Նախագահ Արմեն Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո առաջին անգամ Հայաստանում կանցկացվի ֆրանսիական հեղինակավոր «Մտքերի գագաթնաժողովը» 02/14/2019   19:38  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ամեն տարի Ֆրանսիայի Շամոնի քաղաքում անցկացվող «Մտքերի գագաթնաժողովը» («Summit of Minds») այս տարի առաջին անգամ կանցկացվի Հայաստանում: «Armenian Summit of Minds» անվանումը ստացած միջոցառումը կանցկացվի հունիսի 7-9-ը՝ Երևան և Դիլիջան քաղաքներում: Գագաթնաժողովի գլխավոր գործընկերը «The Monthly Barometer» հեղինակավոր վերլուծական հանդեսն է:
Միջոցառման կազմակերպման մասին բացառիկ պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել դեռևս 2018 թվականի սեպտեմբերին, երբ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը որպես գլխավոր բանախոս մասնակցում էր ամենամյա «Մտքերի գագաթնաժողովին»:
Գագաթնաժողովը հեղինակավոր միջոցառում է, որին մասնակցում են անվանի ու ազդեցիկ շուրջ 300 քաղաքական գործիչներ, գիտնականներ, գործարար-ներդրողներ, խոշորագույն ընկերությունների և լրատվամիջոցների ղեկավարներ ողջ աշխարհից : Միջոցառման հիմնական նպատակն է համաշխարհային հետաքրքրություն ներկայացնող կարևորագույն հարցերի վերաբերյալ նոր գաղափարների ներկայացումը, անմիջական քննարկումների միջոցով փոխվստահելի գործընկերային կապերի հաստատումը:
Հայաստանն առաջին երկիրն է, որը հյուրընկալելու է այս միջոցառումը Շամոնիից դուրս:
«Armenian Summit of Minds»-ի քննարկման հիմնական թեման կունենա «Տարածաշրջանային աշխարհաքաղաքականությունը, տնտեսությունը և ներդրումները. բազմաբևեռության ազդեցությունը առևտրի ու ներդրումային հոսքերի վրա» խորագիրը:
Թեմայի շուրջ զեկույցներով հանդես կգան տարբեր երկրներ ներկայացնող հայտնի բանախոսներ: Հայաստանում անցկացվող միջոցառման կարևոր առանձնահատկություններից մեկը ծրագրի հարուստ մշակութային մասն է, այդ թվում՝ այցելությունները Հայաստանի պատմամշակութային վայրեր՝ գագաթնաժողովի մասնակիցներին Հայաստանի և հայ ժողովրդի պատմությանն ու մշակույթին ծանոթացնելու նպատակով:
Հայաստանում նման միջոցառման անցկացումը, գործարար, գիտական ու քաղաքական բնագավառները ներկայացնող ազդեցիկ անհատների և առաջնորդների այցը կնպաստեն մեր երկրի միջազգային վարկանիշի բարձրացմանը: Գագաթնաժողովը բացառիկ հնարավորություն է Հայաստանի ներուժի ներկայացման, համագործակցության նոր ուղղությունների զարգացման, գործարար կապերի հաստատման տեսանկյունից: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմը:

Авторитетный французский «Саммит идей» впервые пройдет в Армении 02/15/2019   11:34  |  Лента новостей
Ежегодно проводящийся во французском городе Шамони «Саммит идей» (Summit of Minds) в этом году впервые будет проведён в Армении.
Как сообщает пресс-служба президента РА, мероприятие, названное «Armenian Summit of Minds» будет проходить 7-9 июня в Ереване и Дилижане. Генеральный партнёр саммита - авторитетный аналитический журнал «The Monthly Barometer».
Особая договорённость об организации мероприятия была достигнута ещё в сентябре 2018 года, когда президент Армен Саркисян в качестве главного спикера принимал участие в ежегодном «Саммите идей».
Саммит является авторитетным мероприятием, в котором участвует более 300 известных и влиятельных политических деятелей, учёных, предпринимателей-инвесторов, руководителей крупнейших компаний и средств массовой информации со всего мира. Основная цель мероприятия - презентация новых идей по поводу важнейших вопросов, представляющих всемирный интерес, проведение непосредственных обсуждений, налаживание доверительных партнёрских связей.
Армения первая страна, которая будет принимать это мероприятие вне Шамони.
В ходе «Armenian Summit of Minds» основной темой обсуждений будет «Региональная геополитика, экономика и инвестиции: влияние многополюсности на торговлю и инвестиционные потоки».
С докладами по теме выступят известные спикеры, представляющие разные страны. Одной из важных особенностей проводимого в Армении мероприятия будет богатая культурная часть программы, в том числе посещение культурно-исторических достопримечательностей Армении, чтобы познакомить участников саммита с историей и культурным наследием армянского народа и Армении.
Проведение подобного мероприятия в Армении, визиты влиятельных личностей и лидеров, представляющих деловые, научные и политические круги, будет способствовать повышению международного авторитета нашей страны. Саммит является исключительно возможностью с точки зрения представления потенциала Армении, развития новых направлений сотрудничества, налаживания деловых контактов.