Ադրբեջանական կողմը 2016-ին հրադադարի ակնհայտ խախտողն է. Զատուլին 12/01/2018   14:44  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Լեռնային Ղարաբաղի հարցի վերաբերյալ վերջնական պայմանավորվածությունն, իհարկե, կապված է ԼՂ անկախության ճանաչման է եւ հանրապետության պարագծով այն բոլոր տարածքների կամ դրանց մի մասի վերադարձի հետ, որոնք նախկինում ԼՂԻՄ-ի կազմում չեն եղել:
NEWS.am-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Երեւանում Լազարյան ակումբի նիստում ասաց Պետդումայի ԱՊՀ եւ հայրենակիցների հետ կապերի հարցերով կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինը:
«Սա ցանկացած մոդելի մակերեւույթին է: Բայց այսօր ստեղծված պայմաններում շրջանների վերադարձի փոխարեն ապագայում ինքնորոշման քննարկման անցկացումը հազիվ թե իրական է:
Նախեւառաջ, ադրբեջանական կողմը 2016-ի հրադադարի ակնհայտ խախտողն է, նա ավելացնում է ագրեսիվ հռետորաբանությունը, եւ չի եղել մի ամիս կամ տարի, որ հարցը ուժով լուծելու մասին հայտարարություններ չլինեն:
Լեռնային Ղարաբաղի, ամբողջ Հայաստանի եւ Երեւանի տարածքային պատկանելիության մասին ադրբեջանական բարձրաստիճան պաշտոնյաների պատմական էքսկուրսները վստահության եւ կարգավորման հարցերին չեն մոտեցնում», - ասաց Զատուլինը:
Նա նշեց, որ Ադրբեջանը ավելի ու ավելի է սրում ուշադրությունը ԼՂ շուրջ իրադարձություններին, արտասահմանցիների ուղեւորություններին ԼՂ:
«Ես ինքնս 2010-ից անցանկալի անձ եմ, որովհետեւ մեծ պատվիրակության կազմում՝ մոտ 150 մարդուց բաղկացած, հետեւում էի խորհրդարանական ընտրություններին:
Այդ ժամանակ ես այնտեղ ոչ մեկ, ոչ էլ 10 անգամ էի եղել: Առաջին անգամ ես Ղարաբաղ գնացել եմ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ ուղղաթիռով 1994-ին: Թեեւ դա ադրբեջանական կողմի դժգոհությունն առաջացրեց, բայց ոչ ոք ինձ անցանկալի անձ չհայտարարեց, թեեւ ես էլ, չէի երազում Բաքու գնալ», - ասաց Զատուլինը: Նա հիշեցրեց, որ Ադրբեջանի իշխանությունները հասել են նրան, որ փորձում են ձերբակալել մարդկանց՝ բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի հետ կապված պատմությունը:
«Այս իրավիճակում շատ դժվար է որպես բարի կամքի դրսեւորում կամ փաթեթային սկզբունք պնդել տարածքների վերադարձի մասին: Առավել եւս, գիտենք, որ սա ԼՂ համար շատ լուրջ ռիսկ է նշանակում: Այս ռիսկին նա կարոցղ է գնալ միայն այն դեպքում, եթե Ադրբեջանը համաձայնի ճանաչմանը կամ անվտանգության երաշխիքներին», -կարծում է Զատուլինը:
Նրա խոսքով, Բաքուն փակուղային դրություն է ստեղծում, որը կապված է տարածքների վերադարձի հետ, նույնը կատարվում է նաեւ Վրաստանում, Մոլդովայում, Ուկրաինայում: Դրանով իսկ Ադրբեջանը փակում է ժողովրդավարական պետության զարգացման ուղիները՝ հայրենասիրությամբ արդարացնելով ամեն տեսակ ապօրինություններ: Զատուլինն ընդգծեց, որ Ռուսաստանում պետք է կենտրոնանան պատերազմի անթույլատրելիության վրա:
09:53 27/11/2018  |  Մամուլ«Ադրբեջանին հակազդելը մեզ համար ինքնանպատակ չէ, երբևիցե չի եղել և չի էլ լինի». Դավիթ Բաբայան. «Փաստ»
15:14 20/11/2018  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՊետք է համազգային ներուժը համախմբել Արցախի հարցում մեր շահերը լիարժեք պաշտպանելու համար. Նիկոլ Փաշինյան
12:14 15/11/2018  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱդրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը տարածքային բնույթ չի կրում. Մասիս Մայիլյան

Константин Затулин: азербайджанская сторона - очевидный виновник нарушения режима перемирия в 2016 года 12/01/2018   15:15  |  Лента новостей
Финальная договоренность по Нагорному Карабаху, безусловно, в признании независимости НК и возвращении всех или части районов по периметру республики, которые прежде не входили в состав НКАО. Об этом, как передает News.am, заявил первый зампредседателя комитета Госдумы РФ по делам СНГ и связям с соотечественниками Константин Затулин на заседании  Лазаревского клуба в Ереване.
«Это то, что лежит на поверхности любой модели. Но в создавшихся сегодня условиях говорить о возвращении районов взамен проведения в будущем обсуждения самоопределения вряд ли реально. Во-первых, азербайджанская сторона - очевидный виновник нарушения режима перемирия в 2016 г., она наращивает агрессивную риторику, и не было года или месяца, когда бы не были слышны все новые угрозы решить вопрос силой. Исторические экскурсы высокопоставленных азербайджанских чиновников по поводу территориальной принадлежности Нагорного Карабаха, всей Армении и Еревана не приближают к мерам доверия и урегулирования», - отметил Затулин.
Он констатировал, что Азербайджан все больше обостряет внимание к событиям вокруг НК, поездкам или пребыванию иностранцев в НК. «Я сам персона нон-грата с 2010 именно потому, что в составе большой делегации, около 150 человек, наблюдал за парламентскими выборами. К этому времени я был там не 1 и не 10 раз. В первый раз приехал в Карабах на вертолете с Робертом Кочаряном в 1994 г. Хотя это вызывало неудовольствие азербайджанской стороны, никто меня нон-грата не объявлял хотя, правда,  и я не рвался ездить в Баку», - отметил депутат. Он напомнил, что власти Азербайджана дошли до того, что пытаются задерживать людей – история с блоггером Александром Лапшиным.
«В этой ситуации настаивать, в качестве жеста доброй воли или пакетного принципа, на возвращении территорий, очень сложно. Тем более, знаем, что это означает очень серьезный риск для НК. На такой риск он может пойти только если Азербайджан согласится на признание и гарантии безопасности», - считает Затулин.
По его словам, Баку создает тупиковую ситуацию, повязанную на возврате территорий - так же происходит в Грузии, Молдове, Украине. Тем самым Азербайджан сам себе перекрывает пути развития как демократического государства, оправдывая «патриотизмом» всяческие беззакония. Как подчеркнул Затулин, в России надо сосредоточиться на недопущении войны.