Մեկնարկեց կաշառքի մեջ մեղադրվող դատավորի և փաստաբանի գործով դատական նիստը 06/13/2019   12:56  |  Դատական ռեպորտաժներ
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Կենտրոն և Նորք Մարաշ նստավայրում դատավոր Տաթևիկ Գրիգորյանի նախագահությամբ քիչ առաջ մեկնարկեց կաշառքի մեջ մեղադրվող դատավոր Գագիկ Հեբոյանի և փաստաբան Վահագն Դանիելյանի գործով դատական նիստը։
Նշենք, որ սկզբնապես այն մակագրվել էր Կոտայքի մարզի դատավորներին, սակայն նրանք հրաժարվել էին քննել իրենց գործընկերոջ գործը և ինքնաբացարկ էին հայտնել։ Ավելի ուշ գործը մակագրվել էր Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Տաթևիկ Գրիգորյանին, ով էլ գործուղվել էր Կոտայքի մարզի դատարան։ Հետագայում պարզ դարձավ, որ նա արտագնա նիստ է նշանակել Երևանում։
Նիստին ներկա են մեղադրանքը պաշտպանող դատախազ Արթուր Չախոյանը, ամբաստանյալ Վահագն Դանիելյանը, պաշտպաններ Ներսես հարությունյանը, Արմեն Նադիրյանը, Արմեն Անտոնյանը, Նիկոլայ հակոբյանը։
Այս պահին դատական նիստը 15 րոպեով ընդմիջվում է, որպեսզի դատարան բերվի նաև գործով ամբաստանյալ դատավոր Գագիկ Հեբոյանը։
Հիշեցնենք, որ Հեբոյանին մեղադրանք է առաջադրվել առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու համար՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով, իսկ փաստաբան Վահագն Դանիելյանին` դատավորի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալուն օժանդակելու համար՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով:
Նախաքննության վարկածի համաձայն՝ դատավորն իր վարույթում քննվող քաղաքացիական գործով հայցվորի օգտին գործողություն կատարելու, այն է` վերջինիս 3.580.000 ՀՀ դրամ պետական տուրքը վճարելուց ազատելու դիմաց, 2019թ. մարտի 6-ին նրանից պահանջել է առանձնապես խոշոր չափերի` 1.714.160 ՀՀ դրամին համարժեք 3500 ԱՄՆ դոլար կաշառք:
Քաղաքացու հետ սակարկելու արդյունքում Գագիկ Հեբոյանը նրա հետ վերջնական պայմանավորվածություն է ձեռք բերել հիշյալ գործողությունը կատարելու դիմաց 1.224.400 ՀՀ դրամին համարժեք 2500 ԱՄՆ դոլար կաշառք ստանալու վերաբերյալ: Խուսափելով կաշառքի առարկան անձամբ վերցնելուց և բացահայտվելուց` դատավորը դիմել է իր ծանոթ փաստաբանի` Վահագն Դանիելյանի օժանդակությանը. 2019թ. մարտի 27-ին հիշյալ քաղաքացին ԱԱԾ-ի կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառման շրջանակներում 2500 ԱՄՆ դոլար կաշառքի գումարը տվել է փաստաբանին, ով նույն օրը այն փոխանցել է դատավորին:
Նշենք, որ Գ. Հեբոյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը, իսկ Վ. Դանիելյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված կալանավորումը 08.05.2019թ.-ին փոխարինվել է այլընտրանքային խափանման միջոց գրավով:
12:52 08/06/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԿաշառքի մեջ մեղադրվող դատավորի գործը կքննի Երեւանից գործուղված դատավորը
19:13 27/05/2019  |  Դատական ռեպորտաժներԿոտայքի մարզի դատավորները հրաժարվել են քննել կաշառք ստանալու մեջ մեղադրվող դատավոր Գագիկ Հեբոյանի գործը
18:24 12/04/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԳագիկ Հեբոյանը կմնա կալանավորված. դատարանը մերժեց պաշտպանական կողմի բողոքը

В Армении судья и адвокат оказались на скамье подсудимых 06/13/2019   14:30  |  Судебный репортаж
В суде общей юрисдикции Еревана под председательством Татевик Григорян стартовали слушания по делу обвиняемого во взяточничестве судьи Гагика Гебояна. Обвиняемым по делу также проходит адвокат Ваагн Даниелян.
Отметим, что изначально дело поступило на рассмотрение к судьям суда общей юрисдикции Котайкской области, однако они отказались вести дело коллеги и взяли самоотвод.  Позже дело попало к судье суда общей юрисдикции Еревана Татевик Григорян, которую командировали в суд Котайкской области. Впоследствии стало известно, что она назначила выездное заседание в Ереване.
Судья объявил перерыв, чтобы в суд доставили подсудимого Гагика Гебояна.
Напомним, судье суда общей юрисдикции Котайкской области Гагику Гебояну предъявлено обвинение по пунктам 2 и 3 части 4 статьи 311("Получение взятки в особо крупных размерах, совершенное судьей") УК РА.
А адвокату инкриминируют  пункты 2 и 3 части 4 статьи 38-311 УК РА (“Пособничество в  получении  судьей взятки в  особо крупных размерах”).
По данным следствия, в марте 2019 года судья в рамках рассматриваемого в его производстве гражданского дела потребовал от истца 3500 долларов США(1.715.000 драмов) за то, чтобы освободить его от уплаты государственной пошлины в размере 3 млн. 580 тыс. драмов.
Сообщалось, что по итогам торгов с гражданином Г. Гебоян договорился предпринять в пользу него действия в обмен на взятку в размере 2500 долларов США(1.225.000 драмов).  Чтобы лично не брать деньги и во избежание разоблачения, судья обратился за помощью к знакомому адвокату: 27 марта 2019 года вышеупомянутый гражданин в рамках проведенного Службой национальной безопасности оперативно-розыскного мероприятия передал сумму взятки в размере 2500 долларов адвокату, который в тот же день отдал их судье.
Судья взят под стражу. А избранная в отношении адвоката мера пресечения в виде заключения под стражу 8 мая с.г. была заменена на залог.