Արցախի նախագահների՝ Գլխավոր դատախազին դիմելը իրավախորհրդատուների սխալն է եղել. Նիկոլ Փաշինյան 05/08/2019   12:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօրվա ասուլի ընթացքում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, խոսելով Արկադի Ղուկասյանի եւ Բակո Սահակյանի՝ Գլխավոր դատախազին ուղղված դիմումից, որով նրանք միջնորդել էին ազատ արձակել Ռոբերտ Քոչարյանին, ասաց, որ նման դեպքերում Արցախի նախագահի իրավախորհրդատուները պետք է ճիշտ խորհուրդներ տան, որովհետեւ  այդ հարցը այլեւս Գլխավոր դատախազի տիրույթում չէ. «Եվ եթե նույնիսկ Գլխավոր դատախազը շատ ուզենա, չի կարող այդ հարցը լուծել, այդ առումով ճիշտ չէ Արցախի 2 նախագահների համար դիմում հասցեագրել մի տեղ, որը նման լիազորություն չունի, դա աշխատակազմի եւ իրավախորհրդատուների սխալն է եղել»։
Միտք.am կայքի լրագրողի այն հարցին, թե ինքը ինչպես է վերաբերվում այդ քայլին, Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ մարդկային առումով կարող է դա հասկանալ. «Ընկերական հարաբերություններ կան. Քոչարյանը Արցախի 1-ին նախագահն է եղել, եւ այլն, եւ այլն, բայց այնուամենայնիրվ հարցեր ծագում են. եթե Արցախի խնդիր ենք լուծում, ապա բանտում է նաեւ Արցախի հերոս Մանվել Գրիգորյանը, այդ դեպքում ինչու՞ նրան ազատելու համար միջնորդությամբ հանդես չեն եկել, եթե սկզբունքն ենք պահում, ապա նա էլ է հերոս, չէ՞, իրենք՝ կամ Քոչարյանը կամ Ղուկասյանն են տվել այդ կոչումը»։
Փաշինյանի խոսքով՝ եթե որեւէ մեկին թվում է, թե Մանվել Գրիգորյանին մեղսագրված արարքը ավելի ծանր է, քան Ռոբերտ Քոչարյանինը, ապա նա չափազանց սխալվում է. «Եթե չեմ սխալվում, դե յուրե Քոչարյանին մեղասգրվող արարքը ավելի ծանր է, ուստի պետք է սկզբունքը հասկանալ»։
Փաշինյանը զուգահեռներ անցկացրեց Դավիթ Սանասարյանի վերաբերյալ դեպքի հետ. «Եթե իմ ընկերները օրենքից վեր չեն, ուրիշ որեւէ մեկի ընկերը չի կարող օրենքից վեր լինել»։

Пашинян прокомментировал просьбу двух президентов Арцаха освободить Кочаряна из-под стражи 05/08/2019   13:22  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе большой пресс-конференции в среду прокомментировал обращение президента Республики Арцах Бако Саакян и его предшественника Аркадия Гукасяна к генпрокурору РА с просьбой освободить из-под стражи второго президента Армении Роберта Кочаряна в преддверии тройного праздника.
По словам премьера Армении, юристы должны были предоставить президенту Арцаха правильную информацию о правовых процедурах, потому что этот вопрос уже вне компетенции Генеральной прокуратуры.
“Если даже генпрокурор очень этого захочет, то не может решить его”, - сказал он.
Пашинян заявил, что понимает человеческую сторону обращения.
“Возможно, есть дружеские отношения между этими людьми. Кочарян был первым президентом Арцаха.. И тем не менее возникают и другие вопросы. Например, если  речь идет об Арцахе, то сейчас в тюрьме находится герой Арцаха Манвел Григорян. Почему не просят освободить его, почему за него не ручаются?", - спросил премьер.
По словам Пашиняна, если кому-то кажется, что инкриминируемое Манвелу Григоряну преступление более тяжкое, чем предъявленные Кочаряну обвинения, то он весьма ошибается.
Проводя параллели с  инцидентом, касающимся Давида Санасаряна, Пашинян заявил, что закон превыше дружбы.