Ճիշտ կլինի, որ իրավապահ մարմինները չսպասեն որեւէ հրահանգի` իրականացնելու Սահմանադրությամբ ամրագրված իրենց գործառույթները. Նորայր Նորիկյան 04/10/2019   13:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Ինձ համար` որպես իրավաբանի եւ փաստաբանի, ճիշտ եւ արդարացի կլինի, որ ՀՀ իրավապահ մարմինները չսպասեն որեւէ հրահանգի եւ իրականացնեն ՀՀ Սահմանադրությամբ ամրագրված իրենց գործառույթները»,-«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում այս կարծիքը հայտնեց իրավաբան Նորայր Նորիկյանը:
Խոսելով «Դուխով Հայաստան բաց հասարակություն» էջը համակարգող անձի կալանավորումից եւ առաջադրված մեղադրանքից` Նորիկյանը նշեց, որ այս գործով տեղեկատվության սահմանափակ լինելը թույլ չի տալիս ամբողջական դիրքորոշում հայտնել, հասկանալ, թե նշված օգտատիրոջ անվան տակ գործող անձը կոնկրետ ինչ գործողություններ է իրականացրել` ուղղված ազգային, ռասսայական կամ կրոնական թշնամանք հարուցելուն, եւ կոնկրետ ինչ հանգամանքներում է դրսեւորվել այդ ամենը, սակայն անկախ այն բանից, թե ինչպիսի հանցագործություն է կատարվում եւ ում կողմից, իրավապահ մարմինների գործելաոճը պետք է լինի մեկը. «Եթե  առերեւույթ առկա են հանցագործության հատկանիշներ պարունակող հանգամանքներ, լինի Ազգային անվտանգության ծառայությունը, Քննչական կոմիտեն, Հատուկ քննչական ծառայությունը, Ոստիկանությունը, Դատախազությունը թե մեկ այլ մարմին, իրենց իրավասությունների սահմաններում պարտավոր են առանց որեւէ հրահանգի իրականացնել համապատասխան իրավական ընթացակարգերով սահմանված գործառույթներ` հանցավորության դեմ պայքարելու, քրեական պատասխանատվության ենթարկելու, քրեական հետապնդում իրականացնելու եւ հանցագործությունները կանխելու համար»:
Նշենք, որ առաջադրված մեղադրանքի հոդվածը չի տարանջում իրական եւ կեղծ պրոֆիլներ, ուստի իրավաբանի կարծիքով` անկախ այն բանից, թե քրեական օրենսգրքով արգելված արարքը իրականացնում է բացահայտ անձը թե կեղծ օգտատերը, այդ արարքներին պետք է տրվի համապատասխան գնահատական. «Պետք է հասկանանք` ինչ վարքագծով են դրսեւորվում մեղադրանքի հիմքում ընկած փաստական հանգամանքները, եւ անկախ իրական կամ կեղծ լինելուց, այդ վարքագծին պետք է տրվի իրավական գնահատական»:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 4-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանին հանձնարարել էր բացահայտել եւ կոշտ հակահարված տալ ֆեյքերին` կասկածի տակ չդնելով խոսքի ազատությունը. «Եթե որոշ հանցավոր շրջանակներ միլիոններ են ծախսելու մանիպուլյացիաներ անելու համար, դա ազգային անվտանգության խնդիր է։ Հույս ունեմ, որ այս հարցում կկարողանանք կոնկրետ արդյունքներ ապահովել», - ասել էր նա:
Մեկ օր անց Արթուր Վանեցյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտնել էր, որ «Դուխով Հայաստան բաց հասարակություն» էջի հեղինակը բացահայտվել է եւ հարցաքննվել:
Արդեն հաղորդել ենք, որ «Դուխով Հայաստան բաց հասարակություն» էջը համակարգող անձը կալանավորվել է եւ նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ՔՕ-ի 226 հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով, այն է`ազգային, ռասայական կամ կրոնական թշնամանք հարուցելուն, ռասայական գերազանցությանը կամ ազգային արժանապատվությունը նվաստացնելուն ուղղված գործողությունները, որ կատարվել են հրապարակայնորեն կամ լրատվության միջոցներ օգտագործելով:

Юрист Норайр Норикян прокомментировал арест координатора фейковой страницы 04/10/2019   14:34  |  Комментарий
Адвокат Норайр Норикян прокомментировал арест координатора фейковой страницы в соцсети Facebook.
"Для меня как юриста и адвоката было бы правильно и справедливо, если бы правоохранительные органы не дожидались бы указаний по выполнению закрепленных за ними Конституцией функций", - заявил Норайр Норикян в беседе с корреспондентом "ФактИнфо".
Что касается ареста координатора фейковой страницы «Դուխով Հայաստան բաց հասարակություն» ("Открытое общество “С духом, Армения’") и выдвинутого против него обвинения, Норикян отметил, что ограниченная информация по этому делу не позволяет высказать целостную позицию и понять, какие конкретно вышеупомянутый пользователь, действующий под этим именем, предпринимал действия, направленные на возбуждение национальной, расовой или религиозной вражды и при каких конкретно обстоятельствах проявлялось все это. Однако вне зависимости от того, какое совершается преступление и кем оно совершается, стиль работы правоохранительных органов  должен быть один: «Если есть обстоятельства, содержащие признаки предполагаемого преступления, Служба национальной безопасности, Следственный комитет, Специальная следственная служба, Полиция, Прокуратура или другой орган в рамках своих полномочий обязаны без каких-либо указаний выполнять установленные соответствующими правовыми процедурами функции по борьбе с преступностью, привлечению к уголовной ответственности, осуществлению уголовного преследования и пресечению преступлений», - сказал юрист.
Отметим, что предъявленное обвинение не разграничивает подлинные и фейковые профили, посему, по мнению юриста, вне зависимости от того, совершает запрещенное Уголовным кодексом деяние явный пользователь или фейк, этому должна быть дана соответствующая оценка.
"Мы должны определить поведение, при котором проявляются фактические обстоятельства, которые легли в основу обвинения, и вне зависимости от их подлинности, этому поведению должна быть дана правовая оценка", - сказал он.
Напомним, премьер-министр Армении Никол Пашинян на состоявшемся 4 апреля заседании правительства поручил главе СНБ Артуру Ванецяну выявить и предпринять жесткие контрмеры против фейков, не ставя под сомнение свободу слова.
"В нашей стране свобода информации гарантирована. Но, если некоторые преступные круги будут тратить миллионы для манипуляции общественным мнением в социальных сетях и СМИ - это вопрос национальной безопасности. И я надеюсь, что ваша служба сможет в этом вопросе сможет добиться конкретных результатов", - сказал Пашинян.
Спустя день Артур Ванецян в беседе с журналистами сообщил, что  автор страницы("Открытое общество “С духом, Армения’") установлен и допрошен. Возбуждено уголовное дело.
Как уже сообщалось, координатор фейковой страницы «Դուխով Հայաստան բաց հասարակություն» ("Открытое общество “С духом, Армения’") в соцсети Facebook взят под стражу. Ему предъявлено обвинение по пункту 1 части 2 статьи 226(“Действия, направленные на возбуждение национальной, расовой или религиозной вражды, пропаганда расового превосходства или унижение национального достоинства, гласно или с использованием средств информации”) УК РА.