«Գնումների մասին» ՀՀ օրենքը չի համապատասխանում տեղեկատվության ազատության ձեւավորված դրական պրակտիկային 05/03/2019   15:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
««Գնումների մասին» ՀՀ օրենքը չի համապատասխանում  ոչ տեղեկատվության ազատության ձեւավորված դրական պրակտիկային, ոչ էլ տեղեկատվության ազատության օրենքի տրամաբանությանն ու կարգավորումներին»,-«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնի նախագահ Շուշան Դոյդոյանը։
Բանն այն է, որ «Գնումների մասին» օրենքով արգելվում է տեղեկություն տրամադրել ՀՀ նախագահի, ԱԺ նախագահի եւ վարչապետի ծախսերի վերաբերյալ, ինչը, ըստ Շուշան Դոյդոյանի, հնարավորություն է տալիս մի ամբողջ սեկտորի կարեւորագույն գնումներ գաղտնի պահել հանրությունից. «Օրենքն ընդունվել է նախորդ իշխանությունների օրոք, նրանք ունեցել են դրա կարիքը, իսկ հիմա պետք է հիմնավորել, թե որքանով է նպատակահարմար  գաղտնի պահելը, ես գտնում եմ, որ նպատակահարմար չէ»։
Դոյդոյանը հիշում է՝ դեռ նախորդ իշխանությունների օրոք՝ 2018 թվականի սկզբին, հարցում են արել վարչապետ Կարեն Կարապետյանի աշխատակազմ՝ 2017 թվականի Ամանորին լրագրողների համար նախատեսված հյուրասիրության ծախսերի վերաբերյալ, եւ հիշյալ օրենքին հղում տալով՝ իրենց ասել են, որ դա պետական գաղտնիք է. «Սա հնարավորություն է տալիս բյուջեի ցանկացած ծախս գաղտնագրել եւ թաքցնել հանրային վերահսկողությունից, իսկ այնտեղ, որտեղ չկա հանրային վերահսկողություն, հնարավորություն է ստեղծվում կոռուպցիոն ռիսկերի զարգացման համար, մինչդեռ հանրային վերահսկողության միջոցով կարելի է վերահսկել կամ բացառել կոռուպցիոն ռիսկերը»,- ասում է Դոյդոյանը։
Նա չի կիսում այն տեսակետը, ըստ որի՝ նմանատիպ հարցերով տեղեկատվության տրամադրումը կարող է սպառնալ ազգային անվտանգությանը. «Ես կարծում եմ, որ օրենքի վերանայման անհրաժեշտություն կա, թող այն ուժը կորցրած ճանաչվի, փոփոխություններ կատարվեն, որ գոնե տարբերակում մտցվի. այն հարցերը, որոնք վերաբերում են ազգային անվտանգությանը, պետական շահերի պահպանությանը, գաղտագրվեն, բայց այն հարցերը, որոնք վերաբերում են հյուրասիրություններին, նվերների գնմանը, այսինքն՝ այն ամենին, ինչը հանրային հետաքրքրության շրջանակում է եւ կարող է չարաշահման վտանգ պարունակել, գաղտնիք չհամարվեն։ Սա վերաբերում է թե Ազգային ժողովին, թե Կառավարությանը եւ թե Նախագահի աշխատակազմին»։
13:13 27/02/2019  |  Հարցազրույց«Անձնական տվյալների պաշտպանության օրենսդրությունը չպետք է օգտագործվի որպես չարաշահումների բացահայտմանը խոչընդոտող վահան». Շուշան Դոյդոյան
09:06 09/12/2017  |  ՄամուլԱնձնական տվյալների պաշտ­պանության գործակալության նախկին պետ Շուշան Դոյդոյանին փոխարինում է Գևորգ Հայրապետյանը. «Հրապարակ»
11:12 02/12/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՇուշան Դոյդոյանը հրաժարականի դիմում է ներկայացրել
17:05 06/04/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՍպառողները որոշ ապրանքներ կարող են հետ վերադարձնել գնելուց հետո 14 օրվա ընթացքում
11:37 14/10/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՇուշան Դոյդոյանը նշանակվել է ԱՆ անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալության պետ՝ 5 տարով
13:01 27/05/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԳաղտնի պետք է լինեն ոչ թե ծախսերը, այլ աղբյուրները. Դավիթ Հարությունյան. 1In.am
14:14 15/05/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՏիգրան Սարգսյանը հեռացել է, սակայն նրա նախաձեռնած օրենսդրական փոփոխությունն ԱԺ օրակարգում է

Закон “О закупках” не соответствует сформировавшейся позитивной практике свободы информации - Шушан Дойдоян 05/03/2019   16:10  |  Лента новостей
Закон Республики Армения “О закупках” не соответствует ни сформировавшейся позитивной практике свободы информации, ни логике и нормам регулирования закона о свободе информации. Об этом в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” заявил председатель Центра свободы информации Шушан Дойдоян.
Дело в том, что законом “О закупках” запрещено предоставлять информацию о расходах президента РА, спикера парламента и премьер-министра, что, по словам Шушан Дойдоян, позволяет держать информацию о важнейших закупках в целом секторе в тайне от общества.
“Закон был принят при прежней власти; они в этом нуждались. Теперь же нужно обосновать, насколько целесообразно держать это в секрете. Я считаю, что это нецелесообразно”, - сказала она.
Дойдоян помнит, что еще при прежней власти, в начале 2018 года, направила запрос в аппарат тогдашнего премьер-министра Армении Карена Карапетяна по поводу расходов на угощения в ходе новогоднего приема журналистов,  и, ссылаясь на вышеупомянутый закон, они заявили, что это государственная тайна.
“Это позволяет засекретить и скрыть любые расходы из госбюджета от общественного контроля, а отсутствие общественного контроля чревато возникновением коррупционных рисков. Между тем посредством общественного контроля можно проконтролировать или исключить коррупционные риски”, - сказала Дойдоян.
Она не разделяет точку зрения, согласно которой предоставление информации по вопросам подобного рода может угрожать национальной безопасности.
“Я полагаю, что возникла необходимость в пересмотре закона. Пусть его признают утратившим силу, внесут поправки, хотя бы введут дифференциацию: информацию по вопросам, касающимся национальной безопасности, защиты государственных интересов, засекретят, а сведения по вопросам, касающимся расходов на угощения, на подарки, всего того, что укладывается в рамки общественного интереса и может заключать в себе риск злоупотребления, перестанут считать тайной. Это касается как Национального Собрания, Правительства, так и аппарата Президента”, - отметила она.