Манвела Григоряна. Судья сообщил, что собирается направить ответ в “Больницу для осужденных” и медцентр “Наири”, чтобы обеспечить вход вышеупомянутых лиц в учреждения.
На следующем заседании планируется обсудить вопрос о привлечении других экспертов.
Адвокат Левон Багдасарян представил всю имеющуюся в деле медицинскую документацию, назвав содержание Манвела Григоряна под стражей неоправданным в ожидании заключения  экспертизы. Суд поставновил передать представленные документы комиссии.