ՄԱԿ- ը հայտնել է Մոսկվայի շրջանում An-148- ի վթարի պատճառները 06/28/2019   12:09  |  Միջազգային լրահոս
«Սարատովյան ավիաուղիներ»-ին պատկանող An-148 ինքնաթիռը վթարի է ենթարկվել Մոսկվայի շրջանում 2018 թվականին, այդ թվում նաև, անձնակազմի սխալ գործողությունների պատճառով, հայտարարել է ՄԱԿ-ը (միջպետական ավիացիոն կոմիտե), վթարի հետաքննության մասին վերջնական զեկույցում:
«An-148-100V RA-61704 ինքնաթիռի վթարը տեղի է ունեցել անձնակազմի սխալ գործողությունների հետևանքով գործիքային օդերևութաբանական պայմաններում բարձրություն հավաքելու ընթացքում բոլոր երեք ԿՀԴ- ների (կիսահաղորդիչ դետեկտոր) սառցակալման հետևանքով սարքային արագության սխալ ցուցմունքների պատճառով, ինչը հանգեցրել է օդանավի թռիչքի պարամետրերի վերահսկողության կորստի, անկմանը և գետնի հետ բախվելուն», հաղորդել է ՄԱԿ- ը:
Միջպետական ավիացիոն կոմիտեն նշել է նաև, որ բացակայել է ավիաընկերության աշխատակիցների պատրաստվածության մակարդակի հսկողությունը ամբողջ ավիացիոն ղեկավարության կողմից:
Հիշեցնենք, որ 2018 թ-ի փետրվարի 11-ին Մոսկվայի Ռամենսկի շրջանում վթարի է ենթարկվել «Սարատովի ավիաուղիներ» ավիաընկերության An-148 ինքնաթիռը, որը ուղևորվում էր Մոսկվայի «Դոմոդեդովո» օդանավակայանից դեպի Օրսկ: Վթարի հետևանքով զոհվել է 65 ուղևոր և անձնակազմի վեց անդամ:
«Սարատովի ավիաուղիներ» -ի սեփականատերը նախատեսում է ստեղծել նոր ավիաընկերություն:
00:14 27/06/2019  |  Միջազգային լրահոսԵԽԽՎ-ն լիովին հաստատել է ռուսական պատվիրակության լիազորությունները
17:20 26/06/2019  |  Միջազգային լրահոսՏասը երեխամայր կնոջը ծեծի են ենթարկել սովամահ արել Նիժնի Նովգորոդի կալանավայրում
21:06 22/06/2019  |  Միջազգային լրահոսՌուսները զանգվածաբար հանձնում են դեպի Վրաստան տոմսերը (տեսանյութ)
13:13 22/06/2019  |  Միջազգային լրահոսՆերկայումս դեպի Վրաստան թռիչքները ապահովում է 6 ռուսական ավիաընկերություն
12:49 22/06/2019  |  Միջազգային լրահոսՀակառուսաստանյան ցույցերը Թբիլիսիից հետո բռնկվել են նաև Բաթումում
23:59 21/06/2019  |  Միջազգային լրահոսՊուտինը հրամանագիր է ստորագրել Ռուսաստանի և նրա քաղաքացիների ազգային անվտանգության ապահովմանն ուղղված առանձին միջոցառումների մասին
23:43 21/06/2019  |  Միջազգային լրահոսՊուտինը հանձնարարել է փակել Վրաստանի հետ օդային հաղորդակցությունը և բոլոր ռուսաստանցիներին տեղափոխել հայրենիք

МАК назвал причину авиакатастрофы Ан-148 «Саратовских авиалиний» в Подмосковье 06/28/2019   12:14  |  Международные новости
Межгосударственный авиационный комитет (МАК) опубликовал окончательный отчет расследования крушения самолета Ан-148 «Саратовских авиалиний» в Подмосковье в 2018 году, передает Lenta.ru со ссылкой на документ.
По версии МАК, одной из причин гибели лайнера стали ошибочные действия экипажа при наборе высоты. Из-за обледенения всех трех приемников воздушного давления (ПВД) приборы недостоверно отображали скорость, говорится в отчете. Это привело к «потере контроля за параметрами полета самолета, переводу его на пикирование и столкновению с землей».
«Авиационное происшествие относится к категории потери управления в полете», — отметили в документе.
Самолет Ан-148 «Саратовских авиалиний», следовавший по маршруту Москва — Орск, разбился 11 февраля 2018 года в Подмосковье. На борту находились 65 пассажиров и 6 членов экипажа, все они погибли. После крушения возбудили уголовное дело о нарушении правил безопасности движения и эксплуатации воздушного транспорта, повлекшем по неосторожности смерть двух или более лиц (часть 3 статьи 263 УК).
11:35 27/06/2019  |  Чрезвычайное просшествиеПассажир снял на видео жесткую посадку самолета в Бурятии
09:08 27/06/2019  |  Чрезвычайное просшествиеПассажирский самолет потерпел крушение в Бурятии(Видео)
15:31 16/05/2019  |  Чрезвычайное просшествиеНазвана новая версия авиактастрофы в Шереметьево
09:32 15/05/2019  |  Чрезвычайное просшествиеСпециалисты восстановили полную картину катастрофы самолета SSJ-100 в Шереметьево
13:06 10/05/2019  |  Международные новостиПродюсер телеграм-канала Mash задержан за подделку документов ради информации о крушении самолета SSJ-100
17:09 08/05/2019  |  Чрезвычайное просшествиеСМИ сообщают о четвертом за сутки происшествии с самолетом SSJ-100
09:31 08/05/2019  |  Чрезвычайное просшествиеПоявилась расшифровка переговоров пилотов сгоревшего в Шереметьево самолета с диспетчерами
09:25 08/05/2019  |  Международные новостиБортпроводника сгоревшего в Шереметьево самолета представят к награде
10:15 07/05/2019  |  Чрезвычайное просшествиеТрагедия в Шереметьево: СМИ узнали о доминирующей версии в расследовании крушения самолета SSJ-100
09:56 07/05/2019  |  Международные новостиВ Шереметьево отреагировали на видео со смеющимися над авиакатастрофой