Փոխնախարարի նկատմամբ գործ է հարուցվել 12/17/2018   18:57  |  Քրեական խրոնիկոն
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲ ընկերության գործունեության ընթացքում թույլ տրված չարաշահումների դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական գործով կատարված բազմակողմանի քննության ընթացքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության պատասխանատու պաշտոնատար անձի կողմից պաշտոնեական լիազորություններն առերևույթ չարաշահելու վերաբերյալ: Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Այսպես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ ՀՀ կառավարության 2008թ. փետրվարի 7-ի թիվ 83-Ա որոշմամբ՝ Հայաստանի Հանրապետության՝ ի դեմս ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարության, «Հարավկովկասյան երկաթուղի» փակ բաժնետիրական ընկերության և «Ռուսական երկաթուղիներ» բաց բաժնետիրական ընկերության միջև 2008թ. փետրվարի 13-ին կնքվել է «Հայկական երկաթուղու համակարգը «Ռուսական երկաթուղիներ» բաց բաժնետիրական ընկերության կողմից ստեղծված «Հարավկովկասյան երկաթուղի» փակ բաժնետիրական ընկերությանը փոխանցելու մասին» կոնցեսիոն պայմանագիրը՝ ՀՀ երկաթուղային ենթակառուցվածքը 30 տարի ժամկետով օգտագործելու և պայմանագրում ամրագրված ժամանակահատվածում 122.348 մլրդ ՀՀ դրամ երկաթուղային ենթակառուցվածքներում և 52.209 միլիարդ ՀՀ դրամ  շարժակազմում ներդրումներ կատարելու վերաբերյալ:
Հիշյալ պայմանագրի 14-1-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն` պայմանագրի գործողության ընթացքում լիազոր մարմնին՝ նախարարությանը, իրավունք է վերապահվել տարին մեկ անգամ  իրականացնել ուսումնասիրություններ` պարզելու պայմանագրի պայմանների և օրենսդրության պահանջների կատարման ընթացքը՝ առնվազն 15 աշխատանքային օր առաջ այդ մասին գրավոր տեղեկացնելով կոնցեսիոներին:
Այդ նպատակով նախարարության և աուդիոտարական  ընկերության միջև կնքվել է «Պետության կարիքների համար աուդիտորական ծառայությունների մատուցման պետական գնման» պայմանագիր՝ 40.020.000 ՀՀ դրամ արժեքով՝ «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲ ընկերությունում ֆինանսական և տեխնիկական աուդիտ իրականացնելու նպատակով։ Աուդիտի արդյունքում կազմվել և 2015թ. փետրվարին «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲ ընկերություն ու նախարարություն է ներկայացվել 2008-2013 թվականների՝ ընկերության ծավալած գործունեության վերաբերյալ աուդիտորական հաշվետվություն, որում արձանագրվել են ընկերության գործունեության հետ կապված ֆինանսական բնույթի մի շարք չարաշահումներ, այդ թվում՝  երկաթուղային ենթակառուցվածքներում կատարված ներդրումներում՝ 428 միլիոն ՀՀ դրամի չկատարված շինարարական աշխատանքներ:
Նախաքննությամբ տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ երկաթուղու վարչության գործունեությունը համակարգել է ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարի տեղակալը, ով  «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲ ընկերությունից չստանալով աուդիտորական եզրակացությամբ արձանագրված չարաշահումների և դրանք վերացնելու վերաբերյալ պատճառաբանված պարզաբանումներ և առաջարկություններ, խմբային շահերից ելնելով, աուդիտորական հաշվետվությամբ արձանագրված ֆինանսական չարաշահումները, ներդրումների գործընթացում Կոնցեսիոն պայմանագրով նախատեսված պարտավորությունների բազմաթիվ խախտումները, այդ թվում՝ 428 միլիոն ՀՀ դրամի չկատարված շինարարական աշխատանքների՝ այսինքն ներդրումային գործընթացում կատարված առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակության մասին հաղորդում չի ներկայացրել ՀՀ իրավապահ մարմիններին։ Արդյունքում  ներդրումային միջոցներից հափշտակվել է  428 միլիոն ՀՀ դրամ, գործուն միջոցներ չեն ձեռնարկվել՝ ներդրումային գործընթացում արձանագրված ֆինանսական բազմաթիվ չարաշահումները վերացնելու, «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲ ընկերության կողմից կոնցեսիոն պայմանագրով ստանձնած պարտավորությունները ժամանակին և պատշաճ կատարելուն պարտավորեցնելու ուղղությամբ:
Նկատի ունենալով, որ քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռք են  բերվել տվյալներ՝ նախարարության պատասխանատու պաշտոնատար անձի՝ նախարարի տեղակալի կողմից իր պաշտոնեական լիազորություններն առերևույթ չարաշահելու վերաբերյալ՝ ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում հարուցվել է նոր քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և այն ուղարկվել ըստ քննչական ենթակայության՝ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն։
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲ ընկերության գործունեության ընթացքում թույլ տրված չարաշահումների դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում:

Против бывшего замглавы Минтранса Армении возбуждено уголовное дело 12/18/2018   10:47  |  Криминальная хроника
По факту злоупотреблений, допущенных в ходе деятельности ЗАО “Южно-Кавказская железная дорога” добыты данные о предполагаемом злоупотреблении ответственным чиновником министерства транспорта, связи и информационных технологий Армении своими должностными полномочиями. Об этом сообщается на сайте Следственного комитета Армении.
