Փաշինյանի ազգականը պաշտոնի նշանակվելիս առերեւույթ ներկայացրել է կեղծ դիպլոմ 04/11/2019   17:31  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ցուցումով հարուցված քրեական գործը Քննչական կոմիտեն  այսօր վարույթ է ընդունել։ Այս մասին  «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ ՀՀ ՔԿ հասարակայնության հետ կապերի եւ լրատվության բաժնի պետի պաշտոնակատար Նաիրա Հարությունյանից։ Նրա խոսքով՝ գործը վերաբերում է ինստիտուտի դիպլոմն առերևույթ կեղծելուն։
Նախնական տվյալներով ՝ ՀՀ բնապահպանության նախարարության «Դիլիջան» ազգային պարկ «ՊՈԱԿ-ի ինժեները 2019թ. փետրվար ամսին կադրերի բաժին է ներկայացրել Հայկական գյուղատնտեսական ինստիտուտը «գյուղատնտեսության մեքենայացում» մասնագիտությամբ 1993 թվականին ավարտելու և ինժեներ-մեխանիկի որակավորում ստանալու մասին դիպլոմի պատճեն, որից հետո հիշյալ կազմակերպությունում նշանակվել է բաժնի պետ-տնօրենի տեղակալի պաշտոնում:
Սակայն քննությամբ տվյալներ են ձեռք բերվել՝ ՊՈԱԿ-ի ինժեների կողմից կադրերի բաժին ներկայացված դիպլոմի՝ առերևույթ կեղծված լինելու մասին:
Դեպքի առթիվ 2019թ. ապրիլի 4-ին ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 4-ին Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան գրառում էր արել` նշելով, որ իր ցուցումով իր ազգականի ենթադրյալ չարաշահման դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ. «Կասկած չկա, որ գործը լիարժեք կքննվի և մեղավորները կենթարկվեն օրենքով նախատեսված պատասխանատվության: Սա նոր Հայաստան է, և վարչապետի որևէ մերձավոր չի կարող վեր լինել օրենքից կամ լինել արտոնյալ», - նշել էր նա:
Օրենսդիր և գործադիր իշխանության ղեկավար պաշտոնատար անձինք գործ հարուցելու ցուցում տալու իրավասությամբ օժտված չեն. Դատախազություն
13:44 11/04/2019  |  ՎերլուծություններԴըմփ-դըմփ-հու, դըմփ-դըմփ-հու…Վարչապետն իրեն վերագրում է Սահմանադրությամբ չնախատեսված լիազորություններ
10:26 11/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀանդիպում ԵԽԽՎ նախագահի և ԵԽ գլխավոր քարտուղարի հետ, ցուցահանդեսի բացում. Մեկնարկել է Փաշինյանի այցը Ստրասբուրգ
23:29 09/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՕրենսդիր և գործադիր իշխանության ղեկավար պաշտոնատար անձինք գործ հարուցելու ցուցում տալու իրավասությամբ օժտված չեն. Դատախազություն
19:51 09/04/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՔննչական կոմիտեն դեռեւս չի ստացել վարչապետի ցուցումով հարուցված քրգործը
15:04 09/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԵթե պետք լինի տասնյակ հազարավորների ազատել աշխատանքից՝ կազատեմ. Նիկոլ Փաշինյան

Стали известны некоторые подробности уголовного дела в отношении родственника Пашиняна 04/11/2019   17:59  |  Криминальная хроника
Следственный комитет Армении сегодня принял к производству уголовное дело, возбужденное по указанию премьер-министра РА Никола Пашиняна. Об этом "ФактИнфо" сообщила и.о. руководителя отдела информации и по связям с общественностью Следственного комитета Армении Наира Арутюнян.
По ее словам, дело касается предполагаемой подделки институтского диплома.
По предварительным данным, инженер ГНКО "Национальный парк Дилижан"" в феврале 2019 года представил в отдел кадров копию диплома об окончании Армянского сельскохозяйственного института по специальности “механизация сельского хозяйства” в 1993 году и получении квалификации инженера-механика. После этого он был назначен на пост заместителя начальника-директора отдела в вышеупомянутой организации.
Однако следствием было добыты данные о предполагаемой подделке диплома, представленного  инженером ГНКО в отдел.
По факту 4 апреля 2019 года в следственном департаменте Службы национальной безопасности было возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 325("Подделка, сбыт или использование документов, штампов, печатей, бланков, государственных номеров транспортных средств") УК РА.
Напомним, что 4 апреля Никол Пашинян сообщил об уголовном деле, возбужденном по его указанию в отношении его родственника.
"Нет сомнений в том, что дело будет полноценно расследовано и все виновные привлечены к предусмотренной законом ответственности. Это новая Армения, и ни один близкий премьеру человек не может стоять выше закона или быть привилегированным", - написал премьер-министр на своей странице в соцсети Facebook.