«Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամ»-ի տնօրենին մեղադրանք է առաջադրվել՝ առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում և յուրացում կատարելու համար 01/25/2019   15:18  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործի շրջանակներում «Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամ»-ի գործադիր տնօրենին մեղադրանք է առաջադրվել` առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում և առանձնապես խոշոր չափերով յուրացում կատարելու համար: Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Ավելի վաղ ՔԿ-ն հայտնել էր, որ 2018թ. մայիսի 25-ին ՀՀ քննչական կոմիտեում ստացվել է «Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամ»-ի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ, ԱԺ պատգամավոր Կարեն Ավագյանի դիմումն առ այն, որ ապրիլի 6-ին Հայաստանի Երիտասարդական հիմնադրամի գործադիր տնօրենը հիշյալ հիմնադրամի անունից ինքն իր հետ կնքել է 326.000.000 ՀՀ դրամի փոխառության պայմանագիր:
Դիմումի հիման վրա՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում նախապատրաստվել էին նյութեր, որոնց արդյունքներով հարուցվել էր քրեական գործ՝ առանձնապես խոշոր չափերով յուրացում կատարելու դեպքի առթիվ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով։
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ «Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամ»-ի գործադիր տնօրենը, 2010 թվականից հանդիսանալով հիմնադրամի գործադիր տնօրեն, 2013 թվականի ապրիլի 29-ից մինչև 2018 թվականի մայիսի 22-ն ընկած ժամանակահատվածում յուրացման եղանակով հիմնադրամից հափշտակել է իրեն վստահված առանձնապես խոշոր չափերի  գումար:
Նպատակ ունենալով թաքցնել և խեղաթյուրել առերևույթ հափշտակված առանձնապես խոշոր չափի գումարի հանցավոր ծագումը, դրա իրական բնույթը՝ օրինականացրել է այն՝ փոխկապակցված տարբեր ընկերությունների և ֆիզիկական անձանց հաշվեհամարներին մաս-մաս փոխանցելու, կանխիկացնելու, ինչպես նաև՝ տարատեսակ գործարքներ իրականացնելու միջոցով:
Այսպես՝ գործադիր տնօրենը 2013թ. ապրիլի 29-ից մինչև 2018թ. մայիսի 22-ն ընկած ժամանակահատվածում հիմնադրամից յուրացման եղանակով հափշտակված, հանցավոր ճանապարհով ստացված 325.600.000 ՀՀ դրամ գումարի հանցավոր ծագումը թաքցնելու նպատակով, առանձանապես խոշոր չափի՝ 226.464.209 ՀՀ դրամ գումարը, մշակված հանցավոր մեխանիզմների և սխեմաների կիրառմամբ, հաշվից հաշիվ փոխանցելու, քողարկելու և մասնատելու եղանակով օրինականացրել է: Մասնավորապես՝ հիմնադրամի գործադիր տնօրենը նույն ժամանակահատվածում հիշյալ գումարը կանխիկ փոխանցել է իր մոր անվամբ գրանցված բանկային հաշվեհամարներին:
Այնուհետև, 15.05.2013 թվականից մինչև 29.12.2016 թվականն ընկած ժամանակահատվածում մոր հաշվեհամարից 539.332 ԱՄՆ դոլար գումարը փոխանցվել է Մեծ Բրիտանիայում գործող  բանկերից մեկի  հաշվեհամարներին, որից հետո 14.05.2013 թվականից մինչև 30.12.2016 թվականն ընկած ժամանակահատվածում Մեծ Բրիտանիայում գործող հաշվեհամարներից 490.583 ԱՄՆ դոլար փոխանցել է կնոջ՝ Մ. Ղ.-ի հաշվեհամարին, ապա կնոջ հաշվեհամարից 477.485 ԱՄՆ դոլար գումարը փոխանցվել է իր՝ հայաստանյան հաշվեհամարին և կանխիկացման և բանկային փոխանցման եղանակով օգտագործել է իր անձնական կարիքների համար:
2019թ. հունվարի 24-ին «Հայաստանի Երիտասարդական հիմնադրամ»-ի տնօրենին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով:
Քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ նրա նկատմամբ խափանման միջոց կալանավորումը ընտրելու վերաբերյալ:
09:55 24/01/2019  |  ՄամուլՀայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի գործադիր տնօրենին կալանավորելու որոշում է կայացվել. «Ժողովուրդ»
19:17 12/06/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՀայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի գործադիր տնօրենն ինքն իր հետ կնքել է 326.000.000 դրամի փոխառության պայմանագիր
17:31 12/06/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՀայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի տնօրենին մեղադրանք է առաջադրվել
