Ռոբերտ Քոչարյանը հայտնել է կուսակցություն ստեղծելու մտադրության մասին ու ներկայացրել ԱԺ ընտրություններին չմասնակցելու պատճառը 10/18/2018   13:00  |  Քաղաքական
Հայաստանի Հանրապետության երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը ռուսական «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտնել է կուսակցություն ստեղծելու և ընդդիմադիր դաշտում գործելու մտադրության մասին: Պատասխանելով հարցին՝ պատրաստվո՞ւմ է սեփական կուսակցությունը ստեղծել, Ռոբերտ Քոչարյանն ասել է. «Եթե վերադառնում ես քաղաքականություն, ապա պետք է այդ մասին մտածել»:
ՀՀ երկրորդ նախագահը նշել է, որ կուսակցությանն անունը սկզբունքային չէ:
«Սկզբունքային են այն մոտեցումները, որոնք հարկավոր է ադապտացնել: Հիմա ես ընդդիմադիր դաշտում լուրջ վակուում եմ նկատում և ենթադրում եմ, որ այն հարկավոր է լրացնել՝ ելնելով երկրի շահերից»,- հավելել է Քոչարյանը:
Նա նաև ընդգծել է, որ որևէ բարձր պաշտոն զբաղեցնելու ձգտում չունի: «Եթե նման ձգտում լիներ, ես 10 տարի իմ մասնավոր կյանքով չէի ապրի: Իրավիճակն այնպես է զարգանում, որ քեզ ներքաշում է գործընթացի մեջ, որից  չես կարող խուսափել  կենսագրության, խառնվածքի և կյանքի նկատմամբ վերաբերմունքի պատճառով»,- ասել է Ռոբերտ Քոչարյանը:
Խոսելով սպասվող արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցել չցանկանալու մասին՝ ՀՀ երկրորդ նախագահն ընդգծել է, որ պարզապես չի հասցնում:
«Ես անկուսակցական եմ եղել, իսկ դա նշանակում է, որ պետք է կուսակցություն ստեղծեմ զրոյից, այլ ոչ թե վերականգնեմ այն, ինչը երբևէ եղել է: Նաև ես կցանկանայի ընտրությունների գնալ նոր, թարմացված թիմով: Սովորաբար որո՞նք են առաջնային գործողությունները, երբ ցանկանում ես թիմ հավաքել: Դու հայացքդ ուղղում ես այն մարդկանց վրա, որոնց ճանաչում ես, շրջապատին, որի հետ շփվել ես, աշխատել ես»,- նշել է Քոչարյանը:
Միևնույն ժամանակ, նրա խոսքով, ստեղծված իրավիճակը հաշվի առնելով՝ հարկավոր է ներգրավել նոր, տաղանդավոր, երիտասարդ ու էներգետիկայով լի մարդկանց. «Իհարկե, հարկավոր է նաև ներգրավել ինչ-որ մեկին հին թիմից, ում ճանաչում ես, ով քեզ հետ աշխատել է: Սակայն, ամեն դեպքում, հարկավոր է հենվել նոր սերնդի վրա, իսկ դա անելը հեշտ չէ, դրա համար ժամանակ է հարկավոր»:
09:45 18/10/2018  |  ՄամուլՌոբերտ Քոչարյանը հետ է քաշվում. «Հրապարակ»
15:03 13/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՌոբերտ Քոչարյանի՝ Bloomberg-ին տված հարցազրույցից որոշ հատվածներ ոչ բարեխիղճ ձևով տեղ են գտել լրատվամիջոցներում. Վիկտոր Սողոմոնյան
13:29 13/10/2018  |  ՔաղաքականՌոբերտ Քոչարյանը հայտարարել է, որ չի մասնակցելու ընտրություններին
12:36 13/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարության թերությունները ռացիոնալ քննադատության կարիք ունեն. Ռոբերտ Քոչարյան
09:52 03/10/2018  |  ՄամուլՌոբերտ Քոչարյանը սկսել է ակտիվ շփումները ՀՀԿ-ականների և Սերժ Սարգսյանի հետ. «Ժողովուրդ»
10:04 02/10/2018  |  ՄամուլՔոչարյանի հետ հանդիպած մարդ-կուսակցությունները դաշինք կկազմե՞ն. «Ժամանակ»
10:02 28/09/2018  |  ՄամուլՔոչարյանը հանդիպում է «մարդ-կուսակցությունների» նախագահների հետ. «Ժողովուրդ»
15:09 19/09/2018  |  ՔաղաքականՔոչարյանը դեռ չի կողմնորոշվել ակտիվ քաղաքականություն վերադառնալու ձևաչափի հարցում. ՀՀ երկրորդ նախագահը հարցազրույց է տվել «Կոմերսանտ»-ին

Роберт Кочарян сообщил о намерении создать партию и уйти в оппозицию 10/18/2018 13:31 | Интервью
Экс-президент Армении Роберт Кочарян сообщил в интервью РИА Новости, что собирается создать свою партию и уйти в оппозицию.
"Если возвращаешься в политику, то надо об этом думать", — сказал Кочарян, отвечая на вопрос, собирается ли он создавать свою партию.
По словам экс-президента, название партии непринципиально.
"Принципиальны те подходы, которые надо адаптировать… Сейчас я вижу в оппозиционном поле очень серьезный вакуум и полагаю, что его следует заполнить в интересах страны", — добавил Кочарян.
Экс-президент отметил, что у него нет стремления занять какую-либо высокую должность. "Если бы такое стремление было, я бы 10 лет не жил своей частной жизнью. Ситуация развивается таким образом, что обстановка тебя втягивает в процесс, от которого ты не можешь отмахнуться просто в силу биографии, склада характера и жизненной позиции", — подчеркнул он.
При этом, говоря о нежелании участвовать в предстоящих внеочередных парламентских выборах, Кочарян пояснил, что просто не успевает.
"Я был беспартийным. Это означает, что мне надо создавать партию с нуля, а не восстанавливать то, что когда-то было. Причем мне бы хотелось идти на выборы с новой, обновленной командой. Обычно, каковы первые действия, когда хочешь собрать команду? Ты обращаешь свой взор на людей, которых ты знаешь, на окружение, с которым ты общался, работал", — сказал Кочарян.
Однако, по его словам, с учетом сложившейся ситуации надо привлечь новых, талантливых, молодых и энергичных людей. "Кого-то, конечно, надо привлечь и из старой команды, которую ты знаешь, которая с тобой работала. Но все-таки опираться надо на новое поколение людей, а вот это сделать нелегко, для этого нужно время", — добавил Кочарян.