Էրեբունիում տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունների գործով մեղադրանք է առաջադրվել ևս մեկ անձի 11/20/2018   12:58  |  Քրեական խրոնիկոն
Ապրիլի 22-ին Էրեբունի վարչական շրջանում տեղի ունեցած անկարգությունների դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի ԵՔՔՎ Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանի քննչական բաժնի վարույթում քննվող քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել ևս մեկ անձի: Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ 2018թ. ապրիլի 22-ին մի խումբ անձինք, բժշկական դիմակներով, հարձակվել են բողոքի ակցիա իրականացնող քաղաքացիների վրա և քարերով, մահակներով, էլեկտրահարող սարքերով բռնություն գործադրել։
Դեպքի առթիվ Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատախազությնում 2018թ. ապրիլի 22-ին հարուցվել էր քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, և նախաքննություն կատարելու համար ուղարկվել ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանի քննչական բաժնին:
Քրեական գործով ձեռնարկված անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ միջոցառումների  արդյունքում պարզվել են դեպքի մի շարք հանգամանքներ, փաստական տվյալներ ձեռք բերվել ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձանց ինքնության վերաբերյալ:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա՝ մեղադրանքներ էին առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
Քրեական գործով 2018թ. հունիսի 13-ին որպես մեղադրյալ էր ներգրավվել նաև Ա.Հակոբյանը և վերջինիս նկատմամբ հայտարարվել էր հետախուզում՝ նկատի ունենալով, որ նրան հայտնաբերելու և քննությանը ներկայացնելու նպատակով ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումները դրական արդյունք չեն տվել: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր ընտրվել կալանավորումը:
Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում` 2018թ. նոյեմբերի 17-ին, Ա.Հակոբյանը ներկայացել է վարույթն իրականացնող մարմնին, և վերջինիս մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:  Քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ նրա նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը վերահաստատելու վերաբերյալ:
Դատարանը Ա.Հակոբյանի նկատմամբ որպես այլընտրանքային խափանման միջոց գրավի կիրառումը ճանաչել է թույլատրելի:
Այսպիսով՝ այսօրվա դրությամբ՝ քրեական գործով 15 անձ ունի մեղադրյալի դատավարական կարգավիճակ,  որոնցից 10-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին, 4-ի նկատմամբ կիրառվել է այլընտրանքային խափանման միջոց գրավ, իսկ 1 անձ գտնվում է հետախուզման մեջ։
Նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում՝ դեպքի հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ։
15:04 30/08/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԲողոքի ակցիաներ իրականացնելու ժամանակ անչափահաս տղային փորձել են առևանգել. քրեական գործն ուղարկվել է դատարան
19:17 02/08/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՄի խումբ երիտասարդներ փակ ել են ավտոմեքենայի ճանապարհը և վնասել այն (տեսանյութ)
15:00 19/07/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՔեթրինի Միհրանը հարցաքննվել է ցուցարարների դեմ բռնության գործով
17:00 29/06/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՔեթրինի Միհրանի օգնականի վերաբերյալ քրգործն ուղարկվել է դատարան
13:46 27/06/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՆախկին ոստիկանապետի անվտանգության ծառայության պետի եղբայրը և մյուսներն ազատ արձակվեցին
16:50 25/06/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԽոչընդոտվել է «Lragir.am» տեղեկատվական հարթակի լրագրողի մասնագիտական գործունեությունը. մեկ մեղադրյալի մասով քրեական գործն ուղարկվել է դատարան
12:52 25/06/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՄեղադրանք է առաջադրվել Մասիսի քաղաքապետին` Հայանիստ-Հովտաշատ գյուղերի խաչմերուկում տեղի ունեցած միջադեպի գործով

В деле об апрельских беспорядках в ереванском районе Эребуни появился еще один обвиняемый 11/20/2018   13:43  |  Криминальная хроника
По уголовному делу о беспорядках, произошедших 22-го апреля в административном районе Эребуни, обвинение предъявлено еще одному человеку. Об этом сообщается на официальном сайте СК.
Ранее СК сообщил, что 22-го апреля 2018 года группа лиц, некоторые из которых были в медицинских масках, напала на участников акции протеста и применила к ним насилие, пустив в ход камни, дубинки и электрошокеры.
По факту в Прокуратуре административных районов Эребуни и Нубарашен 22-го апреля 2018 года было возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 225 Уголовного кодекса РА, которое для производства предварительного расследования было направлено в следственный отдел по административным районам Эребуни и Нубарашен следственного управления СК РА по Еревану.
Сообщается, что в результате предпринятых по уголовному делу следственных и иных процессуальных действий установлен ряд обстоятельств произошедшего, добыты фактические данные о личностях предполагаемых преступников.
На основе полученных  достаточных доказательств были предъявлены обвинения по части 2 статьи 225 Уголовного кодекса РА.
"13-го июня 2018 года в качестве обвиняемого по уголовному делу был привлечен также А. Акопян. Последний объявлен в розыск с учетом того, что предпринятые оперативно-розыскные меры по его обнаружению и обеспечению его явки к следствию не дали положительных результатов.  В отношении него была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу", - говорится в сообщении.
В ходе предварительного следствия по уголовному делу 17-го ноября 2018 года А. Акопян явился к органу, осуществляющему производство. А. Акопяну предъявлено обвинение по части 2 статьи 225 Уголовного кодекса РА. Следователь подал в суд ходатайство о подтверждении избранной в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу.
Суд признал применение в отношении А. Акопяна альтернативной меры пресечения в виде залога допустимой.
"Так, по положению на сегодняшний день по уголовному делу процессуальный статус имеют 15 лиц. В отношении 10 из них избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде, четырех – альтернативная мера пресечения в виде залога, а один находится в розыске.Предварительное следствие продолжается. Предпринимаются меры, направленные на обеспечение всестороннего, объективного и полного исследования обстоятельств произошедшего", - отмечается в сообщении.
09:33 24/09/2018  |  Лента новостейГенсек ООН Антониу Гутерреш назвал передачу власти в Армении "фантастическим примером"