09:25 15/02/2017  |  ՄամուլՀայաստանի երիտասարդական հիմնադրամը «ռեկետի» է ենթարկում բուհերին. «Ժողովուրդ»
19:41 16/06/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀավանության է արժանացել «ՀՀ ԲՈՒՀ-երում անվճար համակարգում չընդգրկված ուսանողներին ոչ մրցութային կարգով կրթաթոշակների տրամադրման մասին» կարգը
17:19 21/03/2016  |  ԼՐԱՀՈՍ794 ուսանող կստանա ուսման վարձի փոխհատուցման հավաստագիր
14:41 19/03/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱվագ դպրոցների աշակերտները հանդիպել են Արծրուն Հովհաննիսյանի հետ
16:18 04/06/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՏեղի է ունեցել Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նիստը

Директору Молодежного фонда Армении предъявлено обвинение в отмывании и присвоении денег 01/25/2019   16:35  |  Криминальная хроника
В рамках уголовного дела, расследуемого следственным управлением Следственного комитета РА по Еревану, исполнительному директору Молодежного фонда Армении предъявлено обвинение в отмывании денег и совершении присвоения в особо крупном размере. Об этом сообщается на официальном сайте Следственного комитета Армении.
Ранее СК РА  сообщил, что 25-го мая 2018 года Следственный комитет получил заявление члена Совета попечителей Молодежного фонда Армении, депутата Национального собрания РА Карена Авагяна, согласно которому 6-го апреля исполнительный директор Молодежного фонда Армении от имени вышеупомянутого фонда заключил сам с собой договор займа на сумму 326.000.000 драмов.
На основе заявления следственным управлением СК РА по Еревану были подготовлены материалы, на основе результатов которых было возбуждено уголовное дело по пункту 1 части 3 статьи 179(“Присвоение в особо крупных размерах”) УК РА.
Следствием установлено, что исполнительный директор Молодежного фонда Армении, занимая с 2010 года пост исполнительного директора, в период с 29-го апреля 2013 года по 22-е мая 2018 года  путем присвоения совершил хищение вверенной ему суммы в особо крупном размере.
"С целью сокрытия и искажения преступного происхождения предположительно расхищенной суммы в особо крупном размере, узаконил ее путем перечисления по частям на счета  различных аффилированных компаний и физических лиц, обналичивания, а также совершения разного рода сделок", - говорится в сообщении.
Так, как отметили в ведомстве, исполнительный директор в период с 29-го апреля по 22-е мая 2018 года с целью сокрытия преступного происхождения расхищенной путем присвоения, полученной преступным путем суммы в размере 325.600.000 драмов  с применением отработанных преступных механизмов и схем, путем перечисления со счета на счет, сокрытия и раздробления узаконил 226.464.209 драмов. В частности, исполнительный директор фонда за тот же период перевел указанную наличную сумму на банковский счет, зарегистрированный на имя его матери.
Затем, как указывается в сообщении, в период с 15-го мая 2013 года по 29 декабря 2016 года, он перечислил со счета матери  сумму в размере 539.332 США на счета в одном из банков, действующих в Великобритании. После этого, в период с 14-го мая 2013 года по 30 декабря 2016 года, он перевел  с действующего в Великобритании счета 490.583 долларов США на счет супруги  М.Г., а затем перечислил 477.485 долларов США со счета жены на свой счет в Армении и путем обналичивания и банковских перечислений использовал их для своих личных нужд
"24-го января 2019 года директору Молодежного фонда Армении было предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 179 и пункту 1 части 3 статьи 190 Уголовного  кодекса РА. Следователь подал в суд ходатайство об избрании в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу.Предварительное следствие продолжается", - отмечается в сообщении.