Մանվել Գրիգորյանը կմնա կալանավորված․ դատարանը մերժեց միջնորդությունը 07/02/2019   14:34  |  Դատական ռեպորտաժներ
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Կենտրոն եւ Նորք Մարաշ նստավայրի դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը քիչ առաջ մերժեց պաշտպանական կողմի միջնորդությունը՝ անհիմն լինելու պատճառաբանությամբ։
Դատավորն արձանագրեց, որ եթե Մանվել Գրիգոյանը տեղափոխվել է դատարան, արդեն իսկ վկայում է, որ նա կարող է մասնակցել դատական նիստերին, ուրիշ բան, եթե խնդիրներ առաջանային նիստի ընթացքում։
Հիշեցնենք, որ պաշտպաններն այսօր միջնորդել էին անհապաղ փոխել Մանվել Գրիգորյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը՝ վերջինիս առողջացման վատթարացման պատճառով։ Նրանք նշել էին, որ Մանվել Գրիգորյանի մոտ գանգրենա է առաջանում, ախտորոշվել է սթրեսային խանգարում, եւ նրան անհրաժեշտ է բնական լույս, արեւ, հոգեկան խաղաղություն։
Միաժամանակ դատավորը, հաշվի առնելով առողջական վիճակի վերաբերյալ ներկայացված փաստաթղթերը, որոշեց վերադառնալ մեղադրող կողմի՝ հունիսի 18-ի միջնորդության լուծմանը։ Հիշեցնենք, որ մեղադրող կողմը միջնորդել էր նշանակել միջգերատեսչական հանձնաժողովային դատաբժշկական փորձաքննություն, որը կտա հետեւյալ հարցերի պատասխանները․ ի՞նչ հիվանդություններով է տառապում Մանվել Գրիգորյանը, դրանցից որեւէ մեկը տեսակով կամ ծանրության աստիճանով համապաստախանու՞մ է պատիժը կրելուն խոչընդոտող հիվանդություններին, եւ դրանց պատշաճ հսկողությունը հնարավո՞ր է իրականացնել ՔԿՀ-ում, թե՞ ոչ։
Քանի որ մեղադրող կողմը պնդեց իր այս միջնորդությունը, դրա վերաբերյալ ելույթով հանդես եկավ պաշտպանական կողմը։ Մասնավորապես, պաշտպաններից Լեւոն Բաղդասարյանը նշեց այն հարցերը, որոնց պատասխանները եւս, ըստ իրենց, պետք է տրվեն այդ փորձաքննությամբ։ Դրանք են․ ինչպիսի՞ն էր Մանվել Գրիգորյանի առողջական վիճակը կալանավորման սկզբում եւ այժմ, եթե առկա է բացասական դինամիկա, ապա անազատության մեջ գտնվելով՝ բուժումը կարո՞ղ է արդյունավետ լինել թե ոչ, տվյալ հիվանդությունները կարո՞ղ են կյանքին վտանգ սպառնալ կամ խոչընդոտ հանդիսանալ հետագա կալանքը կրելուն, դրանց պատշաճ հսկողությունը հնարավո՞ր է իրականացնել ՔԿՀ-ում, արդյո՞ք ՔԿՀ-ն համապատասխանում է սահմանված ստանդարտներին, առողջական վիճակի վատթարացումը կախվա՞ծ է կալանքի տակ գտնվելու հետ, արդյո՞ք այն կարող է ավելի վատթարանալ։  Միջնորդեցին հայտնել նաեւ նրա առողջական դինամիկան՝ կալանքի տակ գտնվելու օրվանից մինչ օրս։
Միաժամանակ պաշտպանները ցանկություն հայտնեցին, որ որպես բժիշկ-փորձագետներ ներգրավվեն նաեւ  իրենց ցանկացած մասնագետները։
Դատախազներն էլ իրենց հերթին միջնորդեցին, որպեսզի տրվի պատասխանն այն հարցի՝ արդյո՞ք Մանվել Գրիգորյանի առողջության վատթարացում գրանցվել է հունիսի 3-ից հետո, երբ նա քաղաքացիական հիվանդանոցից տեղափոխվեց ՔԿՀ, որտեղ էլ հրաժարվեց բժշկական օգնություն ստանալուց։
Դատավորն անձանագրեց, որ միջգերատեսչական հանձնաժողովի նախորդ եզրակացությունը անվավեր կամ ապօրինի չի ճանաչվել։
Նա հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ որոշում կայացնելու։ Այն կհրապարակվի այսօր՝ ժ․ 16։00-ին։
Նշենք, որ Մանվել Գրիգորյանը նիստի շարունակությանը չի մասնակցի։ Բժշկի ցուցումով՝ նա տեղափոխվեց հիվանդանոց։
