ՍԴ նախագահը կշարունակի պաշտոնավարել. Վենետիկի հանձնաժողովի կոշտ գնահատականը 07/15/2019   10:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սույն թվականի հուլիսի 11-ի Վենետիկի հանձնաժողովի 119-րդ լիագումար նիստի զեկույցի՝ Հայաստանին նվիրած հատվածում առկա է ուշագրավ տեղեկատվություն: Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ իրավաբան Գոհար Մելոյանի ֆեյսբուքյան էջից։
Վերջինս մանրամասնել է, որ Վենետիկի հանձնաժողովն անդրադարձել է ՀՀ-ում դատական բարեփոխումներին, վեթթինգին, ինչպես նաեւ ՍԴ նորընտիր դատավոր Վահե Գրիգորյանի հայտարարություններին։
Մելոյանի գրառումն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորեւ.
«Սույն թվականի հուլիսի 11-ի Վենետիկի հանձնաժողովի 119-րդ լիագումար նիստի զեկույցի /այսուհետ՝ Զեկույց/Հայաստանին նվիրած հատվածում առկա է ուշագրավ տեղեկատվություն:
Նախ՝ նշվում է, որ Հայաստանի Հանրապետության իշխանական թևի հրավերով Եվրոպայի խորհրդի բարձրաստիճան պաշտոնյաների պատվիրակություն է ժամանել Հայաստան՝ դատական բարեփոխումները քննարկելու նպատակով: Հանդիպման արդյունքում համաձայնություն է ձեռք բերվել, որ վեթինգի կիրառումը բոլոր դատավորների նկատմամբ աննպատակահարմար և անօգտակար կլինի. փոխարենը՝ կուժեղացվեն կարգապահական ընթացակարգերը, և կապը եկամուտների հայտարարագրման համակարգի հետ:
Ըստ պայմանավորվածության՝ Հայաստանյան կողմը մինչև հուլիսի վերջ պետք է Վենետիկի հանձնաժողովի հրատապ կարծիքն ստանալու նպատակով՝ ներկայացի «Դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի փոփոխությունների փաթեթը, սակայն, այդ փոփոխությունների փաթեթը դեռ չի ներկայացվել՝ պատրաստ չլինելու պատճառով:
Բացի այդ՝ Զեկույցում անդրադարձ է կատարվում Վահե Գրիգորյանի կողմից Սահմանադրական դատարանի յոթ դատավորների լեգիտիմությունը հարցականի տակ դնելու խնդրին: Հատկանշական է, որ Զեկույցի մեջ հղում է կատարվում Սահմանադրության 213-րդ հոդվածին, որը որակում է որպես պարզ և աներկբա կարգավորում, համաձայն որի՝ Սահմանադրական դատարանի նախագահը և անդամները շարունակելու են պաշտոնավարել մինչև իրենց լիազորությունների՝ 2005 թվականի փոփոխություններով Սահմանադրությամբ սահմանված ժամկետի ավարտը:
Հատկապես ուշագրավ է Զեկույցի այն հատվածը, որտեղ նշված է, որ անհանգստացնում է այն հանգամանքը, որ այդ դատավորի հայտարարությունը ողջունվել է խորհրդարանի կողմից, և կարող է գործող դատավորների մանդատներին միջատելու ռիսկ հանդիսանալ:
Շնորհակալ եմ Վենետիկի հանձնաժողովին՝ իր գործունեության սկզբունքներին չդավաճանելու, իրերն իրենց անունով կոչելու և իրավունքի գերակայության սկզբունքի իրական երաշխավոր լինելու համար:»
10:32 13/07/2019  |  ՄամուլՎեթինգ չի՞ լինելու. Հաջորդ տարի՝ սահմանադրական փոփոխություններ. «Փաստ»
10:24 12/07/2019  |  ՄամուլՎեթինգին ընդառաջ. ԲԴԽ կազմը՝ իշխանության ճաշակով. «Հրապարակ»
10:16 11/07/2019  |  ՄամուլԱյսօր թեժ է լինելու. Դատավորները դատավորներին վեթինգ կանեն. «Ժողովուրդ»
13:06 09/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԲՀԿ խմբակցությունը դեռ չի քննարկել ՍԴ դատավոր Վահե Գրիգորյանի նամակը
10:14 09/07/2019  |  ՄամուլԵ՞րբ կքննարկի խորհրդարանը Վահե Գրիգորյանի նամակը. «Հրապարակ»
10:07 05/07/2019  |  ՄամուլՍահմանադրության մեկնաբանություն՝ տնային տնտեսուհիների բամբասանքի մակարդակի. Գագիկ Հարությունյանը՝ վեթինգից վախի մասին. «Ժողովուրդ»
18:01 04/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱռկա է ոչ թե սահմանադրական, այլ սահմանադրականության ճգնաժամ. Վարդան Այվազյան

Юрист рассказала о жесткой реакции Венецианской комиссии на ситуацию вокруг КС Армении 07/15/2019   10:57  |  Лента новостей
Примечательная информация нашла отражение в посвященной Армении части доклада на состоявшейся 11 июля 119-ом пленарном заседании Венецианской комиссии. Об этом "Фактинфо" стало известно из записи юриста Гоар Мелоян на ее странице в соцсети Facebook.
Она рассказала, что Венецианская комиссия коснулась судебных реформ в Армении, веттинга, а также заявлений недавно избранного судьи Конституционного суда Армении Ваге Григоряна.
"Во-первых, отмечается, что по приглашению властного крыла Республики Армения в Армению прибыла делегация высокопоставленных чиновников Европейского совета для обсуждения судебных реформ. По итогам встречи было достигнуто согласие по поводу того, что применение веттинга в отношении всех судей будет нецелесообразным и бесполезным. Вместо этого, следует усилить дисциплинарные процедуры и связь с системой декларирования доходов", - рассказала юрист.
Она также сообщила, что в соответствии с договоренностью, армянская сторона должна до конца июля с целью получения срочного заключения Венецианской комиссии представить пакет поправок в конституционный закон "Судебный кодекс", однако, этот пакет изменений еще не представлен ввиду того, что еще не готов.
Кроме того, как рассказала юрист, в докладе речь идет и о заявлении Ваге Григоряна, поставившего под сомнение легитимность семерых судьях Конституционного суда.
"Примечательно, что в докладе есть отсылка к статье 213 Конституции, которая квалифицируется как простая и безусловная норма регулирования, согласно которой председатель и члены Конституционного суда продолжают пребывать в должности до истечения срока своих полномочий, установленного Конституцией с изменениями 2005 года", - написала она.
По ее словам, особо примечательна та часть доклада, в которой высказана обеспокоенность по поводу того обстоятельства, что заявление этого судьи приветствовал парламент и что это может заключать в себе риски вмешательства в полномочия действующих судей.
"Благодарю Венецианскую комиссию за верность принципам своей деятельности, за то, что называет вещи своими именами и является реальным гарантом принципа верховенства права", - написала юрист.