ՄԻԵԴ-ը գրանցել է Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների կողմից ներկայացված գանգատները 02/01/2019   21:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների կողմից Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան ներկայացված գանգատները գրանցվել են:
Հիշեցնենք, որ գանգատներից մեկը ներկայացվել է Եվրոպական կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածի 2-րդ և 3-րդ կետերով` անմեղության կանխավարկածի և պաշտպանության իրավունքի խախտման հիմքերով, իսկ մյուսը՝ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորման որոշումն ընտրելու հիմքով:
ՄԻԵԴ քարտուղարության կողմից Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խումբը տեղեկացվել է, որ դատարանը քննության կառնի գործերն առաջին իսկ հնարավորության դեպքում:

ЕСПЧ рассмотрит жалобы адвокатов Роберта Кочаряна при первой же возможности 02/02/2019   09:09  |  Лента новостей
Жалобы, представленные в Европейский суд по правам человека адвокатами второго президента Роберта Кочаряна, зарегистрированы. Об этом говорится в сообщении адвокатской группы.
Отмечается, что одна из жалоб представлена по пунктам 2 и 3 статьи 6 Европейской конвенции (презумпция невиновности и нарушение права на защиту), а вторая  - на основании избрания в отношении Роберта  Кочаряна меры пресечения в виде заключения под стражу.
"Из секретариата ЕСПЧ адвокатскую группу Кочаряна уведомили о том, что суд рассмотрит эти дела при первой же возможности", - говорится в сообщении.
Накануне Апелляционный уголовный суд Армении перенес на 4-е февраля рассмотрение жалоб адвокатов на продление Роберту Кочаряну меры пресечения в виде заключения под стражу.