13:10 02/07/2019  |  Դատական ռեպորտաժներՄանվել Գրիգորյանի գործով դատախազն առարկեց միջնորդության դեմ․ դատավորը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ
12:39 02/07/2019  |  Դատական ռեպորտաժներՄանվել Գրիգորյանի ոտքերը 70-90 %-ով դարձել են անզգա․ պաշտպանական կողմը միջնորդում է փոխել խափանման միջոցը

Суд в Ереване оставил под стражей Манвела Григоряна 07/02/2019   15:32  |  Судебный репортаж
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Мнацакана Мартиросяна постановил полностью отклонить ходатайство защиты об освобождении Манвела Григоряна из-под стражи по состоянию здоровью, мотивировав свое решение необоснованностью прошения, передает корреспондент “ФактИнфо”.
Судья констатировал, что явка Манвела Григоряна в суд уже свидетельствует о том, что он может участвовать в судебных заседаниях; другое дело, если бы проблемы возникли в ходе заседания.
Напомним, сторона защиты сегодня попросила суд немедленно изменить избранную в отношении Манвела Григоряна меру пресечения в виде заключения под стражу с учетом его  состояния здоровья. Они отметили, что у Манвела Григоряна развивается гангрена, у него диагностировали стрессовое расстройство, и он нуждается в солнечном свете, душевном спокойствии.
В то же время судья с учетом представленной медицинской документации о состоянии здоровья решил вернуться к ходатайству стороны обвинения от 18 июня о назначении межведомственной комиссионной судебно-медицинской экспертизы, которая должна дать ответы на ряд вопросов, в частности, установить, какими заболеваниями страдает Манвел Григорян,  какие из них по степени тяжести или виду соответствуют тому установленному правительством перечню заболеваний, препятствующих отбыванию наказания, и возможно ли вести надлежащий контроль за ними в УИУ.
В свою очередь адвокат Левон Багдасарян указал ряд вопросов, ответы на которые, по его словам, также должна дать эта экспертиза. В частности, установить, каким было состояние Манвела Григоряна в начале ареста и теперь, может ли при наличии отрицательной динамики лечение быть эффективным в условиях  содержания под стражей, представляют ли данные заболевания угрозу для жизни его подзащитного или могут ли они препятствовать его нахождению под стражей, соответствует ли УИУ установленным стандартам, связано ли ухудшение здоровья с содержанием под стражей и т.д.
В то же время адвокаты изъявили желание привлечь для этого предпочтительных для них специалистов в качестве врачей-экспертов.
В свою очередь прокуроры попросили выяснить, действительно ли ухудшение здоровья было зафиксировано после 3-го июня, когда Манвела Григоряна перевели из больницы в уголовно-исполнительное учреждение, где он отказался от медпомощи.
Судья констатировал, что предыдущее заключение межведомственной комиссии не было признано недействительным или незаконным.
Он удалился в совещательную комнату для вынесения решения,которе буде тоглашено сегодня в 16:00.
Отметим, что Манвел Григорян не примет участия в продолжении судебного заседания; по указанию врача он доставлен в больницу.