Հրապարակվեցին Սերժ Սարգսյանի եւ Արշակ Կարապետյանի ցուցմունքներից որոշ դրվագներ 05/15/2019   17:11  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանում Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի հիմնավոր լինել-չլինելու հարցի քննության ժամանակ այսօր հրապարկվեցին Արշակ Կարապետյանի եւ Սերժ Սարգսյանի ցուցմունքներից որոշ դրվագներ։
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ պաշտպանական կողմը դռնբաց կարգով հրապարակեց գործով հարցաքննված Արշակ Կարապետյանի ցուցմունքից մի հատված, ինչի ընթացքում մեղադրող կողմը պարբերաբար ընդհատեց՝ առարկելով, որ պաշտպանը հրապարակում է դռնփակ կարգով պայմանավորված սահմանափակումից դուրս հատվածներ։ Դատավորը ընդունեց առարկությունը այն առումով, որ ոչ թե ամբողջական ցուցմունքը հրապարակվի, այլ առարկայական մեջբերումներ անի, քանի որ դատարանը ծանոթ է դրանց, եւ ամբողջը հրապարակելու դեպքում այս հարցի քննությունը ամիսներ կտեւի։
Արշակ Կարապետյանի ցուցմունքի հրապարակված հատվածը ներկայացնում ենք ստորեւ.
«Իմ հիշելով՝ 2008 թվականի փետրվարի 23-ին ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, ՀՀ ՊՆ, ՀՀ ԱԱԾ, ՀՀ ոստիկանության բարձրաստիճան ղեկավարների, ուժային կառույցների առանձին բաժինների բարձրաստիճան պաշտոնյաների մասնակցությամբ խորհրդակցություն է անցկացրել։ Եթե չեմ սխալվու, մինչև ՊՆ ստորաբաժանումների ղեկավարության դահլիճ մտնելը, նախագահն առանձին խորհրդակցություն է անցկացրել ԱԱԾ և ոստիկանության բարձրաստիճան ղեկավարության հետ։ Ուժային նշված կառույցների անձնակազմի դուրս գալուց հետո, ՀՀ ՊՆ ղեկավար կազմն է ներս մտել, այդ թվում՝ պաշտպանության նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանը։ Ի դեպ, մեր հետ խորհրդակցությանը, որքան հիշում եմ, եթե չեմ սխալվում, մասնակցում էին այդ ուժային կառույցների միայն ղեկավարները։ Քոչարյանի հետ սենյակում էր նաև ՀՀ վարչապետ, նախագահի հաղթած թեկնածու Սերժ Սարգսյանը»,-կարդում է Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը։
Վերջինս շարունակում է. «Խորհրդակցությունը սկսվեց լարված մթնոլորտում։ Բառացի դժվար կարողանամ մտաբերել խորհրդակցության ընթացքում տեղի ունեցած խոսակցությունները, սակայն ընդհանուր գծերով կներկայացնեմ։ Խորհրդակցությունը սկսվեց Երեւան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձություններից, որին հստակ ուշադրություն չեմ  դարձրել։ Ապա խոսք գնաց Պաշտպանության փոխնախարար Մանվել Գրիգորյանի և Երկրապահ կամավորական միության մասին։ Մասնավորապես այն մասին, որ Մանվել Գրիգորյանն ու ԵԿՄ այլ անդամներ միացել էին ընդդիմադիր քաղաքական ուժերին։ Խոսք գնաց նաև ԵԿՄ-ի անդամների ու Մանվել Գրիգորյանի զինված լինելու մասին, ինչն իրենից վտանգ էր ներկայացնում։ Այդ ժամանակ Քոչարյանը կամ Սարգսյանը հարց ուղղեցին Միքայել Հարությունյանին՝ որտե՞ղ է Մանվել Գրիգորյանը, իսկ Միքայել Հարությունյանը զինվորականին վայել կեցվածքով ոտքի կանգնեց ու ասաց՝ «չգիտեմ»։ Նրան մեղադրեցին, որ չի տիրապետում իրավիճակին, քանի որ տեղյակ չէ, թե իր նախարարությունում ինչ է կատարվում, ինչով է զվաղված իր տեղակալը»։
Ըստ Արշակ Կարապետյանի ցուցմունքի՝ Նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը 2008թ.-ի Մարտի 1-ին հրապարակել է արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին հրամանագիր, չնայած Ռոբերտ Քոչարյանը Զինված ուժերում արտակարգ դրություն հայտարարել էր փետրվարի 23-ին, այսինքն՝ Գերագույն գլխավոր հրամանատարն առնվազն բանավոր հրաման էր տվել, ինչն էլ ՊՆ Միքայել Հարությունյանը կատարել էր։
Պաշտպան Ալումյանը պնդեց, որ այս դրվագը հենց այն է, ինչին մեղադրող կողմը հղում է անում՝ մեղադրանքը մատնանշելիս։
Ըստ պաշտպանի՝ Արշակ Կարապետյանի այս ցուցմունքն իր ցուցմունքում հերքել է ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը. «Խորհրդակցության մանրամասների մասին չեմ հիշում, բայց կարող եմ ասել՝ խորհրդակցությունը հրավիրել է Ռոբերտ Քոչարյանը, մասնակցել է զինված ուժերի սպայական կազմը։ Ընդհանուր նպատակն է եղել զգուշացնել, որ ցուցարաների ղեկավարները քաղաքական պրոցեսների մեջ են փորձում ներգրավել Զինված ուժերի ղեկավար կազմին»,-ասել է Սերժ Սարգսյանը։
Սերժ Սարգսյանն ասել է նաեւ, որ եթե ինքն էլ լիներ ՊՆ նախարար, ապա նույն կերպ կվարվեր. «Անկեղծ ասած, եթե ես էլ լինեի պաշտպանության նախարար, ապա ես էլ նման կերպ կվարվեի եւ հրաման կստորագրեի զորքը զորանոցային կարգավիճակի բերելու մասին։ Իմ կարծիքով՝ այդ ժամանակ դա եղել է ամենաարդյունավետ միջոցը՝ զորքը հեռու պահելու քաղաքական ազդեցություններից»,- նշված է Սարգսյանի ցուցմունքում։
16:40 15/05/2019  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՔոչարյանի կողմնակիցների եւ հակառակորդների միջեւ շարունակվում են ընդհարումները