Так,  следствием установлено, что решением правительства РА  от 7 февраля 2008 года между Республикой Армения в лице Министерства транспорта и связи РА, ЗАО “Южно-Кавказская железная дорога” и  ОАО “Российские железные дороги” 13 февраля 2008 года был заключен концессионный договор “О передаче  Армянской железнодорожной системы созданному ОАО “Российские железные дороги” ЗАО “Южно-Кавказская железная дорога” на эксплуатацию сроком на 30 лет и осуществление в  оговоренный в договоре  период инвестиций в железнодорожную инфраструктуру в размере  122.348 млрд. драмов и 52.209 млрд. драмов - в подвижной состав.
Согласно части 2 статьи 14-1  вышеупомянутого договора, в течение срока действия соглашения полномочный орган в лице Министерства оставлял за собой право проводить раз в год проверки для изучения хода выполнения условий договора и законодательных требований, как минимум за 15 рабочих дней предупредив об этом в письменной форме концессионера.
С этой целью, как укзывается в сообщении, между Министерством и аудиторской компанией был заключен договор “О государственной закупке аудиторских услуг для нужд государства” стоимостью 40.020.000  драмов для проведения финансового и технического аудита в ЗАО. По результатам аудита был составлен и в феврале 2015 года представлен ЗАО  “Южно-Кавказская железная дорога” и Министерству аудиторский отчет относительно деятельности, развернутой компанией в 2008-2013гг., в котором были зафиксированы ряд злоупотреблений финансового характера, связанных с деятельностью компании, в том числе с осуществленными инвестициями в железнодорожную инфраструктуру, в частности,  по  части невыполненных строительных работ на сумму 428 млн. драмов.
Следствием добыты данные о том, что деятельность администрации железной дороги координировал заместитель министра транспорта и связи РА, который, не получив от ЗАО “Южно-Кавказская железная дорога”  аргументированных объяснений относительно  упомянутых в аудиторском заключении  злоупотреблений и предложений об их устранении, исходя из групповых интересов,  не сообщил правоохранительным органам РА об упомянутых в аудиторском отчете финансовых злоупотреблениях, многочисленных нарушениях обязательств, предусмотренных  концессионным соглашением  в процессе осуществления инвестиций, в том числе по части невыполнения строительных работ на сумму 428 млн. драмов.
"В результате из инвестиционных средств было похищено 428 млн. драмов, не предпринято было действенных мер по устранению зафиксированных в инвестиционной деятельности многочисленных финансовых злоупотреблений, а также обязыванию к своевременному и надлежащему выполнению взятых ЗАО “Южно-Кавказская железная дорога” на себя по концессионному договору обязательств", - говорится в сообщении.
В СК отметили, что с учетом того, что в ходе предварительного следствия по уголовному делу были добыты данные о предполагаемом злоупотреблении ответственным чиновником министерства -  заместителем министра -  своими должностными полномочиями, Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 308 Уголовного кодекса РА, которое направлено в Специальную следственную службу по подследственности.
"Производство предварительного следствия по уголовному делу о злоупотреблениях, допущенных в ходе деятельности ЗАО “Южно-Кавказская железная дорога”, продолжает Главное управление по расследованию особо важных дел СК РА", - отмечается в сообщении.