Հայաստանը Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը դիտարկում է գլոբալ անվտանգության ապահովման համատեքստում. Նիկոլ Փաշինյան 02/13/2019   12:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետությունը Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը դիտարկում է ցեղասպանությունների գլոբալ կանխարգելման և գլոբալ անվտանգության ապահովման համատեքստում:  Այս մասին փետրվարի 13-ին Ազգային ժողովում կառավարության ծրագրի քննարկման ընթացքում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Վլադիմիր Վարդանյանի հարցին:
«Մենք Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը չենք դիտարկում զուտ հայ-թուրքական հարաբերությունների համատեքստում: Մենք դա տեսնում ենք ցեղասպանությունների գլոբալ կանխարգելման և գլոբալ անվտանգության ապահովման համատեքստում, որովհետև ակնհայտ է, որ ցեղասպանությունների ճանաչումն ու դատապարտումը նոր ցեղասպանությունների կանխարգելման ամեաարդյունավետ գործիքներն են, և մենք այս ճանապարհին պետք է լինենք առավելագույնս պրոակտիվ»,- ասաց Փաշինյանը:
Անդրադառնալով այս ոլորտում ֆինանսական ծախսերին՝ վարչապետը նշեց, որ այդ հարցը կարող են քննարկել ու որոշել, թե ինչ պետք է անել, որ այդ միջոցները ծախսվեն առավել նպատակային:

Пашинян: Армения рассматривает признание и осуждение Геноцида армян в контексте обеспечения глобальной безопасности 02/13/2019 13:17 | Лента новостей
Армения рассматривает признание и осуждение Геноцида армян в контексте обеспечения глобальной безопасности и предотвращения геноцидов, заявил премьер-министр РА Никол Пашинян в ходе обсуждения программы правительства в парламенте в среду, 13-го февраля.
"Мы не рассматриваем признание и осуждение Геноцида армян только в контексте армяно-турецких отношений. Мы это видим в контексте обеспечения глобальной безопасности и предотвращения геноцидов, поскольку очевидно, что признание и осуждение геноцидов являются самыми эффективными инструментами по предотвращению новых геноцидов. На этом пути мы должны проявить максимальную активность",- сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Что касается финансовых затрат в этой сфере, то, по словам премьера, этот вопрос можно обсудить и определиться с мерами по повышению уровня целевого использования этих средств.