15:30 15/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի Հանրապետության երկու նախագահների քայլը մարդասիրական և ընկերակային հարաբերությունների արդյունք է. Աշոտ Ղուլյան
15:11 15/05/2019  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըԴատարանը մերժեց նիստը դռնփակ անցկացնելու միջնորդությունը

Адвокат Роберта Кочаряна зачитал показания Аршака Карапетяна и Сержа Саргсяна 05/15/2019   18:40  |  Суд по делу второго президента РА
Отрывки из показаний бывшего начальника Разведуправления Генштаба, ныне советника премьер-министра Аршака Карапетяна и третьего президента Армении Сержа Саргсяна обнародованы в ходе сегодняшнего заседания суда по вопросу об обоснованности меры пресечения в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна.
Как передает корреспондент “ФактИнфо”, защита в открытом режиме обнародовала выдержки из показаний Аршака Карапетяна. При этом сторона обвинения постоянно прерывала, возражая против публикации отрывков, выходящих за ограничения, оговоренные в закрытом режиме. Суд принял возражения. Судья отметил, что знаком с показаниям. А в случае обнародования полного текста показаний, рассмотрение вопроса может продлиться несколько месяцев.
“Насколько я помню, 23 февраля 2008 года президент РА Роберт Кочарян провел совещание с участием высокопоставленных чиновников Министерства обороны, Службы национальной безопасности, Полиции,  отдельных отделов  силовых структур. Если не ошибаюсь, до того, как руководство подразделений МО вошло в зал, президент отдельно посовещался с  высокопоставленным руководством СНБ и Полиции. После выхода личного состава силовых структур, в зал прошлки представители руководящего состава МО РА, в том числе бывший министр обороны Микаел Арутюнян. Кстати, в совещании с нами, насколько я помню, если я не ошибаюсь, участвовали только руководители этих силовых структур. В кабинете вместе с Кочаряном был также  премьер-министр РА, победивший на выборах кандидат в президенты Серж Саргсян”, - зачитал выдержки из показаний Аршака Карапетяна адвокат Айк Алумян
”В показаниях Карапетяна также говорится:
“Совещания началось в напряженной атмосфере. Я едва ли от начала до конца вспомню  все разговоры в ходе совещания, однако представлю в общих чертах. Совещание началось с обсуждения событий, произошедших в городе Ереване, на которое я не обратил особого внимания. Затем речь зашла о заместителе министра обороны Манвеле Григоряне и  Союзе добровольцев “Еркрапа”. В частности, о том, что Манвел Григорян и другие члены “Еркрапа” присоединились к оппозиционной политсиле. Речь также зашла о наличиу у членов “Еркрапа” и Манвела Григоряна оружия, что заключало в себе угрозу. В это время Кочарян или Саргсян расспросили Микаела Арутюняна о местонахождении Манвела Григоряна. В ответ Микаел Арутюнян в присущей военному манере встал и заявил, что не знает. Его обвинили в том, что он не владеет ситуацией, поскольку не располагает информацией о происходящем в возглавляемом им министерстве, и в курсе того, чем занят его заместитель”.
Согласно показаниям Аршака Карапетяна, президент Роберт Кочарян 1 марта опубликовал приказ о введении чрезвычайного положения, несмотря на то, что Роберт Кочарян объявил в ВС чрезвычайное положение 23 февраля, то есть верховный главнокомандующий по меньшей мере дал устный приказ, который и выполнил министр обороны Микаел Арутюнян.
Адвокат Алумян настоял на том, что это именно тот самый отрывок, на который сторона обвинения ссылается.
По словам адвоката, это показание Аршака Карапетяна в своих показаниях опроверг третий президент Армении Серж Саргсян.
“Я не помню подробности совещания, но могу сказать, что совещание созвал Роберт Кочарян. В нем приняли участие офицерский состав Вооруженных сил. Цель – предупредить о том, что лидеры демонстрантов пытаются вовлечь в политические процессы руководящий состав ВС”, - зачитал показание Сержа Саргсяна адвокат.
Серж Саргсян также заявил, что если бы он был министром обороны, то поступил бы аналогичным образом. “Если честно,  если бы я был министром обороны, то я бы поступил аналогичным образом и подписал бы приказ о приведении войск в казарменное положение. По моему мнению, в то время это было самым эффективным средством для ограждения войска от политического воздействия”, - говорится в показаниях Сержа Саргсяна.