Նիկոլ Փաշինյանի նկատմամբ քրեական գործ կհարուցվի՞ 04/05/2019   15:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Թող քրեական գործ հարուցեն և ինձ տանեն դատեն», - Գյումրիում ասյպես է արձագանքել Փաշինյանը՝ ի պատասխան ՄԻՊ-ի դիտարկմանը, որ վարչապետը քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով ցուցումներ տալու լիազորություն չունի։
Հիշեցնենք՝ Փաշինյանը երեկ ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել էր, որ իր անմիջական ցուցումով քրեական գործ է հարուցվել իր մի մերձավոր ազգականի թույլ տված ենթադրյալ չարաշահման փաստի առիթով։ «Կասկած չկա, որ գործը լիարժեք կքննվի և մեղավորները կենթարկվեն օրենքով նախատեսված պատասխանատվության: Սա նոր Հայաստան է, և վարչապետի որևէ մերձավոր չի կարող վեր լինել օրենքից կամ լինել արտոնյալ», - նշել է նա։ Այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում ՄԻՊ Արման Թաթոյանն արձագանքել էր, որ միայն Քրեական դատավարության օրենսգիրքն է սահմանում, թե ով ինչ ցուցումներ կարող է տալ քրեական գործ հարուցելու համար:
Ի դեպ հիշեցնենք, որ մեկ տարի առաջ Նիկոլ Փաշինյանը, նախքան վարչապետ դառնալը՝ 2018 թվականի ապրիլի 30-ին հայտարարել էր. «Ես կարող եմ երաշխավորել, որ իշխանության տարանջատման սկզբունքը կպահպանվի։ Ես չեմ պատրաստվում ՀՀ վարչապետի կարգավիճակում լինել և՛ վարչապետ, և՛ դատախազ, և՛ դատավոր, և՛ քննիչ։ Հակառակ դեպքում մենք կընկնենք մի դաշտ, երբ մի կետից որոշվում է՝ ով է մեղավոր, ով՝ անմեղ»։
Ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ն տեղեկացրել է, որ վարչապետի ցուցումով հարուցված քրեական գործով նախաքննությունն իրականացվում է ԱԱԾ վարույթում։

“Пусть судят меня”: Пашинян отреагировал на заявление омбудсмена 04/05/2019   15:46  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня в Гюмри отреагировал на заявление омбудсмена РА о том, что глава правительства не обладает полномочиями давать указания в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом.
“Пусть возбуждают уголовное дело и отдадут меня под суд”, - заявил в ответ Пашинян.
Напомним, накануне премьер-министр Армении Никол Пашинян на своей странице в соцсети Facebook сообщил, что по его непосредственному указанию возбуждено уголовное дело по факту предполагаемого злоупотребления, допущенного одним из моих близких родственников.
Сегодня омбудсмен Армении Арман Татоян на встрече с журналистами заявил, что лишь Уголовно-процессуальный кодекс Армении определяет, кто и какие может давать указания о возбуждении уголовного дела. Он отметил, что полномочиями давать указания о возбуждении уголовного дела обладает прокурор, а не премьер-министр.
Напомним, что Никол Пашиняна года назад, 30 апреля 2018 года, до своего назначения премьер-министром, заявил: “Я могу гарантировать, что принцип разделения власти будет обеспечен. Я не собираюсь в статусе премьер-министра РА быть и премьером, и прокурором, и судьей, и следователем. В противном случае мы окажемся в ситуации, когда из одной точки решают, кто виновен, а кто нет”.
Ранее “ФактИнфо” сообщило, что расследованием возбужденного по указанию премьера уголовного дела занимается СНБ Армении.