Գագիկ Ծառուկյանի արարքներում հանցակազմ չի հայտնաբերվել. ՀՔԾ 03/15/2019   20:02  |  Քրեական խրոնիկոն
ԲՀԿ առաջնորդ, ԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող «Օլիմպավան» մարզասրահում բռնցքամարտի ոսկե մեդալակիր Նիկոլայ Հարությունովի հորը՝ Վյաչեսլավ Հարությունովի ծեծի գործով որոշում է կայացվել չիրականացնել քրեական հետապնդում Գ. Ծառուկյանի նկատմամբ: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան` հայտնել են Հատուկ քննչական ծառայությունից:
Պատասխանում մասնավորապես նշվում է, որ որոշվել է Ծառուկյանի նկատմամբ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով (մի խումբ անձանց կամ կազմակերպված խմբի կողմից դիտավորությամբ առողջական ծանր վնաս պատճառելը), 118-րդ հոդվածով (ծեծը կամ այլ բռնի գործողություն կատարելը), 334-րդ (հանցագործություն պարտակելը) եւ 38-334-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հանցագորրծությունը պարտակելուն օժանդակելը) քրեական հետապնդում չիրականացնել ՀՀ Քրեական դատավարության օրենսքգրի 35-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով, այն է` հանցակազմի բացակայությունը:
Հայտնի է, թե երբ կսկսվի պատգամավորի դատավարությունը
Հիշեցնենք, որ դեպքը տեղի է ունեցել 2018 թվականի հուլիսի 2-ին. մարզիկի հայրը ծանր մարմնական վնասվածքներով «Արմենիա» ՀԲԿ էր տեղափոխվել ԲՀԿ առաջնորդ, ԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող «Օլիմպավան» մարզասրահից, որտեղ տեղի էր ունեցել հանդիպում բռնցքամարտիկների եւ օլիմպիական կոմիտեի ղեկավարության միջեւ։ Հանդիպմանը Ծառուկյանը քննադատել էր բռնցքամարտի ֆեդերացիայի աշխատանքը, ինչի պատճառով վիճաբանություն է առաջացել ոսկե մեդալակիր Նիկոլայ Հարությունովի հոր՝ Վյաչեսլավ Հարությունովի միջեւ։ Վիճաբանությունը վերաճել է ծեծկռտուքի, ինչի հետևանքով չեմպիոնի հայրը մարմնական ծանր վնասվածքներով տեղափոխվել է հիվանդանոց:
Այդ օրերին Քննչական կոմիտեն հայտարարել էր, որ գործն ուղարկել են ՀՔԾ, քանի որ «ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում տվյալներ են ձեռք բերվել քաղաքացու նկատմամբ կիրառված բռնությանը ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանի հնարավոր մասնակցության վերաբերյալ», ինչը, փաստորեն, ՀՔԾ-ում չի հաստատվել։
ՀՔԾ-ն դատախազություն է ուղարկել ԱԺ ներկայիս պատգամավոր էդուարդ Բաբայանի վերաբերյալ գործը
Դեպքի առթիվ հարուցվել էր քրեական գործ, որի շրջանակներում մեղադրանք է առաջադրվել ԱՕԿ նախագահի խորհրդական, ներկայումս պատգամավոր Էդուարդ Բաբայանին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով, այն է՝ ծանր մարմնական վնասվածքի պատճառում՝ մի խումբ անձանց կողմից, որը, սակայն, հետագայում փոփոխվել էր 112 -րդ հոդվածի 1-ին մասի` ծանր մարմնական վնասվածքի պատճառում։
Փետրվարի 14-ին գործը՝ մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել էր դատարան։
Գործով առաջին նիստը նշանակված է մարտի 21-ին։
12:36 13/03/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՄինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությունը միակողմանի էր. Գագիկ Ծառուկյան
09:06 05/03/2019  |  ՄամուլԾառուկյանը «բազմավեկտոր» քաղաքական խաղերի մեջ է. «Իրատես»
11:03 19/02/2019  |  ՄամուլՓաշինյանի և Ծառուկյանի ստվերային պայմանավորվածությունը. «168 ժամ»
09:11 15/02/2019  |  ՄամուլԳագիկ Ծառուկյանին պատկանող գազալցակայաններին ՊԵԿ-ը մոտ 9 մլրդ դրամի հարկային լրացուցիչ պարտավորություն է ներկայացրել. «Ժամանակ»
09:18 13/02/2019  |  ՄամուլԾառուկյանը հետ կկանչի՞ իր փոխնախարարներին ու փոխմարզպետներին. «Ժամանակ»
21:03 12/02/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՎլադիմիր Պուտինի հրավերով Գագիկ Ծառուկյանը մեկնելու է Սոչի
11:10 12/02/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱյս ծրագիրը տնտեսական հեղափոխության ծրագիր չի, եթե չփոխվի` կողմ քվեարկել չենք կարող. Ծառուկյան
11:06 09/02/2019  |  ՄամուլԳագիկ Ծառուկյանը հրահանգել է իր կուսակիցներին ոչ մի հարցում չընդդիմանալ իշխանությանը. «Ժամանակ»

Состава преступления в действиях Гагика Царукяна не выявлено – ССС Армении 03/15/2019   20:46  |  Криминальная хроника
По делу об избиении Вячеслава Арутюнова, отца обладателя золотой медали молодежного чемпионата по боксу Николая Арутюнова, принято решение об отказе от осуществления уголовного преследования в отношении лидера “Процветающей Армении”, президента Национального олимпийского комитета(НОК) Армении Гагика Царукяна. Об этом в ответ на письменный запрос “ФактИнфо” сообщили в Специальной следственной службе Армении.
В ответе, в частности, указывается, что принято решение о неосуществлении уголовного преследования в отношении Царукяна по пункту 6 части 2 статьи 112(“Умышленное причинение тяжкого вреда здоровью, совершенное группой лиц, организованной группой”), статьи 118(“Побои”), статьи 334(“Укрывательство преступления”) и части 1 статьи 38-334(“Пособничество в сокрытии преступления”) Уголовного кодекса РА ввиду отсутствия состава преступления.
Напомним, инцидент произошел 2-го июля 2018 года. Отец спортсмена с тяжкими телесными повреждениями был госпитализирован в медцентр “Армения”. Его доставили из принадлежащего лидеру партии “Процветающая Армения”, президенту НОК Гагику Царукяну спортивного зала “Олимпаван”, где проходила встреча боксеров с  руководством Олимпийского комитета. В ходе встречи Царукян раскритиковал работу Федерации бокса, вследствие чего возник спор с Вячеславом Арутюновым. Конфликт вылился в драку, в результате чего отец чемпиона с травмами был доставлен в больницу.
В те дни Следственный комитет сообщил, что дело направлено в Специальную следственную службу, поскольку “в результате предпринятых мероприятий были добыты данные о возможной причастности депутата НС Гагика Царукяна к применению насилия в отношении гражданина”, которую, фактически, ССС не подтвердила.
По факту было возбуждено уголовное дело, в рамках которого советнику президента НОК, ныне депутату парламента Армении Эдуарду Бабаяну было предъявлено обвинение  по пункту 6 части 2 статьи 112(“Умышленное причинение тяжкого вреда здоровью, совершенное группой лиц”) УК РА. Однако впоследствии деяние было переквалифицировано на часть 1 статьи 112(“Умышленное причинение тяжкого вреда здоровью”) УК РА.Стала известна дата начала судебного процесса над депутатом НС Армении Эдуардом Бабаяном14 февраля дело с обвинительным заключением было передано в суд. Первое судебное заседание по делу назначено на 21-ое марта.