Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական խումբը՝ ՍԴ դիմումի քննության մերժման մասին 01/30/2019   15:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սահմանադրական դատարանի հունվարի 25-ի որոշմամբ մերժվել է Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումի հիման վրա քրեական դատավարության օրենսգրքի 414․2-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետի Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ գործի քննությունը: Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական խումբը:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 8-ին ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմի կողմից առաջին դիմումն էր ներկայացվել Սահմանադրական դատարան:
Սահմանադրական վեճի հիմնական առարկան էր հանդիսանում ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 414․2-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով նախատեսված օրենսդրական կարգավորումները, որոնք չեն հստակեցնում, որ Վճռաբեկ դատարանի այդ լիազորությունը որևէ կերպ չի վերաբերում և չի կարող վերաբերել ՀՀ Սահմանադրության նորմերի միատեսակ կիրառության ապահովմանը, քանի որ նշված առարկան կարգավորվում է Սահմանադրական դատարանի կողմից:
Հունվարի 25-ին Սահմանադրական դատարանն աշխատակարգային որոշմամբ անդրադարձել է փաստաբանական խմբի կողմից ներկայացված այդ դիմումին:
Սահմանադրական դատարանի կողմից ընդունված ծավալուն որոշմամբ շեշտվել է, որ Սահմանադրության մեկնաբանության հարցերին վերջնական լուծում տալու լիազորությունը վերապահված է միայն Սահմանադրական դատարանին: Համանման պնդում ներկայացվել էր հենց դիմումի մեջ: Դատարանը նաև ընդգծել է, որ բոլոր դատարանները, այլ ոչ միայն Վճռաբեկ դատարանը, պետք է ինցիդենտ կերպով ստուգեն կիրառվելիք նորմատիվ իրավական ակտի սահմանադրականությունը և պարտավոր են դիմել Սահմանադրական դատարան՝ համապատասխան հիմքերի առկայության դեպքում:
Քանի որ Սահմանադրական դատարանը հատկապես ընդգծել է, որ հենց վերջնական լուծումը սահմանադրական նորմերի մեկնաբանման վերաբերյալ վերապահված է վերջիններիս և այդ գործառույթների բաժանման մոտեցումներն այդ աստիճան հստակությամբ չէին արձանագրվել, թեև դիմումի ընդունելիության մի շարք պահանջները բավարարվել էին՝ դատարանը վարույթ ընդունելը մերժել է:
Պետք է նկատել, որ Սահմանադրական դատարանը բազմիցս հղումներ կատարել է իր իսկ կողմից ընդունված աշխատակարգային որոշումներին և նման ծավալուն աշխատակարգային որոշումը կարող է օգտակար լինել առհասարակ Սահմանադրական դատարան դիմելու գործընթացում: Իսկ տվյալ դեպքում մերժման հիմքը գործնականում հնարավոր է հաղթահարել:
Հիշեցնենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմի կողմից ՀՀ սահմանադրական դատարան ներկայացվել էին երեք դիմումներ:

Адвокаты Роберта Кочаряна прокомментировали отказ КС в принятии обращения к рассмотрению 01/30/2019   16:17  |  Лента новостей
Решением Конституционного суда Армении от 25-го января отказано в рассмотрении дела об определении вопроса соответствия Конституции пункта 1 части 1 статьи 414․2 Уголовно-процессуального кодекса на основе обращения второго президента Армении Роберта Кочаряна. Об этом говорится в заявлении, распространенном командой адвокатов экс-президента РА в среду, 30 января.
Защита напоминает, что 8 января команда адвокатов второго президента РА Роберта Кочаряна подала первое заявление в Конституционный суд. Основным предметом конституционного спора являются положения законодательного регулирования, предусмотренные пунктом 1 частью 1 статьи 414․2 УПК РА, которые не уточняют, что данное полномочие Кассационного суда не имеет никакого отношения и не может иметь отношения к обеспечению единообразного применения норм Конституции РА, поскольку данный предмет регулируется Конституционным судом.
25 января КС в процедурном решении коснулся данного заявления, поданного командой адвокатов.
“Вынесенным Конституционным судом объемным решением было подчеркнуто, что полномочием по окончательному решению вопросов толкования Конституции наделен только Конституционный суд. Аналогичное утверждение было сделано и в самом заявлении. Суд также подчеркнул, что все суды, а не только Кассационный суд должны в инцидентном порядке проверить конституционность применяемого нормативного правового акта и обязаны обратиться в Конституционный суд при наличии соответствующих оснований”, - говорится в сообщении.
Поскольку, как указывается в сообщении, “Конституционный суд особо подчеркнул, что именно принятие окончательного решения по вопросу о толковании конституционных норм возложено на последнего, и подходы по распределению этих функций были зафиксированы не столь ясно, хотя ряд требований к приему заявления были удовлетворены, суд отказал в принятии его к производству".
“Надо заметить, что Конституционный суд неоднократно ссылался на им же принятые процедурные решения, и подобное объемное процедурное решение может быть полезным в вопросе обращения в Конституционный суд в целом. А в данном случае основание для отказа можно на практике преодолеть”, - отмечается в заявлении.