Վահագն Հարությունյանին առաջադրվել է 3 մեղադրանք 12/26/2018   18:27  |  Քրեական խրոնիկոն
Մարտի 1-ի գործով քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանի մեղադրանքը լրացվել է, Aysor.am-ին տեղեկացրեց Հատուկ քննչական ծառայության մամլո խոսնակ Մարինա Օհանջանյանը։
Նախկին պաշտոնյան որպես մեղադրյալ է ներգրավվել ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 308–րդ հոդվածի 2–րդ մասի հատկանիշներով՝ «Պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ» և 309–րդ հոդվածի 2–րդ մասի հատկանիշներով՝ «Պաշտոնեական լիազորություններն անցնելը, որը զուգորդվել է բռնություն, զենք կամ հատուկ միջոցներ գործադրելով»:
Բացի այդ, ըստ խոսնակի, Հարությունյանին կալանավորելու միջնորդություն է այսօր ներկայացվել դատարան։
«Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ տեղեկացրել է, որ նախկինում Վահագն Հարւթյունյանը մեղադրվում էր միայն 10 տարի առաջ առանձնապես ծանր հանցագործության վերաբերյալ քրեական գործով ապացույցներ կեղծելը կազմակերպելու համար նա որպես մեղադրյալ է ներգրավվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-349-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով։ Վահագն Հարությունյանը հայտարարել էր, որ չի ընդունում առաջադրված մեղադրանքը՝ այն որակելով շինծու։
Հայաստանի Վերաքննիչ դատարանը դեկտեմբերի 13-ին որոշել էր վերացնել նրա նկատմամբ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի կողմից կիրառված կալանքի որոշումը։ Այսօր Գլխավոր դատախազությունը հայտարարել էր, որ չի պատրաստվում Վճռաբեկ դատարանում բողոքարկել Հարությունյանի խափանման միջոցը փոխելու մասին Վերաքննիչի որոշումը։
Վահագն Հարությունյանի փաստաբան Միհրան Պողոսյանն ասել է, որ  պաշտոնապես որևէ ծանուցում չեն ստացել վարույթն իրականացնող մարմնից՝ նշելով, որ նախաքննական մարմնի համար Վահագն Հարությունյանին կալանավորելը գերնպատակ է դարձել։
«Վարույթն իրականացնող մարմինը, տեսնելով, որ կալանավորելու համար օրինական հիմքերը բացակայում են, փորձ է անում լրացնել մեղադրանքը։ Այսինքն՝ Հատուկ քննչական ծառայության գերնպատակը մարդուն ամեն գնով կալանավորելն է», - ասել է Միհրան Պողոսյանը։
Թե ինչպես է դրսեւորվել լիազորությունների չարաշահումը եւ որքանով է այն առնչվում մարտի 1-ին՝  ՀՔԾ-ն չի մանրամասնել։
09:13 10/11/2018  |  ՄամուլՈրն է Վահագն Հարությունյանի և Յուրի Խաչատուրովի տարբերությունը․ «Հրապարակ»

Экс-главе следственной группы по делу о событиях 1 марта Ваагну Арутюняну предъявили обвинения по трем статьям УК 12/27/2018   10:32  |  Криминальная хроника
Предъявленное бывшему руководителю Следственной группы по расследованию событий 1-2 марта 2008 года в Ереване Ваагну Арутюняну обвинение дополнено, заявила Aysor.am пресс-секретарь Специальной следственной службы Мариана Оганджанян.
Ваагн Арутюнян привлечен в качестве обвиняемого по признакам ч.2 ст.308("Злоупотребление должностными полномочиями, повлекшие по неосторожности тяжкие последствия") и ч.2 ст.309("Превышение должностных полномочий, е, соединенное с применением насилия, оружия или специальных средств") Уголовного кодекса Армении.
Кроме того, сегодня представлено ходатайство в суд об аресте Ваагна Арутюняна.
Как сообщило «ФактИнфо», Ваагну Арутюняну ранее было предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 38-349 (“Соучастие в фальсификации доказательств”) Уголовного кодекса. Он был объявлены в розыск .
Сам Ваагн Арутюнян в беседе с корреспондентом Aysor.am ранее заявил, что отвергает выдвинутые против него обвинения, а решение об объявлении его в розыск считает незаконным.
Апелляционный уголовный суд Армении 12 декабря отменил решение суда первой инстанции об избрании в отношении Арутюняна меры пресечения в виде заключения под стражу.