ՀՔԾ-ն դատախազություն է ուղարկել ԱԺ ներկայիս պատգամավոր էդուարդ Բաբայանի վերաբերյալ գործը 02/14/2019   15:09  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը մեղադրանք է առաջադրել ԱԺ պատգամավոր Էդուարդ Բաբայանին՝ բռնցքամարտի աշխարհի երիտասարդական առաջնության ոսկե մեդալակիր Նիկոլայ Հարությունովի հորը՝ Վյաչեսլավ Հարությունովին ծեծելու համար։ «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան ՀՔԾ մամուլի քարտուղար Մարինե Օհանջանյանը տեղեկացրեց, որ նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ ծանր մարմնական վնաս պատճառելը, եւ քրեական գործը՝ մեղադրական եզրակացությամբ՛ ուղարկվել է դատախազին՝ դատարան ուղարկելու համար։ Դատախազության հանրային կապերի բաժնից խոստացան ավելի ուշ պաասխանել «Փաստինֆո»-ի հարցին, թե արդյոք մեղադրական եզրակացությունն արդեն հաստատվել է, թե ոչ։
Հիշեցնենք, որ դեպքը տեղի է ունեցել 2018 թվականի հուլիսի 2-ին. մարզիկի հայրը ծանր մարմնական վնասվածքներով «Արմենիա» ՀԲԿ էր տեղափոխվել ԲՀԿ առաջնորդ, ԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող «Օլիմպավան» մարզասրահից, որտեղ տեղի էր ունեցել հանդիպում բռնցքամարտիկների եւ օլիմպիական կոմիտեի ղեկավարության միջեւ։ Հանդիպմանը Ծառուկյանը քննադատել էր բռնցքամարտի ֆեդերացիայի աշխատանքը, ինչի պատճառով վիճաբանություն է առաջացել ոսկե մեդալակիր Նիկոլայ Հարությունովի հոր Վյաչեսլավ Հարությունովի միջեւ։ Վիճաբանությունը վերաճել է ծեծկռտուքի, ինչի հետևանքով չեմպոնի հայրը մարմնական ծանր վնասվածքներով տեղափոխվել է հիվանդանոց:
Դեպքի առթիվ Քննչական կոմիտեն հարուցել էր քրեական գործ եւ հայտարարել, որ մարզիկի հորը ծեծելու կասկածանքով Ազգային Օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի խորհրդական Էդուարդ Բաբայանին ձերբակալելու մասին։
Ավելի ուշ՝ Քննչական կոմիտեն հայտարարեց, որ գործն ուղարկել են ՀՔԾ, քանի որ «ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում տվյալներ են ձեռք բերվել քաղաքացու նկատմամբ կիրառված բռնությանը ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանի հնարավոր մասնակցության վերաբերյալ»։ Մեր տեղեկություններով՝ Ծառուկյանին մեղադրանք չի առաջադրվել։
Նշենք, որ Էդուարդ Բաբայանը համարվել է Գագիկ Ծառուկյանի թիկնապահը եւ մշտապես նրան ուղեկցել հանդիպումների ժամանակ։ Քննության ընթացքում Էդուարդ Բաբայանը սակայն ներկայացել է որպես Գագիկ Ծառուկյանի խորհրդական։ Իսկ հարուցված քրեական գործն էլ չխանգարեց, որ նա առաջադրվի որպես պատգամավորի թեկնածու եւ ընտրվի պատգամավոր։
Ի դեպ, նշենք, որ ԱԺ կայքում հրապարակված պաշտոնական կենսագրական տվյալների համաձայն՝ Էդուարդ Բաբայանը Ծառուկյանի խորհրդական աշխատելուն զուգահեռ եղել է նաեւ ՀՀ ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության՝ 6-րդ վարչության աշխատակից։
13:56 06/07/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԷդուարդ Բաբայանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու համար
13:26 06/07/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԳագիկ Ծառուկյանի օգնականը կալանավորվեց. մերժվել է նաև գրավի միջնորդությունը

Спецследственная служба Армении передала дело в отношении депутата Эдуарда Бабаяна в Прокуратуру 02/14/2019   15:44  |  Криминальная хроника
Специальная следственная служба Армении предъявила депутату парламента Армении Эдуарду Бабаяну обвинение в избиении Вячеслава Арутюнова, отца обладателя золотой медали молодежного чемпионата по боксу Николая Арутюнова. Как сообщила в ответ на запрос “ФактИнфо”  пресс-секретарь ССС Марине Оганджанян, ему инкриминируют часть 1 статьи 112("Умышленное причинение тяжкого вреда здоровью") Уголовного кодекса РА. Уголовное дело с обвинительным заключением направлено прокурору для отправки в суд.
В отделе по связям с общественностью Прокуратуры обещали позже ответить на вопрос “ФактИнфо”, утверждено ли уже обвинительное заключение.
Напомним, инцидент произошел 2-го июля 2018 года. Отец спортсмена с тяжкими телесными повреждениями был госпитализирован в медцентр “Армения”.Его доставили из принадлежащего лидеру партии “Процветающая Армения”, президенту НОК Гагику Царукяну спортивного зала “Олимпаван”, где проходила встреча боксеров с  руководством Олимпийского комитета. В ходе встречи Царукян раскритиковал работу Федерации бокса, вследствие чего возник спор с Вячеславом Арутюновым. Конфликт вылился в драку, в результате чего отец чемпиона с травмами был доставлен в больницу.
По данному факту Следственный комитет возбудил уголовное дело и сообщил о задержании советника президента НОК Эдуарда Бабаяна по подозрению в избиении отца спортсмена.
Позже СК сообщил, что дело направлено в ССС, поскольку “в результате предпринятых мероприятий были добыты данные о возможной причастности депутата НС Гагика Царукяна к применению насилия в отношении гражданина”. По сведениям агентства, обвинение Царукяну не предъявлено.