Ես այն կարծիքին եմ, որ Սահմանադրական կարգը տապալելու փորձ կատարվել է Լևոն Տեր-Պետրոսյանի կողմից. Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան 01/29/2019   12:47  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Մնացական Հարությունյանի նախագահությամբ, քննում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ պաշտպանական խմբի ներկայացրած բողոքը:
Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խմբի անդամ Ռուբեն Սահակյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, թե այն նորմը, որով ՀՀ երկրորդ նախագահին մեղադրանք է առաջադրվել, տեղին չէ։
«Նախագահը անձեռնմխելի է, այն նորմը, որով նրան մեղադրանք է առաջադրվել, տեղին չէ, այդ նորմով նրան մեղադրանք առաջադրել չի կարելի», - ասաց նա։
Ռուբեն Սահակյանն ընդգծեց՝ հիմնավոր կասկածը բացակայում է։
«Ու, ընդհանրապես, դա փաստաթուղթ չէ, որը կայացվել է դատարանի կողմից», - ասաց նա։
Ռուբեն Սահակյանի խոսքով՝ Վերաքննիչ դատարանից պահանջում են, որպեսզի Ռոբերտ Քոչարյանն ազատ արձակվի։
Ռոբերտ Քոչարյանը, փաստաբանի խոսքով, չի մասնակցելու այսօրվա դատական նիստին։
ՀՀ երկրորդ նախագահի փաստաբանն ասաց, թե նրանք, ովքեր կարծում են, որ Քոչարյանը անձեռնմխելի չէ, տգետ են։
«Ես այն կարծիքին եմ, որ Սահմանադրական կարգը տապալելու փորձ կատարվել է Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ու նրա շրջապատի կողմից», - ընդգծեց Ռուբեն Սահակյանը։
Հիշեցնենք՝ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ 18.01.2019 թ․ որոշմամբ, բավարարվել է Հատուկ քննչական ծառայության քննիչի միջնորդությունը՝ Ռոբերտ Քոչարյանին կալանքի տակ պահելու ժամկետը երկարացնելու վերաբերյալ և մերժվել՝ պաշտպանների միջնորդությունը Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված կալանքն այլընտրանքային խափանման միջոց գրավով փոխարինելու մասին:

Адвокат Роберта Кочаряна считает, что попытка свержения конституционного строя была предпринята Левоном Тер-Петросяном 01/29/2019   13:12  |  Лента новостей
Апелляционный уголовный суд Армении под председательством судьи Мнацакана Арутюняна сегодня рассматривает жалобу защиты по вопросу о мере пресечения в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна.Апелляционный суд Армении рассмотрит жалобу защиты экс-президента Армении Роберта Кочаряна сегодняЧлен команды адвокатов Роберта Кочаряна Рубен Саакян заявил в беседе с журналистами назвал неуместной норму, по которой второму президенту Армении предъявлено обвинение.
"Президент обладает неприкосновенностью, и ему не может выдвигаться обвинение по той норме, по которой предъявлено обвинение, она неуместна", - сказал он.
Рубен Саакян указал на отсутствие обоснованного подозрения.
Адвокат заявил, что они требуют от Апелляционного суда освобождения Роберта Кочаряна.
Адвокат сообщил, что Роберт Кочарян не будет присутствовать на сегодняшнем судебном заседании.
По  словам Рубена Саакяна,  те, кто считает, что второй президент Армении Роберт Кочарян не обладает неприкосновенностью – неграмотные.
"Я придерживаюсь того мнения, что попытка свержения конституционного строя была предпринята Левоном Тер-Петросяном и его окружением", - подчеркнул Рубен Саакян.
Напомним, что суд общей юрисдикции Еревана 18 января 2019 года постановил удовлетворить ходатайство следователя Специальной следственной службы Армении о продлении Роберту Кочаряну меры пресечения в виде заключения под стражу. В то же время суд отклонил ходатайство стороны защиты об освобождении Роберта Кочаряна под залог.
Команда адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна обжаловала это решение суда в апелляционном порядке.