Էլեկտրոնային սարքավորման միջոցով փորձ է կատարվել բանկոմատներից հափշտակել առանձնապես խոշոր չափերի գումար. մեղադրանք է առաջադրվել երկու անձի 11/19/2018   13:32  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական գործով իրականացված մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել առ այն, որ էլեկտրոնային սարքավորման միջոցով փորձ է կատարվել Երևանում գործող տարբեր բանկոմատներից առանձնապես խոշոր չափերի գումար հափշտակել։ Պարզվել է հափշտակության փորձ կատարելու մեխանիզմը, առերևույթ հանցագործություն կատարած երկու անձի ինքնությունը, հստակեցվել նրանցից յուրաքանչյուրի գործողությունները։ Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Այսպես՝ նախնական քննության տվյալներով, 1977թ. ծնված ՀՀ քաղաքացին արտագնա աշխատանքի ընթացքում ծանոթացել է ՌԴ քաղաքացի հանդիսացող, 1976թ. ծնված տղամարդու հետ, ընկերացել։ Վերջիններս, տեղեկանալով էլեկտրոնային սարքավորման միջոցով բանկոմատներից հափշտակություն կատարելու հնարավորության մասին, 2018թ. հունվարի 26-ին Ռուսաստանից ժամանել են Երևան, որից մի քանի օր անց՝ հունվարի 29-ին, ինքնաշեն էլեկտրոնային սարքավորման միջոցով բանկոմատի թղթադրամների տրամադրման մեխանիզմի տպասալի (պլատայի) կառավարման մալուխին հասանելիություն ստանալու եղանակով, փորձել են հափշտակել երեք տարբեր բանկոմատում առկա կանխիկ գումարը։
Նախապես համաձայնեցված դերաբաշխման համաձայն՝ ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող 41-ամյա տղամարդը կանգնել է բանկոմատի առաջ և փակել այլ անձանց տեսադաշտը, իսկ ՌԴ քաղաքացի հանդիսացող 42-ամյա տղամարդը կպչուն ժապավենով փակել է բանկոմատի տեսախցիկը, զոդիչ գործիքով վնասել բանկոմատի դիմային դետալը, հասանելիություն ստացել բանկոմատի թղթադրամների տրամադրման մեխանիզմի կառավարման մալուխին ու փորձել, ինքնաշեն էլեկտրոնային սարքավորումը դրան միացնելով, շրջանցել բանկոմատի աշխատանքային ռեժիմն ու հափշտակել բանկոմատում առկա գումարը։ Մի դեպքում առերևույթ հանցագործություն կատարած անձանց չի հաջողվել գործարկել սարքավորումը, և նրանք հեռացել են դեպքի վայրից։ Նույն մեխանիզմով մեկ այլ բանկոմատից հաջողվել է դուրս բերել միայն որոշ մասը՝ 1.440.000 ՀՀ դրամը՝ 1.000, 5.000, 10.000 և 20.000 ՀՀ դրամ անվանական արժեքներով քառասունական թղթադրամներով, իսկ երրորդ փորձի ժամանակ՝ բանկոմատի դիմային դետալը վնասելուց հետո, հայտնաբերվել են բանկոմատների անվտանգությունն ապահովող աշխատակիցների կողմից, և հանցագործությունն ավարտին չեն հասցրել իրենց կամքից անկախ հանգամանքներով:
Մինչդատական վարույթի ընթացքում ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ 42-ամյա տղամարդուն մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-181-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 185-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, իսկ 41-ամյա տղամարդուն՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-181-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով։ Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը։
Երկու մեղադրյալների մասով հայտարարվել է նախաքննության ավարտի մասին, և քրեական գործը՝ մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել դատարան։

В Ереване двое злоумышленников пытались опустошить несколько банкоматов 11/19/2018   14:16  |  Криминальная хроника
В результате масштабных следственных действий, проведенных по уголовному делу, расследуемому Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, добыто достаточно доказательств совершения попытки хищения денег в особо крупных размерах из действующих в Ереване различных банкоматов при помощи электронного оборудования.Об этом сообщается на сайте СК РА.
"Установлены механизм совершения попытки хищения, а  также личности двух предполагаемых преступников, уточнены действия каждого из них", - говорится в сообщении.
Так, по данным предварительного следствия, гражданин РА(1977 года рождения), находясь на заработках  за рубежом, познакомился с  мужчиной(1976 года рождения), который является гражданином РА, и подружился с ним. Последний, узнав о возможности хищения денег из банкомата при помощи электронного оборудования, 26-го января 2018 года приехал из России в Ереван, где спустя несколько дней, 29-го января, при помощи  самодельного электронного устройства, путем доступа к кабелю управления платой модуля выдачи купюр, пытался похитить имевшуюся в банкомате наличность. В течение одного дня было зарегистрировано три попытки хищения денег из различных банкоматов с участием одних и тех же лиц.
По заранее согласованному распределению ролей, 41-летний гражданин РА вставал перед банкоматом, заслоняя собой другим вид, а 42-летний гражданин РФ скотчем заклеивал видеокамеру банкомата, сварочным инструментом повреждал клиентскую часть банкомата, получал доступ к кабелю управления модулем выдачи купюр и  пытался путем подключения к нему самодельного электронного устройства обойти рабочий режим банкомата и похитить имевшуюся в нем сумму. В одном случае предполагаемым преступникам не удалось задействовать устройство, и они скрылись с места происшествия. Посредством того же механизма им удалось вынести из другого банкомата лишь часть суммы – 40 1.440.000 драмов(по 40 банкнот номиналом 1.000, 5.000, 10.000 и 20.000 драмов), а во время третьей попытки,  после повреждения клиентской части банкомата, они были разоблачены сотрудниками безопасности банкомата, не сумев довести преступление до конца по не зависящим от их воли обстоятельствам.
По совокупности добытых в ходе досудебного производства доказательств 42-летнему мужчине предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 34-181, пункту 2 части 2 статьи 185 Уголовного кодекса РА, а 41-летнему мужчине – по пункту 1 части 3 статьи 34-181 Уголовного кодекса РА.
Объявлено о завершении предварительного следствия по  уголовному делу в части, касающейся двух обвиняемых,  и уголовное дело с обвинительным заключением направлено в суд.