Բացահայտվել և խափանվել է կոռուպցիոն սխեմա. ԱԱԾ 05/03/2019   10:40  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված իր գործառույթների իրականացման շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական համալիր գործողությունների արդյունքում բացահայտել և խափանել է կոռուպցիոն սխեմա, որում ներգրավված են եղել ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության աշխատակազմի ՀՀ բժշկասոցիալական փորձաքննության գործակալության Լոռու մարզի աշխատակիցները: Այս մասին տեղեկացանք ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունից:
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ ԲՍՓ գործակալության Լոռու մարզի թիվ 1 հանձնաժողովի նախագահ Մ.Մ-ն և նույն հանձնաժողովի անդամները, գալով նախնական համաձայնության, ի պաշտոնե լիազորված լինելով իրականացնել համապատասխան բժշկասոցիալական փորձաքննություններ՝ քաղաքացիներին օրենքով նախատեսված հաշմանդամության խումբ որոշելու, տևողության ժամկետները սահմանելու և քաղաքացիների օգտին այլ նախընտրելի որոշումներ կայացնելու դիմաց, 2018թ. դեկտեմբերից մինչև 2019 թվականի ապրիլը, տասնյակ անձանցից պահանջել և որպես խոշոր չափերով կաշառք ստացել են ընդհանուր առմամբ 645 հազար դրամ գումար՝ յուրաքանչյուրից 20-55 հազարական դրամ:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետի հատկանիշներով: Մեղադրանք է առաջադրվել 1 անձի, որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանավորումը:

СНБ Армении сообщила о раскрытии коррупционной схемы 05/03/2019   11:11  |  Криминальная хроника
Служба национальной безопасности Армении сообщила о раскрытии и пресечении коррупционной схемы, в которую были вовлечены сотрудники агентства медико-социальной экспертизы при аппарате Министерства труда и социальных вопросов Армении.
Как сообщает пресс-центр СНБ Армении, председатель комиссии №1 агентства медико-социальной экспертизы Лорийской области М.М. и члены той же комиссии, вступив в предварительный сговор, будучи по должности наделенными функциями по проведению медико-социально экспертизы, за установление предусмотренной законом группы инвалидности, определение сроков и принятие иных предпочтительных решений в пользу граждан, с декабря 2018 года по апрель 2019 г., вымогали у десятков граждан взятку и заполучили в общей сложности 645 тысяч драмов(по 20-55 тыс. драмов с каждого).
По факту в следственном департаменте СНБ Армении возбуждено уголовное дело по признакам пункта 2 части 3 статьи 311("Получение взятки, совершенное группой лиц по предварительному сговору") УКРА. Обвинение предъявлено одному человеку. В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.